דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחקיר בצלם: צלף ירה למוות במוחמד אבו השהש במחנה אל-פוואר על אף שלא נשקפה ממנו סכנה לאיש

מוחמד אבו השהש, בן 19. התמונה באדיבות המשפחהב-16.8.16, בסביבות השעה 17:00, צלף ירה למוות במוחמד יוסף סאבר אבו השהש, בן 19, במהלך פשיטה של הצבא על מחנה הפליטים אל-פוואר שמדרום-מערב לחברון. על-פי פרסומים בתקשורת, הוא נורה מאחור וכדור חי חדר לגבו ויצא מחזהו, מעל הלב.

הפשיטה על המחנה החלה בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, אז נכנסו כוחות של שלושה גדודים למחנה. לדברי דובר צה"ל, מטרתם הייתה "מעצר חשודים, ביצוע סריקות לאיתור אמצעי לחימה וחלוקת זימונים לחקירה". על-פי ההודעה, הכוחות נתקלו בידויי אבנים, זריקת בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים והגיבו בשימוש באמצעים לפיזור הפגנות ובירי "רוגר" (כדורי "טוטו", כדורים בקוטר 0.22 אינץ'). כמו כן נעצרו שלושה פלסטינים שהיו דרושים לחקירה, ואותרו שני אקדחים, רימוני הלם וציוד צבאי שכולל אפודים, קסדות ומימיות. הכוחות עזבו את המחנה בשעות הערב.

לפי תחקיר השטח של בצלם, במהלך הפלישה למחנה נפצעו כ-32 פלסטינים. החיילים ביצעו חיפושים בכ-200-150 בתים, והתמקמו על גגותיהם של עשרות מהם. במרבית הבתים אליהם נכנס הצבא החיילים סגרו את כל בני המשפחה שהיו בבית בחדר או באגף אחד של הבית למספר שעות. ב-28 בתים אליהם נכנסו החיילים שברו חלונות, דלתות וקירות וגרמו נזק לרכוש.

תושבים מהמחנה החלו ליידות אבנים לעבר החיילים כבר בשעות הבוקר המוקדמות. בסביבות השעה 10:00 בבוקר, אבו השהש וצעירים נוספים עלו על גג אחד הבתים במחנה ומשם יידו אבנים לעבר חיילים שהתמקמו על גגות בתים סמוכים. במהלך היום, הם ירדו מהגג ועלו עליו לסירוגין.

בסביבות השעה 12:00 בצהריים נכנסו כעשרה חיילים לביתו של באג'ס אל-חמוז, שנמצא במרכז המחנה. לדברי אל-חמוז, החיילים סגרו את בני המשפחה בחדר השינה. במהלך השתלטות החיילים על הבית ראה אל-חמוז כי הם עקרו את זגוגיות החלונות שבמטבח, ובסביבות השעה 20:00, כשהחיילים עזבו את הבית, הוא גילה שהם פערו חור בקוטר של כ-20 ס"מ בקיר חדר האורחים שפונה מזרחה.

מעט לפני השעה 17:00 ירד אבו השהש מהגג ונכנס לביתו, הנמצא במרחק של כ-40-30 מטרים מביתו של באג'ס אל-חמוז, שבדיעבד התגלה ששהה בו צלף.

החור שפער הצבא בקיר ביתו של באג'ס אל-חמוז. הנשים ברחוב עומדות ליד פתח ביתו של אבו השהש, שם נורה למוות. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 16.8.16.
החור שפער הצבא בקיר ביתו של באג'ס אל-חמוז. הנשים ברחוב עומדות ליד פתח ביתו של אבו השהש, שם נורה למוות. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 16.8.16.

חסן עלי יוסף אל-חמוז, תלמיד תיכון תושב המחנה, שעמד עם קבוצת צעירים ברחוב סמוך לבית משפחת אבו השהש, תיאר את מה שהתרחש לאחר מכן בעדות שמסר לתחקירן השטח באזור חברון, מוסא אבו השהש, ב-17.8.16:

"בזמן שעמדתי בכביש עם קבוצת צעירים ראיתי חלק מרובה צלפים מציץ מהפתח. גם צעירים אחרים ראו את זה והם הזהירו אחד את השני שלא לרדת לכביש. שמעתי צעירים שהסתתרו מאחורי קיר הבית של סאבר אבו השהש צועקים למוחמד לסגור את החלונות של הבית. אף אחד מהצעירים לא ניסה לחצות את הכביש מחשש מהצלף הזה."

