דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

וידיאו: חייל ירה על נערים שיידו אבנים ופצע אחד מהם למרות שלחיילים לא נשקפה סכנה, תוקוע, נובמבר 2012

עדכון: ב-3.2.13 הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם כי הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור הטענות.

מוחמד אל-בדן, בן 17מתחקיר בצלם עולה כי בבוקר יום שני ה-19.11.12, בסביבות השעה 7:30 בבוקר, תלמידים מבית הספר התיכון לבנים של תוקוע מחו נגד מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה. בית הספר שוכן בסמוך לכביש 356, המחבר בין בית לחם לחברון, וחלק מהתלמידים יידו אבנים לעבר הכביש. בעקבות יידוי האבנים הגיע למקום כח צבאי, שמנה 11 חיילים בשני כלי רכב.

בתיעוד וידיאו שצולם על-ידי צלם סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", ניתן לראות את המשך האירוע. מהצילום ומעדויות שגבה בצלם עולה כי מספר תלמידים יידו אבנים לעבר החיילים, שהשיבו בירי רימוני גז מדמיע והחלו להתרחק מהמקום. שני חיילים עמדו במרחק מסוים מהיתר, לצד כביש 356, ובשלב זה פתח אחד מהם באש וירה שני קליעים חיים על הנערים. זאת, על אף שלאיש מהחיילים לא נשקפה סכנה כלשהי, ושמיקומם של שני החיילים הקנה להם יתרון גובה משמעותי על-פני הנערים. בתיעוד הווידיאו ניתן לראות כי לאחר הירי החייל השני רץ לעבר החייל היורה ומרחיק אותו מהמקום.


תיעוד האירוע בווידיאו על-ידי צלם סוכנות מען

מהירי נפגע בבטנו מוחמד אל-בדן, בן 17. אל-בדן פונה לבית חולים "אל-אהלי" בחברון, שם אובחנו פגיעות באיברים פנימיים ובעצמות האגן. לדברי אביו, הוא אושפז בבית החולים למשך כחודש ולאחרונה הועבר למרכז שיקום בבית ג'אלא. אל-בדן נעזר כעת בקביים ובכסא גלגלים, זקוק לסיוע באכילה ואינו יכול לאכול מזון מוצק.

ב-1.1.2013, בעת ששהה בביתו, בחופשה ממרכז השיקום, זומן אל-בדן לחקירה במשטרת ישראל בחשד כי יידה אבנים במהלך האירוע האמור. הוא נחקר תוך פגיעה בזכויותיו, מבלי שמבוגר מטעמו הורשה להיות נוכח בחקירה, על אף שסבו ליווה אותו לתחנת המשטרה.

מוחמד אל-בדן בביתו. צילום: סוהא זייד, בצלם, 3.1.13מוחמד אל-בדן בביתו. צילום: סוהא זייד, בצלם, 3.1.13

על פי הוראות הפתיחה באש, כמו גם לפי הצהרות רשמיות של גורמים בצבא, חל איסור על ירי אש חיה במהלך פעולות שיטור, כמו פיזור הפגנות, בגדה המערבית. זאת למעט ירי באוויר בנסיבות מסויימות. פקודות הקבע של הצבא קובעות במפורש כי אין לירות אש חיה לעבר מיידי אבנים. ההוראות מתירות לבצע נוהל מעצר חשוד כלפי מיידה אבנים אך ורק כאשר יידוי האבנים מסכן באופן מיידי את שלמותו הגופנית של החייל או אדם אחר. רק בנסיבות של סכנת חיים ממשית מותר לירות לעבר גופו של התוקף כדי להסיר את הסכנה.

למרות זאת, כוחות הביטחון יורים לעיתים אש חיה בהפגנות פלסטיניות, ובייחוד כאשר הן כוללות יידוי אבנים. בשנה האחרונה נהרגו שני פלסטינים מאש חיה שנורתה לעבר מיידי אבנים לא חמושים. בצלם תיעד ירי אש חיה בנסיבות שלא ניתן להגדירן כסכנת חיים לחיילים.

יצויין כי תיעוד הוידיאו המלא אינו נמצא ברשות בצלם. חומר הווידיאו שהגיע לידינו נערך על ידי סוכנות הידיעות "מען". אולם, קטע הווידאו המוצג פה, הכולל את רגעי הירי, הינו קטע רציף שאינו ערוך. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תורה על פתיחה בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות הירי.