דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילים בלבוש אזרחי ירו בפלסטינים שחשדו שהם שודדים ויצאו להגן על רכושם, והרגו אחד מהם

עדכון: חקירת מצ"ח נפתחה ב-24.4.12. ב-5.1.14, הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי התיק עודנו בחקירה. ב-13.1.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית כי התיק הועבר לעיון פרקליט. ב-15.7.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית כי התיק עודנו בעיון פרקליט.

רשאד שאוואח'ה, אשתו תר'ריד ובתם. הצילום באדיבות המשפחהב-27.3.12 בשעת לילה מאוחרת ירו אנשי כוחות בטחון בלבוש אזרחי וחיילים שנכנסו לכפר רמון, צפונית-מזרחית לרמאללה, בשלושה אחים ממשפחת שאוואח'ה: אכרם, בן 36, אנוור, בן 38, ורשאד, בן 28. שלושת האחים נפצעו, כל אחד ממספר קליעים, ונלקחו על-ידי החיילים לבית החולים "שערי צדק" בירושלים, שם אושפזו בטיפול נמרץ. ב-2.4.12 מת רשאד שאוואח'ה מפצעיו בבית החולים.

מתחקיר שערך בצלם עולה כי שלושת האחים חיים עם משפחותיהם בפאתי הכפר רמון, בחלקו הצפון- מזרחי. האחים סיפרו כי בעקבות מקרי גניבה שאירעו בכפר לאחרונה הם מקיימים תורנות שמירה בלילות. על-פי העדויות שבידי בצלם ב-27.3.12, בסביבות השעה 1:30 בלילה, התעורר אכרם שאוואח'ה לשמירה והבחין מחלונו בשני אנשים בלבוש אזרחי שהיו במרחק של כחמישים מטרים מן הבית. אכרם התקשר להעיר את אחיו אנוור ורשאד ושלושת האחים, שחשדו שמדובר בגנבים, יצאו לרחוב וקראו לשני האנשים לעצור. אכרם שאוואח'ה החזיק בידו אלה ואילו רשאד ואנוור שאוואח'ה החזיקו כל אחד סכין.

כשהגיעו האחים למרחק של מטרים ספורים משני האנשים ודרשו מהם להזדהות, שלף אחד מהם אקדח וירה בצווארו של אנוור שאוואח'ה. לאחר מכן, על פי העדויות, שלף גם האדם השני אקדח ובתגובה ניסו האחים לתקוף את השניים, אך אלה ירו מספר פעמים ופצעו את אכרם ורשאד בבטנם.

מהמידע שבידי בצלם עולה כי בשלב זה הגיעו מכיוון דרום-מזרח חיילים במדים. רשאד ואנוור שאוואח'ה כבר שכבו באותה עת על הקרקע ואכרם, שנותר עומד למרות פציעתו תיאר כך את שהתרחש:

אכרם שאוואח'ה. צילום: איאד חדאד, בצלםבאותו רגע ראיתי מספר גדול של חיילים שבאו מלמטה, מכיוון בית אבו יוסף, כשהם צועקים:"תעצור, תעצור". הרגשתי קצת הקלה, כי חשבתי שהצבא ירתיע ויעצור את החמושים בלי קשר לזהות שלהם. החיילים רק הספיקו להתקרב ואז אחד מהם הורה לי לעצור כשהוא מכוון את הרובה שלו אלי. אני כמובן לא זזתי והייתי כבר עם ידיים למעלה כדי להראות שאני לא אלים. אחר כך התחלתי להגיד לו: "הגנבים ירו בנו, אני פצוע בבטן, אני פצוע". ניסיתי להוריד ידיים כדי להרים את החולצה שלי, כדי שיראה את הפגיעות, ואז החייל ירה לכיוון שלי ופגע בי בקליע שלישי בבטן מצד ימין ואז נפלתי על הקרקע.

אכרם שאוואח'ה מסר לבצלם כי לאחר מכן ניגש אליו אותו חייל, קילל אותו, בעט בו ברגלו ודרך על ראשו. לדבריו, חייל אחר ירה מספר יריות באחיו רשאד בעת שזה שכב על הקרקע. משפסק הירי קיבלו האחים טיפול רפואי ראשוני מידי חובש צבאי והועברו בכלי-רכב צבאיים לאמבולנסים שהסיעו אותם לבית החולים שערי צדק בירושלים.

ב-2.4.12 מת רשאד שאוואח'ה מפצעיו בבית החולים. מהדו"חות הרפואיים עולה כי הוא אובחן כסובל מארבעה פצעי ירי בבטנו, שגרמו למספר קרעים במעי ולקרע בטחול, ומפציעת ירי נוספת בזרועו השמאלית. הוא נותח מספר פעמים אך חלה הידרדרות במצבו והוא נפטר.

