דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

המפקדים שהציבו מארב חמוש ליד פרצה בגדר הם האחראים העיקריים להריגתו של נער בן 14

עדכון: ב-10.7.14, הודיעה הפרקליטות הצבאית לעניינים מבצעיים לבצלם כי הפרקליט הצבאי הראשי החליט לסגור את תיק החקירה מבלי להעמיד איש לדין, "בהיעדר חשד לחריגה מכללי הפתיחה באש ולמעורבות גורם צבאי כלשהו בפלילים". ב-14.7.14 פנה בצלם למצ"ח בבקשה לקבל לידיו את העתק תיק החקירה בכדי לשקול הגשת ערר על ההחלטה לסגור את התיק מבלי להגיש כתב אישום. הקליקו כאן למידע נוסף.

EPA, יוסף א-שוואמרה ליד גדר ההפרדה, אוקטובר 2013. צילום: עבד אל-השלמון.
EPA, יוסף א-שוואמרה ליד גדר ההפרדה, אוקטובר 2013. צילום: עבד אל-השלמון. הקליקו על התמונה להגדלה ולתמונות נוספות.    

בבוקר יום רביעי ה-19.3.14, בסביבות השעה 7:00 בבוקר, ירו חיילים בנער יוסף א-שוואמרה בן ה-14 והרגו אותו בעת שחצה את גדר ההפרדה. א-שוואמרה, תושב הכפר דיר אל-עסל אל-פוקא שמדרום מערב לחברון, נורה בעת שהוא ושניים מחבריו, ז.ש., בן 13, ואל-מונתסר באללה א-דרדון, בן 18 חצו את הגדר דרך פרצה רחבה. שני הנערים שלא נפגעו מהירי נלקחו על ידי החיילים לחקירה בתחנת המשטרה בקריית ארבע ושוחררו מאוחר יותר באותו יום.

מתחקיר בצלם עולה כי שלושת הנערים היו במקום על מנת לקטוף את צמח העכוב (עכובית הגלגל) במסגרת הקטיף העונתי שנעשה בתקופה זו של השנה, ומהווה מקור פרנסה חשוב לתושבים. גדר ההפרדה באזור זה הוקמה בתוך שטח הגדה, במרחק של כ-200 מטרים מזרחית לקו הירוק וסמוך לבתי הכפר. מצידה המערבי נותר שטח חקלאי השייך למשפחתו של א-שוואמרה, אליה יצאו הנערים.

הפרצה בגדר שבה עבר יוסף א-שוואמרה. צילום: איתמר ברק, בצלם
הפרצה בגדר שבה עבר יוסף א-שוואמרה. צילום: איתמר ברק, בצלם

בקטע זה של הגדר פעורה פרצה גדולה מזה כשנתיים. הנערים עברו בה וחצו את כביש הסיור שמצדה השני. שני הנערים מסרו לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש כי כאשר ירדו מהכביש שמעו שלוש או ארבע יריות, וכי לירי לא קדמה כל קריאת אזהרה. א-שוואמרה נפגע מהירי והצליח להגיע בחזרה לכביש, בסיוע אחד מחבריו. בשלב זה הגיחו מספר חיילים מהמארב במרחק של כמה עשרות מטרים מהנערים.

החיילים הגישו עזרה ראשונה לא-שוואמרה הפצוע ועצרו את שני חבריו והוא פונה באמבולנס צבאי לבית החולים סורוקה, שם נקבע מותו.

בבדיקה חיצונית של הגופה שנערכה בבית החולים עאליה בחברון, לשם הועברה גופתו של א-שוואמרה, נמצא כי הוא נפגע מכדור אחד בירכו השמאלית.

בהודעת דובר צה"ל שצוטטה בתקשורת נמסר כי כוח מגדוד 77 של השריון שהיה בפעילות יזומה הבחין בשלושה פלסטינים חשודים שחיבלו בגדר ההפרדה ופתח לעברם בנוהל מעצר חשוד. משסירבו להיענות לקריאות החיילים, נפתחה לעברם אש שממנה נפגע פלסטיני אחד. כוח רפואה צבאי פינה אותו לבית החולים, שם מת מפצעיו.

הודעה זו, המצדיקה ירי קטלני לאור יום לעבר נערים שלא סיכנו איש, משקפת ציניות וזלזול בחייו של נער פלסטיני. כוחות הביטחון באיזור מודעים לכך שבעונה זו חוצים פלסטינים את הגדר בדיוק במקום זה, דרך הפרצה הקיימת בה מזה כשנתיים, בדרך לקטוף עכוב באדמותיהם שלהם. אל-מונתסר באללה א-דרדון מסר בעדותו לבצלם כי יומיים לפני אירוע הירי שוטרים עצרו אותו ושלושה מחבריו באותו מקום עצמו. לדבריו, השוטרים היכו אותם והחרימו את העכוב שקטפו, ולאחר מכן הם שוחררו.

היות שכוחות הביטחון היו מודעים לכך שנערים, שאינם מסכנים איש, חוצים את הגדר לצורך הקטיף, ההחלטה להציב במקום מארב של חיילים חמושים בנשק חי חמורה במיוחד ומלמדת לכל הפחות על שיקול דעת לקוי ביותר. בנוסף, ממצאי תחקיר בצלם סותרים את תיאור העובדות שמסר דובר צה"ל: הנערים כלל לא ניסו לחבל בגדר אלא עברו בפרצה הקיימת בה מזה זמן רב והחיילים לא ביצעו נוהל מעצר חשוד אלא ירו בא-שוואמרה בלי אזהרה.

הוראות הפתיחה באש של הצבא החלות בסביבת גדר ההפרדה אינן מתירות ירי חי על פלסטינים החוצים אותה כאשר אלה מזוהים כמי שאינם מסכנים את הכוחות. אולם כפי שעולה מפרסום קודם בנושא הירי ליד הגדר, הן מנוסחות באופן שמגדיר את האיסור על הירי כחריג, ומלוות ברטוריקה ציבורית ותקשורתית המתייחסת לכל פלסטיני החוצה את הגדר כאל מפגע פוטנציאלי, למרות שלכוחות הביטחון ידוע היטב שמאות ואף אלפי פועלים פלסטינים חוצים דרך שגרה את גדר ההפרדה דרך פרצות בדרכם לעבודה בישראל.

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בחקירת המקרה, אולם מנכ"ל בצלם ג'סיקה מונטל מדגישה כי האחריות להריגתו של א-שוואמרה לא מוטלת על החיילים שהרגו אותו לבדם: "האחראים העיקריים להרג הם המפקדים ששלחו אותם למארב. מצ"ח חייבת לבדוק האם יש להטיל עליהם במקרה זה אחריות פלילית אישית, וגם עליהם לתת דין וחשבון על הריגתו של נער ".