דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חייל הנאשם בהריגת ילד פלסטיני נמלט מן הארץ במהלך משפטו

עומר מטרב-28.3.03, נפצע עומר מטר, בן 14, באורח אנוש מירי של כדור חי שירה חייל במחנה הפליטים קלנדיה. לאחר מספר ימים הוא מת מפצעיו.

מעדות שגבה תחקירן בצלם ממוג'אהד תאיה, פצוע אחר באירוע, עולה כי עומר מטר נפגע במהלך הפגנה שמשתתפיה יידו אבנים על חיילים. לדבריו, הוא הבחין בעומר מוטל על הארץ כשהוא מדמם מראשו ומצווארו וכי בעת שניסה לפנות את הפצוע נפגע גם הוא מירי בזרועו ובירכו.

ב-13.4.03 פנה בצלם לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור את האירוע. מאוחר יותר, נודע לבצלם מפרסומים בתקשורת כי ב-29.4.04 הוגש כתב אישום נגד חייל מילואים שירה אש חיה לעבר המפגינים בקלנדיה, הרג את הילד עומר מטר ופצע את מוג'אהד תאיה.

בכתב האישום נאמר, בין היתר: "במסגרת פיזור הפרת סדר ולאחר שהמפגינים התפזרו לתוך מחנה הפליטים ולא נשקפה סכנת חיים לכוח עליו נמנה הנאשם, כרע הנאשם על ברכיו, כיוון את נשקו דרך כוונות ובאמצעות כוונת טריג'יקון, לעבר המפגינים, ממרחק של 150-200 מטרים, וירה מספר יריות בתחמושת חיה. אחת היריות פגעה בצד השמאלי של ראשו של הנער עומר עמר מוסא מטר, בן 14 [...] שתיים מן היריות פגעו בידו הימנית ובירכו השמאלית של מוג'הד עיסא טאיה...".

בצלם שב ופנה לרשויות מספר פעמים על-מנת להתעדכן בנושא אך הפניות לא נענו.

רק ב-15.6.08 השיב דובר צה"ל לבצלם והודיע כי "בתיק טרם ניתן פסק דין, זאת מכיוון שטרם הסתיימו הדיונים בו מאחר והנאשם עזב את הארץ ושוהה בחו"ל". בכתבה ששודרה בנושא בגלי צה"ל (21.12.08) נמסרה תגובת דובר צה"ל לפיה "מאחר שהנאשם עזב במפתיע, אין נמצאים איתו בקשר והוצא צו להכללת שמו ברשימת ההכללה לידיעה ברשות ביקורת הגבולות".

תגובה זו מעלה כמה שאלות: מדוע לא הוצא מלכתחילה צו עיכוב יציאה מן הארץ נגד החייל, שנאשם בהריגתו של ילד? האם נקטו הרשויות בפעולות על-מנת לאתר את מקום הימצאו של הנאשם בחו"ל ולפעול להסגרתו, במידת האפשר?

בצלם קורא לרשויות לפעול לאלתר לאיתורו של הנאשם, להסגרתו ולמיצוי הדין עמו.