אנוור שאוואח'ה נפגע על-פי הדו"חות הרפואיים מקליע שחדר לצווארו ויצא מצידו השמאלי של גבו. הוא טופל במחלקה הכירורגית של בית החולים ושוחרר ב-8.4.12. לאחיו, אכרם שאוואח'ה, היו ארבע פציעות ירי בבטנו והוא שוחרר לאחר אשפוז במחלקה הכירורגית ב-6.4.12.

התחקיר שערך בצלם מעלה חשדות קשים בנוגע להתנהלות החיילים והצבא באירוע זה. מן העדויות עולה כי האחים לא הבינו כי לפניהם חיילים בלבוש אזרחי וחשדו כי מדובר בגנבים, ועל כן יצאו כשהם חמושים באלה וסכינים. עוד עולה מהתחקיר כי שני האנשים בלבוש אזרחי התעלמו מבקשתם של האחים כי יזדהו, ותחת זאת שלפו את נשקם. גם אם נשקפה לחיילים סכנה לאחר שנחשפו על-ידי האחים, עדיין יכולים היו להזדהות בפניהם כחיילים ולהזהירם בטרם פתחו באש. בנוסף, עולה מהעדויות ומהדו"חות הרפואיים כי השניים לא כיוונו את הירי אל פלג גופם התחתון של שלושת האחים, אלא דווקא למרכז הגוף ולפלג הגוף העליון.

יתר על כן, מן התחקיר עולה חשד כבד כי החיילים במדים שהגיעו למקום לאחר ירי זה ירו גם הם באכרם וברשאד שאוואח'ה, על אף שהשניים כבר היו פצועים ורשאד שכב על הקרקע. לירי זה אין כל הצדקה וברי כי גם אם נשקפה מהם סכנה כלשהי, ניתן היה לנטרל אותה באמצעים אחרים.

דובר צה"ל לא התייחס עד כה לפרטי האירוע ובדיווחים בתקשורת הסתפק בהצהרה כי מתקיים תחקיר בנושא וכי תוצאותיו יועברו לפרקליטות הצבאית. בפרסום ראשוני על האירוע, ששודר בגלי צה"ל ב-27.3.12, נמסר כי מחבלים התנפלו על חייל צה"ל ודקרו אותו במהלך פעילות מבצעית. גירסה זו הופרכה כששני האחים ממשפחת שאוואח'ה שוחררו מבית החולים הישראלי מבלי שהואשמו בתקיפה או בכל עבירה אחרת. מכתבות שפורסמו בהמשך באמצעי התקשורת עולה כי שני האנשים בלבוש אזרחי היו חיילים ביחידת המסתערבים דובדבן, שהגיעו לכפר במסגרת אימון. על-פי אחת הכתבות, חייל שהכה את אחד הפצועים לאחר הירי הודח מתפקידו.

בצלם התריע כבר בעבר על כך ששיטות הפעולה של יחידות המסתערבים, ובמיוחד הוראות הפתיחה באש שלהן, אינן חוקיות. חיילים מיחידות אלה נכנסים לתוך אוכלוסייה אזרחית עוינת כשהם מוסווים כאזרחים וחמושים בנשק חם בלבד. בכך הם יוצרים סיכון גבוה לפגיעה באזרחים, שכן אם ייחשפו ותישקף להם סכנה, הם ייאלצו להשתמש בנשק. במקרה זה, אם אכן החיילים נכנסו לכפר במסגרת אימון, מדובר במדיניות חמורה במיוחד שכן שליחת חיילים להתאמן בהסתננות לתוך יישוב אזרחי יוצרת סיכון מחושב להיווצרות עימות העלול לעלות בחיי אדם, וזאת כדי לשרת מטרה כללית של שיפור יכולתו המבצעית של הצבא. פעולה כזאת אינה משרתת צורך צבאי הכרחי ולפיכך אינה חוקית. שיטת פעולה זו מפגינה את זלזולו העמוק של הצבא בחייהם של אזרחים פלסטינים.

בעקבות האירוע פנה בצלם לפרקליטות הצבאית ודרש כי תורה לאלתר על פתיחה בחקירת מצ"ח לבדיקת נסיבותיו. במסגרת חקירה כזו מן ההכרח לבחון גם את תפקודו של הדרג הפיקודי, שהחליט על הכניסה לכפר. על פי מדיניות החקירות החדשה, שעליה הודיעה פרקליטות המדינה לבג"ץ באפריל 2011, "כל מקרה בו ייהרג אזרח... כתוצאה מפעולה של כוחות צה"ל באיו"ש, יביא לפתיחה מיידית בחקירת מצ"ח", למעט מקרים שבהם אזרח נהרג בפעילות "בעלת אופי לחימתי של ממש". מאז התחייבות זו, פתחה הפרקליטות הצבאית בחקירת מצ"ח מיד לאחר האירוע בכל המקרים בהם חיילים הרגו פלסטיני בגדה המערבית. במקרה זה, הורתה הפרקליטות על פתיחה בחקירה רק היום, 24.4.12, כחודש לאחר האירוע.