אף-על-פי-כן, זמן קצר לאחר ששב לביתו, אבו השהש יצא ממנו שוב ופנה לכיוון חבורת הצעירים שהסתתרה בסמטה מהצלף. מיד עם יציאתו מפתח הבית הוא נורה ונפל. צוותי עזרה ראשונה שהיו במחנה פינו אותו לאמבולנס שהמתין בכביש הראשי ומשם לבית החולים הממשלתי "עאליה" בחברון, שם נקבע מותו.

פתח ביתו של מוחמד אבו השהש, שם נורה למוות. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 16.8.16.
פתח ביתו של מוחמד אבו השהש, שם נורה למוות. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 16.8.16.

שכנו של מוחמד, עיאד אל-חמוז, שעמד בכניסה לביתו בעת הירי, מרחק כמה מטרים מחבורת הצעירים שהסתתרה מהצלף, תיאר את הרגעים הללו לתחקירן השטח, מוסא אבו השהש, ב-16.8.16:

"ברגע מסוים, נפתחה הדלת של בית השכן סאבר אבו השהש, וראיתי את מוחמד יוצא ממנה. הוא יצא מהר, ופנה מהר, כנראה כדי להצטרף לחבורת הצעירים שעמדו לידי. באותו ברגע ראיתי את מוחמד נופל ארצה עם הפנים כלפי מטה. שמעתי קול שנשמע לי כמו ירייה דרך משתיק קול אז הנחתי שהוא נפגע.

רצתי אליו. הוא ניסה לקום אך נפל מיד. ניסיתי לעזור לו, להנשים אותו. היה נראה לי שהוא נפגע קשה, כי הוא כבר לא זז וגם לא נשם. מתנדבים של צוות עזרה ראשונה שהיו באזור הרימו אותו על אלונקה ולקחו אותו לכביש הראשי. אחרי כמה דקות נודע לי שהוא מת.

אני לא יודע מה גרם לצלף לירות בבחור; כשהוא נפגע, וגם בעשר הדקות שלפני כן, המקום היה שקט. בזמן שעמדתי בפתח הבית שלי לא ראיתי אף אחד מהבחורים שעמדו לידי מיידה אבנים לכיוון הבית של באג'ס אל-חמוז, ששם היו החיילים. אף אחד מהם גם לא ניסה לחצות את הכביש בגלל הצלף."

אנשי צוות רפואי של הסהר האדום מפנים את מוחמד אבו השהש לבית החולים. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 16.8.16.
אנשי צוות רפואי של הסהר האדום מפנים את מוחמד אבו השהש לבית החולים. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 16.8.16.

מתחקיר בצלם עולה שאבו השהש נהרג מירי כדורים בקוטר 0.22 אינץ' (הידועים כ"טוטו" או "רוגר"), בעת שיצא מביתו ולא סיכן את החיילים שבמחנה. כדורים אלה הם כדורים חיים, שהגם שעצמתם נמוכה מזו של כדורים חיים רגילים עלולים עדיין להיות קטלניים או להסב פציעות קשות.

באופן רשמי, כללי הפתיחה באש לשימוש בכדורי "טוטו" מחמירים ומגבילים את השימוש בהם רק למקרים שבהם נשקפת סכנת חיים, בדומה לירי אש חיה. אולם, בשנתיים האחרונות חיילים משתמשים בתחמושת זו כאמצעי לפיזור הפגנות באורח כמעט שגרתי, גם כאשר לא נשקפת להם כלל סכנת חיים. כתוצאה מיישום מדיניות זו, ממארס 2015 ועד היום נהרגו חמישה פלסטינים ומאות נפצעו.

במצב דברים מתמשך זה, נראה כי ההוראות הכתובות נועדו בעיקר ליצירת מראית עין של חוקיות ולא כדי למנוע פגיעה במי שאינו מסכן חיים. גם כאשר הוראות אלו מופרות בריש גלי ועם תוצאות קטלניות, מערכת אכיפת החוק הצבאית לא נוקטת צעדים כלשהם נגד האחראים לירי בלתי חוקי זה ומדיניות זו ממשיכה באין מפריע. האחראים לכך הם דרגי הפיקוד כמו גם הדרגים המשפטיים הבכירים, המכשירים במעשיהם מציאות זו.