דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחקיר בצלם: חשד כבד שאחמד טזאזעה נהרג מירי בלתי מוצדק של הצבא

עדכון: ב-5.1.14 עדכנה הפרקליטות הצבאית את בצלם כי חקירת נסיבות האירוע עברה מ"חקירה מוגבלת" לחקירת מצ"ח רגילה. ב-13.1.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית כי התיק עודנו בחקירה. ב-15.7.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק בהשלמת חקירה.

בבוקר יום חמישי, ה-31.10.13, בסביבות השעה 5:30, נפגע אחמד טזאזעה, בן 20, פועל בשוק הירקות, בחזהו מירי חי. על פי החשד, הירי בוצע על-ידי כוח של הצבא בשוק הסמוך לעיירה קבאטיה, דרומית לג'נין. טזאזעה פונה לבית החולים הממשלתי בג'נין, לשם הגיע ללא רוח חיים.

בכתבה בהארץ על האירוע הובאה תגובת הצבא, שלפיה "כוח של צה"ל עצר ארבעה פלסטינים בעיירה, מדרום־מערב לג'נין, לאחר שכ-50 פלסטינים יידו לעברם אבנים. כוח שהיה במקום השיב בירי רימוני גז והלם". בנוסף הצבא מסר לעיתונאים שהחיילים ביצעו באירוע ירי באוויר.

לפי תחקיר שערך תחקירן השטח של בצלם, עאטף אבו א-רוב, ב-31.10.13, בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, נכנסו לקבאטיה לפחות שבעה כלי רכב צבאיים במסגרת פעולת מעצר. כלי הרכב הצבאיים יצאו מהעיירה בסביבות השעה 5:00 ונסעו בכביש הראשי לכיוון צפון-מערב וכביש 60. בסביבות השעה 5:15 עברו כלי הרכב ליד השוק של קבאטיה, הנמצא במרחק של כ-2 ק"מ מהעיירה, בצמוד לכביש הראשי. כ- 15 צעירים שהיו בשוק באותה עת החלו ליידות אבנים על כלי הרכב החולפים.

על פי עדויותיהם של עדי ראייה, כמה מכלי הרכב הצבאיים עצרו בשלב זה על הכביש מול השוק כמה חיילים ירדו מהם. החיילים נעמדו מעברו השני של הכביש, במרחק של כ-35 מ' מצפון לכניסה לשוק. החיילים ירו רימוני גז והשליכו רימוני הלם לעבר הצעירים, שהמשיכו ביידוי האבנים. העדים מסרו גם שבמקום נשמעו מספר יריות בודדות של כדורים חיים. לאחר כעשר דקות, בשעה 5:25, התקרב אחמד טזאזעה למוקד העימותים שבקרבת הכניסה לשוק, והציץ על כוחות הצבא מהכניסה לשוק, מקום שבו מסתיימת הגדר החוצצת בין השוק לבין הכביש. על-פי העדויות, טזאזעה נפגע מיד מירי בחזהו, ואז רץ מרחק קצר לתוך השוק, שם התמוטט. מן הדוחות הרפואיים עולה כי הוא נפצע מכדור חי שחדר לחזהו בין הצלע השנייה לשלישית ויצא מהגב. זמן קצר לאחר מכן שבו החיילים ועלו לכלי הרכב הצבאיים, שעזבו את המקום. כשעתיים לאחר תום האירוע איתר תחקירן בצלם שהגיע למקום שלושה תרמילים ריקים בסמוך למקום שבו עמדו החיילים. התרמילים נלקחו על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

5.11.13, שוק קבאטיה. האדם הקרוב שבצידה הימני של התמונה עומד במקום בו נפגע אחמד טזאזעה, האדם בחולצה הכתומה שבמרכז התמונה עומד במקום בו עמדו החיילים. צולם ע
5.11.13, שוק קבאטיה. האדם הקרוב שבצידה הימני של התמונה עומד במקום בו נפגע אחמד טזאזעה, האדם בחולצה הכתומה שבמרכז התמונה עומד במקום בו עמדו החיילים. צולם ע"י עאטף אבו א-רוב.

צילומי וידיאו של מצלמות האבטחה המוצבות באזור השוק תיעדו מקצת מהאירוע, וניתן לראות בהם את מעבר כלי הרכב הצבאיים בכביש הסמוך לשוק ואת הרגע שבו נפגע טזאזעה מהירי, והם מסייעים גם להבנת מסגרת הזמן שבה התרחש הירי. יש לשים לב שהשעון של מצלמת הווידיאו לא עודכן לשעון החורף. 

וידיאו: פנים השוק, שניות לאחר הירי בטזאזעה (תמונות גרפיות).

וידיאו: חלקו החיצוני של השוק, כעשר דקות לפני היפגעו של טזאזעה. ברקע כלי הרכב הצבאיים חולפים.

וידיאו: חלקו החיצוני של השוק, בזמן היפגעו של טזאזעה.

טזאזעה פונה לבית החולים בג'נין במכונית פרטית. לפי רישומי בית החולים, הוא הגיע למקום בשעה 5:45, ללא רוח חיים.

