דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ההחלטה לפטור מאחריות את החיילים שירו בצלם רויטרס בעזה לא סבירה באופן קיצוני

ב- 12 באוגוסט הודיע הפרקליט הצבאי הראשי לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההחלטה לירות את שני פגזי הטנק שהרגו את צלם סוכנות רויטרס, פאדל שנאעה, ב-16.4.08, הייתה סבירה, וכי הוא מסיים את הטיפול בפרשה. ההחלטה חמורה ביותר, ממספר סיבות:

אי סבירות עצם ההחלטה

עצם החלטת הפצ"ר לפטור מאחריות את החיילים שירו את הפגזים, ואת מי שנתנו להם את האישור לירות, היא לא סבירה באופן קיצוני. גם חיילים הפועלים במסגרת של סכסוך מזוין חייבים לכבד את כלל האבחנה בין לוחמים לאזרחים. אסור לכוון התקפות נגד אזרחים, ואם יש ספק לגבי זהות המטרה, יש לנהוג בה כאילו היא אזרחית. עובדות האירוע מעלות את החשד הכבד כי החיילים בטנק, ומי שנתן להם את הפקודה לירות, לא מילאו את החובה לנקוט בזהירות מתמדת כדי למנוע פגיעה באזרחים ובאובייקטים אזרחיים.

אי מתן דין וחשבון

הפצ"ר ממשיך את הקו בו נוקט הצבא מתחילת האינתיפאדה, שלא לפתוח בחקירה במקרים בהם הורגים כוחות הביטחון הישראליים פלסטינים בשטחים, אלא בנסיבות קיצוניות. חקירה צריכה לעמוד בקריטריונים מסוימים: עליה להיות עצמאית, בלתי-תלויה ואפקטיבית, ופתוחה לביקורת. התחקיר המבצעי הפנימי, עליו הסתמך בין היתר הפצ"ר בהחלטתו, אינו עומד בסטנדרטים האלה.

נתוני חקירות כלליים

מאז תחילת האינתיפאדה ועד סוף 2007 נהרגו למעלה מ-2,000 פלסטינים שלא השתתפו בלחימה בעת שנהרגו, אך עד מועד זה נפתחו רק כ-270 חקירות מצ"ח בחשד לירי בלתי חוקי. מספר זה כולל גם חקירות של מקרי פציעה של אזרחים, ולא רק חקירות של מקרי מוות. רק 30 מהחקירות שנפתחו הסתיימו בהגשת כתבי אישום.

מקרים בהם טיפל בצלם

במהלך 2007 הרגו כוחות הביטחון הישראליים 127 פלסטינים שלא השתתפו בלחימה בשטחים, מתוכם 91 בעזה ו-36 בגדה המערבית. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור 53 אירועים, בהם נהרגו 102 בני אדם בעזה ובגדה. הפרקליטות הצבאית הודיעה לבצלם על פתיחה של חקירת מצ"ח בשלושה מקרים בלבד, כולם מהגדה המערבית.

במחצית הראשונה של 2008 הרגו כוחות הביטחון הישראליים 169 פלסטינים שלא השתתפו בלחימה בשטחים, מתוכם 159 בעזה ו-10 בגדה. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור 46 אירועים, בהם נהרגו 87 בני אדם בעזה ובגדה. הפרקליטות הצבאית הודיעה לבצלם על פתיחה של חקירת מצ"ח אחת בלבד, לגבי הרוג בהתפוצצות נפל של פגז בבקעה.ירי פלאשט

כתוצאה מירי הפגזים שהרג את שנאעה, נהרגו חמישה פלסטינים נוספים שלא השתתפו בלחימה. שלושה נהרגו במקום, ושניים מתו מפצעיהם מאוחר יותר. ירי פגזי פלאשט בנסיבות השוררות ברצועת עזה הוא בלתי חוקי. זאת משום שטווח הפיזור הנרחב של החיצים הנורים מפגז הפלאשט הופך את השימוש בו באזורים המאוכלסים בצפיפות לסוג של ירי ללא הבחנה, המסכן אזרחים חפים מפשע ומנוגד לסייגים שמציב המשפט ההומניטארי הבינלאומי.