דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד: חיילים ירו בניגוד להוראות והרגו שני פלסטינים סמוך למחסום ענבתא/עינב

עדכון: ב-5.1.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי השלמת החקירה הסתיימה והתיק הועבר לבחינתה. ב-1.5.14 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק נסגר. הפרקליטות הצבאית נימקה את החלטתה בכך כי אין ראיות, במידה הנדרשת לפלילים, לנקיטת צעדים כנגד גורם צבאי כלשהו המעורב באירוע.

ב-3.4.13, בסביבות השעה 22:00, ירו חיילים שעמדו בסמוך למגדל השמירה של מחסום ענבתא/עינב בשני פלסטינים –עאמר נסאר, בן 18, ונאג'י אל-בלביסי, בן 19 – תושבי ענבתא והרגו אותם. מפרסומים בתקשורת עולה שהחיילים קיבלו התראה מוקדמת על התקרבותם של פלסטינים למחסום והמתינו להם מחוץ למגדל הצבאי.

מתחקיר שערכו תחקירני בצלם עבד אל-כרים א-סעדי ועאטף אבו א-רוב, עולה כי ארבעה פלסטינים התקרבו למחסום והשליכו עליו אבנים. אחד מהם, עאמר נסאר, השליך על המגדל גם בקבוק תבערה אחד. מיד לאחר מכן פתחו החיילים בירי מאסיבי לעבר הארבעה והם החלו להימלט מהמקום.

תרשום מקום האירוע. הקליקו להגדלת התרשיםנסאר ואל-בלביסי נהרגו מהירי, אולם לבצלם אין די מידע על מנת לקבוע באיזה שלב בדיוק באירוע נורה ונהרג כל אחד מהם. גופתו של נסאר נמצאה על הכביש, במרחק של כ-120 מטרים מצפון למחסום. גופתו של אל-בלביסי נמצאה רק בסביבות השעה 4:00 לפנות בוקר ביום המחרת במרחק של כמאתיים מטרים מהמחסום, מאחורי מפעל, בנקודה המוסתרת על ידי בית מגורים. מצילומי גופותיהם ומדו"חות רפואיים שבידי בצלם עולה כי נסאר נפגע מכדור חי בחזהו ואילו אל-בלביסי נפגע מכדור חי בגבו.

שני הפלסטינים האחרים שהשתתפו באירוע נעצרו – אחד מהם נעצר במקום והשני, שנפצע בידו מהירי, נעצר כשבוע לאחר מכן. שניהם מוחזקים עדיין במעצר.

הוראות הפתיחה באש מתירות לחיילים לפתוח באש חיה בשני מצבים. האחד הוא כאשר נשקפת להם או לאדם אחר סכנת חיים מיידית ואין כל דרך אחרת להסיר אותה. ההוראות מתירות את הירי לא רק במהלך התקיפה אלא גם לפניה, כמו במקרה של הצתת בקבוק תבערה. השני הוא במסגרת "נוהל מעצר חשוד", שבמסגרתו יש לקרוא לחשוד לעצור. אם לא עצר, מותר לירות באוויר ואם עדיין לא עצר מותר לירות לעבר רגליו. נוהל זה אינו מתיר ירי לעבר פלג הגוף העליון.

בעקבות האירוע ובהתאם למדיניות החקירות הנוכחית של הפרקליטות הצבאית, נפתחה חקירה פלילית לבירור נסיבות האירוע. תחקיר בצלם על האירוע, שמתבסס על עדות ראייה אחת וכן על צילומים מזירת האירוע, דו"חות רפואיים ודיווחי התקשורת בנושא, מספק אמנם רק תמונה חלקית על השתלשלות העניינים, אולם המידע הקיים מעלה חשדות כבדים שהחיילים פעלו בניגוד להוראות הפתיחה באש במהלך האירוע. במסגרת החקירה, יש לבדוק, בין השאר, את ההנחיות שקיבלו החיילים לפני שיצאו למארב ובמיוחד את הנחיית מפקד הכוח שהחליט, על פי הפרסומים, לצאת ממגדל השמירה, דבר שלכאורה מסכן יותר את החיילים. כן יש לבחון מדוע החיילים לא עצרו את הפלסטינים לפני שהאירוע בכלל התחיל, למרות שידעו על כוונתם.

מחסום ענבתא/עינב והמגדל הצבאי הסמוך לו. תצלום: עבד אל-כרים סעדי, ב 4.4.13.מחסום ענבתא/עינב והמגדל הצבאי הסמוך לו. קרדיט תמונה: עבד אל-כרים סעדי, צולם ב 4.4.13.

השאלה העיקרית שיש לבחון היא מדוע ירו החיילים בפלג גופם העליון של הפלסטינים. ירי כזה מותר רק במצב של סכנת חיים, אולם החיילים ירו לאחר שנזרק לעברם בקבוק תבערה ואל-בלביסי נורה בכלל בגבו, כך שמן הסתם לא יכול היה לסכנם. אם ירו החיילים במסגרת נוהל מעצר חשוד, הרי שאז היה עליהם לירות רק לעבר רגליהם.

בצלם מדגיש כי אין די בעצם פתיחתה של חקירה פלילית. כדי שהחקירה לא תהיה בבחינת הליך בירוקרטי בלבד, עליה להיות מהירה ויעילה. מאז הוכרזה מדיניות החקירות החדשה בחודש אפריל 2011 נפתחו 15 חקירות בנוגע להריגת אזרחים פלסטינים בגדה בידי חיילים (שתיים מהחקירות עוסקות בשני הרוגים כל אחת). עד כה הסתיים הטיפול בשניים מהתיקים בלבד. תיק חקירה אחד נסגר בלי שננקטו צעדים משפטיים ובתיק נוסף הועמד חייל לדין. ב-13 חקירות טרם התקבלה כל החלטה, מתוכן 8 המצויות עדיין בחקירה.