דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

חשד כי חיילים ירו למוות בנהג פלסטיני שלא סיכן אותם

עדכון: ביום ה-12.9.10 עדכנה הפרקליטות הצבאית את בצלם כי לא תפתח חקירה אודות נסיבות האירוע. הפרקליטות נימקה את החלטתה בכך כי א-טוויל הסיע בעת האירוע שוהים בלתי חוקיים. במהלך ניסיון של כוח צה"ל לעצור את מכוניתו, ניסה א-טוויל לדרוס את אחד החיילים. החיילים קראו לו לעצור, ירו יריות אזהרה באוויר ולבסוף ירו לעבר הגלגלים האחוריים של המכונית, מה שהביא לסטיית המכונית מהנתיב ולעצירתה. מכיוון שא-טוויל "נחזה להיות גורם חבלני המסכן את הכוח", הוחלט שאין מקום לפתיחה בחקירה פלילית.

בבוקר ה-22.09.09 ירו חיילים על תושב מזרח ירושלים, רביע א-טוויל, בעת שיצא במכוניתו מתחנת הדלק "דלק - מבוא ביתר", כשני ק"מ מערבית למחסום מבוא ביתר. כתוצאה מהירי א-טוויל נהרג. בהודעת דובר צה"ל נאמר כי רביע א-טוויל פרץ את מחסום מבוא ביתר וניסה לדרוס את החיילים לאחר שאותר בתחנת דלק הסמוכה למחסום. על-פי דובר צה"ל, ביצעו החיילים נוהל מעצר חשוד, שבמהלכו נורה א-טוויל ונהרג.

אולם מתחקיר שערך בצלם אודות האירוע עולה תמונה שונה, ועל פיה 'רביע א-טוויל כלל לא סיכן את חיי החיילים, שירו בו ללא אזהרה וללא כל הצדקה. נוסף לכך, עולה מהתחקיר כי דובר צה"ל לא סיפק 'פרטים חיוניים על האירוע.

מכוניתו של רביע א-טוויל לאחר האירוע. צילום: רונן זבולון, רויטרס.
מכוניתו של רביע א-טוויל לאחר האירוע. צילום: רונן זבולון, רויטרס.

מתחקיר בצלם עולה כי רביע א-טוויל נכנס לישראל דרך מחסום מבוא ביתר בסביבות השעה חמש בבוקר. לאחר שהגיע לתחנת הדלק "סונול - יער ביתר", הנמצאת במרחק של כ-200 מטרים מהמחסום, הגיעו לתחנה שלושה חיילים והורו לו לגשת אליהם. א-טוויל שוחח עם החיילים במשך מספר דקות ומסר לחיילים מסמכים מזהים. החיילים שבו למחסום עם המסמכים, אך א-טוויל לא התלווה אליהם והמשיך בנסיעה.

לאחר שנסע כשני ק"מ מערבה, נכנס א-טוויל לתחנת הדלק "דלק - מבוא ביתר". כעבור כמה דקות, כאשר נסע לכיוון היציאה מן התחנה, חסם את דרכו ג'יפ צבאי ובו חמישה חיילים. א-טוויל ניסה לעקוף את הג'יפ משמאל, ואז יצא מן הג'יפ חייל והחל לירות לעבר מכוניתו. כאשר המשיך א-טוויל בנסיעה, יצאו מן הג'יפ ארבעת החיילים הנוספים וכולם ירו לעבר א-טוויל, סה"כ כעשרים כדורים. המכונית סטתה ימינה והידרדרה לשטח נמוך שלצד הכביש. א-טוויל נהרג מן הירי.

הגרסה שמסר דובר צה"ל אינה משקפת את המציאות והיא מתעלמת מכך שא-טוויל נבדק על-ידי חיילים בטרם נורה למוות. גרסה זו מעוררת חשד שהחיילים לא מסרו את כל המידע שהיה ברשותם על האירוע.

בצלם פנה לפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה כי תיפתח לאלתר חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות הריגתו של א-טוויל. בפנייתו אמר בצלם כי נסיבות האירוע מעוררות חשד כבד כי החיילים ירו בא-טוויל אף על פי שלא היה חמוש ולא היווה סכנה כלשהי, שכן המסמכים שלו ומכוניתו נבדקו כבר על ידי החיילים בתחנת הדלק הסמוכה למחסום, ואלו לא עשו כל ניסיון לעוצרו או לעכבו, ומכאן עולה כי א-טוויל לא נתפס בעיניהם כחשוד או מסוכן. בנסיבות אלו, לא הייתה כל הצדקה לירות לעברו, בוודאי לא באופן שיגרום למותו.

בשתי תחנות הדלק בהן עצר א-טוויל, "סונול - יער ביתר", הקרובה למחסום מבוא ביתר, וכן "דלק - מבוא ביתר", מצויות מצלמות אבטחה. המצלמות בתחנה הראשונה תיעדו את המפגש הראשון של א-טוויל עם החיילים והמצלמות בתחנה השנייה, שהחומר שצולם בהן נלקח על-ידי נציגים של הצבא, תיעדו 'את אירוע הירי עצמו. בצלם דרש כי מצ"ח תבחן את צילומי האירוע משתי תחנות הדלק שכן אלה עשויים להבהיר מה היו הנסיבות שבהן ירו החיילים בא-טוויל והנסיבות שקדמו לאירוע, כולל התנהגות החיילים בתחנת הדלק הראשונה.