דודו של אחמד טזאזעה, תאמר טזאזעה, בן 26, העובד בחנות ירקות בכניסה לשוק קבאטיה, תאר לתחקירן בצלם את שאירע מרגע הגעתם של כלי הרכב הצבאיים לשוק:

אחמד ואני עמדנו ליד החנות שבכניסה לשוק כשהחיילים עצרו ליד השוק. בהתחלה החיילים ירו רימוני הלם ורימוני גז לעבר השוק. הם עמדו במרחק של כ-30 מ' בערך מהשוק. הצעירים המשיכו ליידות אבנים. ניסיתי לשכנע את אחמד להישאר אתי אבל הוא אמר לי שהוא רוצה ללכת לחנות שלו, כדי לקבל הזמנת ירקות. התעקשתי וביקשתי ממנו לשבת איתי, אבל הוא נעלם לי תוך דקה. אחרי כן ראיתי אותו בכניסה לחנות שלו. באותו רגע ראיתי צעיר שעמד על הגדר המפרידה בין השוק לבין הכביש, והסתכל לכיוון החיילים בכביש. שמעתי כדור חי נורה באוויר כאזהרה שאסור לו לעמוד במקום זה. הצעיר חזר מיד אחורה. אחמד הלך לאותו מקום, והתקרב לכניסה לשוק, איפה שנגמרת הגדר. הוא היה במרחק של 10–15 מ' מהמקום שבו אני עמדתי, וברגע שהוא הגיע לסוף הגדר שמעתי ירייה. לא ידעתי מה סוג הכדור שנורה. אחמד רץ בחזרה לאחור מרחק של בערך 10 מטרים ונפל על הקרקע. חשבתי שהוא פשוט מעד, ולא הבנתי שהוא נפצע. באותו רגע שמעתי מישהו אומר שהוא נפצע ורצתי מהר לראות אותו, אבל האנשים שהיו שם ניסו להרחיק אותי ממנו. זה היה בסביבות השעה 5:25 בבוקר.

אני ועוד כמה צעירים הרמנו את אחמד, הכנסנו אותו למכונית שהייתה שם ונסענו לבית החולים. בינתיים גם התקשרתי לאמבולנס (101). זה היה בשעה 5:28 בבוקר לפי רישומי הטלפון הנייד שלי.

לפי תחקיר בצלם, לא נשקפה לחיי החיילים סכנה ממשית במהלך האירוע. לפיכך, עולה חשד כבד כי לא הייתה הצדקה לירי חי, בוודאי שלא לירי ישיר לחזהו של טזאזעה. יידוי אבנים במהלך פעולת מעצר הוא תסריט צפוי החוזר על עצמו ועל הצבא להיות ערוך להתמודדות איתו באמצעות אמצעים לפיזור הפגנות, מבלי להידרש לאמצעים קטלניים.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית, העביר לה את ממצאי התחקיר ודרש כי תיפתח חקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע. כמו כן פנה בצלם לדובר צה"ל לקבלת תגובה. בתגובה שהתקבלה מדובר צה"ל נמסר:

"נוכח שאלות שעלו בנוגע לקשר בין פעולות כוח צה"ל לבין מותו של אחמד טזאזעה, פנתה הפרקליטות הצבאית לגורמים הרלוונטיים לקבלת התייחסותם. הממצאים שהועברו לידי הפרקליטות הצבאית נבחנו יחד עם הפרטים שבפניית ארגון בצלם, ובעקבותיהם הוחלט על פתיחה ב'חקירה מוגבלת'".

התחקיר שערך בצלם מעלה חשד כבד כי טזאזעה נפגע מירי חי של הצבא. לבצלם ידוע כי כוחות הביטחון מסרו בתדרוכים לעיתונאים גרסה שלפיה טזאזעה נפגע מוקדם יותר מזמן התרחשות העימותים בין הצבא למיידי האבנים הפלסטיניים, וכן שגורמים פלסטיניים קבעו כי טזאזעה נהרג במסגרת אירוע פלילי פנים-פלסטיני. טענות אלה אינן מתיישבות עם מכלול הראיות שאסף בצלם במסגרת תחקיר האירוע, ועם מידע נוסף שהגיע לידינו. העדויות שגבה תחקירן בצלם מעדי ראייה לאירוע, הרישומים הרפואיים של בית החולים הממשלתי בג'נין ושל הסהר האדום וכן צילומי הווידיאו ממצלמות האבטחה במקום, מלמדים על מעורבות הצבא בירי. תחקירן בצלם בדק גם את הרישומים בבית חולים נוסף בג'נין, שאליו - לפי גרסת דו"צ לעיתונאים - פונה טזאזעה. הבדיקה העלתה כי האיש לא הגיע לבית חולים זה בשום שלב. בנוסף, אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיני שעימם שוחח בצלם אודות האירוע הכחישו מכל וכל את הטענה שטזאזעה נהרג במהלך אירוע פלילי פנים-פלסטיני.

מכל מקום ברי כי די בתחקיר של בצלם ובממצאים הקיימים על מנת להעלות חשד באשר למעורבות הצבא במותו של טזאזעה, דבר המחייב פתיחה מיידית של חקירת מצ"ח, בהתאם למדיניות החקירות של הפרקליטות הצבאית. "חקירה מוגבלת" אינה מקיימת את החובה לחקור חשדות להרג אזרחים פלסטינים על ידי כוחות הביטחון, שעוגנה בדו"ח ועדת טירקל. בצלם ימשיך לפעול לקידום חקירת מצ"ח רשמית.