דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילים ממשיכים לירות רימוני גז בכינון ישיר על בני אדם, על אף הכחשת הצבא

ביום שישי 9.3.2012 תיעד בצלם שני אירועים חמורים של ירי רימוני גז בכינון ישיר על מפגינים, בשני מקומות בגדה המערבית. זאת, על אף טענת הצבא שירי כזה אינו מבוצע.

מפגין ישראלי נפצע ברגלו מירי רימון גז בכינון ישיר בכפר בא-נבי סאלח

עדכון: ב-28.1.13 הודיע מדור פיקוח חקירות במצ"ח לבצלם כי נפתחה חקירה לבדיקת נסיבות פציעתו של המפגין הישראלי בא-נבי סאלח ב-9.3.12.

ביום שישי, ה-9.3.2012, התקיימה בכפר א-נבי סאלח ההפגנה השבועית. שוטרי מג"ב שהוצבו על כביש הגישה לכפר פיזרו אותה תוך שימוש ברימוני הלם ובגז מדמיע, על אף שהמפגינים לא יידו אבנים ולא נהגו באלימות. לאחר פיזור ההפגנה התפתחו עימותים בין צעירים פלסטינים לכוחות הביטחון, שבמהלכם יידו הצעירים אבנים וכוחות הביטחון ירו כדורי גומי ורימוני גז, שנורו בחלק מהמקרים בכינון ישיר לעבר אנשים. כמו כן, מיכלית משטרתית התיזה נוזל מצחין המכונה "בואש" לעבר מפגינים ולעבר בתים ברחוב הראשי של הכפר.

בשעות אחר הצהרים ירה שוטר מג"ב מספר רימוני גז לעבר קבוצה של מפגינים. אחד הרימונים פגע ברגלו של מפגין ישראלי, שלא יידה אבנים, ופצע אותו. המפגין פונה מהמקום לביה"ח רמב"ם בחיפה, שם אובחן שבר ברגלו. הפגיעה תועדה בוידאו על ידי צלמת בצלם:

תיעוד וידאו: חייל יורה רימוני גז לקרקע ליד מפגינים בבית דג'ן

באותו היום (שישי, 9.3.2012) הפגינו כמה מאות מתושבי הכפר בית דג'ן שבמחוז שכם למען פתיחתו של כביש 557 (המכונה "ציר מדיסון") לתנועת פלסטינים. הכביש נסגר לתנועת פלסטינים לפני יותר מעשור ונפתח מחדש כעשרה ימים לאחר ההפגנה. ההפגנה, שאיש ממשתתפיה לא יידה אבנים ולא נהג באלימות, פוזרה על ידי חיילים מחטיבת גולני ושוטרי מג"ב באמצעות רימוני הלם וגז מדמיע.

חייל אחד ירה מספר רימוני גז מדמיע ממטול לכיוון הקרקע, מטווח קצר ביותר של כארבעה מטרים, בסמוך מאוד לקבוצת מפגינים. ירי כזה הוא מסוכן ביותר משום שרימון הגז הנורה מטווח כה קרוב עלול להינתז על אנשים העומדים בסמוך בכוח רב מאוד.

על אף שהירי התבצע לעיני מפקדו הישיר של החייל, זה לא התערב עד שמספר פעילים דרשו ממנו להפסיק את התנהגותו הלא חוקית והמסוכנת של פקודו, ומטול הרימונים הועבר לחייל אחר.

הצבא ממשיך להכחיש את קיומה של התופעה

על אף התיעוד הנרחב של ירי בכינון ישיר של רימוני גז לעבר אנשים, הרשויות ממשיכות להכחיש את קיומה של התופעה. לאחרונה קיבל בצלם מענה לפנייה נוספת שלו בנושא זה מסרן רחלי קחלון, קצינת פניות ציבור ומעקב בלשכת מפקד פיקוד המרכז. במכתבה טענה קחלון כי: "אין פער בין המדיניות המוצהרת, אשר הובאה לידיעתכם לא פעם בעבר, לפיה אין לירות רימוני גז בכינון ישיר לעבר מפגינים. לבין הדרך בה פועלים הכוחות בשטח. כוחות הביטחון עושים שימוש ברימוני גז מהסוג הנזכר בפנייתכם רק כדי לפזר מפרי סדר אלימים, ובכינון עקיף בלבד". עוד הוסיפה קחלון כי "המפקדים בפיקוד המרכז מקפידים כל העת לחדד בפני הכוחות הפועלים בפיקוד את הכללים הנוגעים לאופן השימוש ברימוני גז ובכלל זה את האיסור לירות רימון גז בכינון ישיר לעבר אדם".

העובדה שמכתב זה נשלח לבצלם לאחר מותו של מפגין מפגיעת רימון גז שנורה עליו ישירות מקוממת במיוחד.