דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם הגיש ערר על סגירת תיקי החקירה בנוגע להריגתו של מילאד עייאש, נער בן 17 שנורה מתוך התנחלות במזרח ירושלים

מילאד עייאש. התמונה באדיבות המשפחהב-13.5.11, במהלך פעולות מחאה סביב יום הנכבה, התרחשו בשכונת סילוואן במזרח ירושלים עימותים בין מפגינים – שיידו אבנים ובקבוקי תבערה, לכוחות הביטחון שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. מילאד עייאש, נער בן -17, תלמיד כיתה י"ב בבית הספר "כוליית סכנין" בעטרות, נפגע בשעות אחר הצהריים מקליע חי בגופו, ומת מפצעיו למחרת היום.

תחקיר בצלם העלה כי הירי הקטלני בוצע מתוך ההתנחלות בית יהונתן, אולם לא הצליח לעמוד במדויק על נסיבות הירי. האירוע נחקר הן על ידי מח"ש – לגבי מעורבותם האפשרית של שוטרים בירי, והן על ידי המשטרה – לגבי מעורבותם האפשרית של מאבטחי בית יהונתן ודייריו. שתי החקירות נסגרו בעילה של "עבריין לא נודע".

מאז שנת 2012 ניסה בצלם שוב ושוב לקבל מהרשויות מידע לגבי תיק החקירה אך התשובות שהתקבלו לא היו ברורות. העובדה שהאירוע נחקר בידי שתי רשויות שונות הוסיפה על אי הבהירות. רק באפריל 2014 עלה בידינו לקבל תשובה פורמלית מהמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים ממנה עלה כי שתי החקירות בעניין נסגרו, האחרונה בהם חצי שנה קודם לכן.

לאחר קבלת המענה הרשמי דרש בצלם לקבל לידיו את חומרי החקירה על מנת לבחון אותם ובמידת הצורך להגיש ערר על ההחלטה לסגור את החקירות. אולם, החומרים לא הועברו לידינו לפיכך נאלצנו להגיש ערר לא מנומק על סגירת התיקים. רק לאחר למעלה משבעה חודשים הועברו חומרי החקירה לבצלם, ואז הגיש בצלם, באמצעות עו"ד גבי לסקי, את נימוקי הדרישה לפתיחת החקירות מחדש. בערר הצביעה עו"ד לסקי על מחדלי חקירה חמורים של שתי רשויות החקירה, ובכלל זה אי תפיסת ראיות מרכזיות, הימנעות מחקירת עדים וחשודים, התעלמות מסתירות מהותיות שעלו במהלך חקירת העדים ועוד.

ההתנחלות
ההתנחלות "בית יונתן" בלב סילוואן. הצילום באדיבות "שלום עכשיו"

ההחלטה לסגור את שתי החקירות מבלי לעמוד אפילו על זהותו של היורה, כמו גם האופן הרשלני שבו בוצעו החקירות, מעידים על זילות חייהם של פלסטינים בעיני הרשויות הישראליות. אמנם, אין עוררין על כך שבסיטואציה כזו של עימותים ומהומות, כשבאזור נוכח מגוון רב אנשים הנושאים נשק, אין זה פשוט לגלות את זהות היורה ולהעמידו לדין, אולם קושי זה אינו מפחית מחובתן של רשויות החקירה לנהל חקירה מאומצת ומהירה ככל שניתן. הדבר נכון במיוחד במקרה כה חמור, שבו נהרג נער פלסטיני מירי של ישראלי- שוטר, מאבטח ההתנחלות במימון ממשלת ישראל, או דייר או אורח בהתנחלות. מחדלי החקירה, כפי שעלו מחומרי החקירה, כמו גם הסחבת שנקטו הרשויות במתן מענה בהיר וענייני לשאלות בצלם, מעוררים ספקות כבדים לגבי עצם הנכונות לחקור את האירוע ברצינות. התוצאה הישירה של מחדלי החקירה, ההתרשלות וההתנהלות הלא מקצועית היא אי מתן דין וחשבון. התוצאה העקיפה היא היעדר הרתעה של אנשים אחרים מביצוע עבירות דומות בעתיד.