דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם לפצ"ר - הורה לכוחות הביטחון להפסיק לירות רימוני גז ישירות על בני אדם

 

ביום שישי, 17.4.09, במהלך הפגנה בכפר בלעין שבמחוז רמאללה, ירה חייל רימון גז בעל טווח מוגדל לעבר באסם איבראהים אבו רחמה בן ה-30. מפגיעת הרימון נפער חור בחזהו של אבו רחמה ונגרם 'דימום פנימי מסיבי שגרם למותו. שני סרטי וידאו שצולמו במקום מוכיחים כי באסם אבו רחמה עמד בצידה המזרחי של הגדר כאשר נורה, במרחק של כשלושים מטר מן החיילים. הצילום מוכיח כי בעת האירוע הוא לא יידה אבנים, לא פגע בגדר ולא סיכן את החיילים בכל דרך שהיא.


הירי בבאסם אבו רחמה כפי שצולם בידי דוד ריב
 

בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, בדרישה כי יורה לפתוח לאלתר בחקירת מצ"ח לבחינת נסיבות מותו של באסם איבראהים אבו רחמה וכי יבהיר מיידית לכוחות הביטחון את האיסור המוחלט החל על ירי של רימוני גז בכינון ישיר על בני אדם. מכתב קודם ששלח בצלם לפצ"ר בנושא זה לפני כחודש, בעקבות פציעתו הקשה של האזרח האמריקני טריסטן אנדרסון מפגיעת רימון גז בעל טווח מוגדל במצחו, לא נענה.

למכתבו צירף בצלם לקט קטעי וידאו שצולמו בהפגנות בכפרים נעלין, בלעין וג'יוס בחודשים האחרונים. הסרטון מתעד ירי חוזר ונשנה של רימוני גז בכינון ישיר על מפגינים, ומוכיח כי בניגוד לטענות הצבא הפך הדבר זה מכבר לפרקטיקה מקובלת של כוחות הביטחון בגדה המערבית.


סרטון המתעד ירי רימוני גז מדמיע בכינון ישיר

כמו כן ציין בצלם במכתב כי באתרי ההפגנות בבלעין ובניעלין נוכחים כל העת קצינים בכירים של הצבא ושל משמר הגבול. קצינים אלה נושאים באחריות לתוצאות הקטלניות של פרקטיקה אסורה זו, בין אם העלימו ממנה עין ובין אם הורו לאנשי כוחות הביטחון במפורש לפעול בניגוד לפקודות. יתרה מזו, העובדה שאנשי כוחות הביטחון יורים רימוני גז בכינון ישיר לעבר מפגינים ידועה מזה זמן גם לדרגים בכירים יותר בצבא ובמשמר הגבול, לפחות מאז זכה העניין לסיקור נרחב בתקשורת בעקבות הפגיעה בטריסטן אנדרסון ב-13.3.09. ככל שהיה באפשרותם להביא להפסקתו של ירי זה, הרי גם דרגים אלה נושאים באחריות לירי הקטלני.

באסם אבו רחמה, שנהרג מפגיעת רימון הגז, היה אחיו של אשרף אבו רחמה, שחייל צה"ל תועד בחודש יולי 2008 כשהוא יורה כדור פלדה מצופה גומי ברגלו, בעודו כפות. בחודש אוגוסט עתר אשרף אבו רחמה לבג"ץ יחד עם שורת ארגונים לזכויות האדם, בהם בצלם, בדרישה להחמיר את כתב האישום נגד המעורבים בירי, שהואשמו ב"התנהגות שאינה הולמת" בלבד. העתירה עדיין תלויה ועומדת.