דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

ההרג בבית חאנון: חשד כבד לפשע מלחמה

הבוקר נהרגו בבית חאנון 18 אזרחים, מהם 7 קטינים, בעת ששהו בבתיהם, כתוצאה מירי ארטילרי של צה"ל על שכונת מגורים בעיירה, כ-40 אנשים נוספים נפצעו מן הירי. מקורות בצה"ל טענו כי הירי כוון לאזור אחר, המרוחק כמה מאות מטרים ממקום נפילת הפגזים. מאזור זה, נורו אתמול לדברי המקורות רקטות קסאם על אשקלון. לטענת מקורות אלה פגעו הפגזים בבתי המגורים כתוצאה מטעות אנוש או מתקלה טכנית. בעקבות זאת, הורה שר הביטחון על תיחקור האירוע.

הירי, גם לגרסת צה"ל, לא נועד לצורכי הגנה, שכן לא כוון בזמן אמת אל מקורות אש או אל משגרי טילי הקסאם. הירי כוון אל מה שצה"ל מכנה "מרחב שיגור", קרי אזור ממנו שוגרו, על-פי ההשערה, טילי קסאם במועד מוקדם יותר.

כאשר יורים פגזי תותח לטווח של קילומטרים, ידוע וצפוי כי חלקם יסטו מאות מטרים מיעדם. לכן, הסיכון להרג או לפציעה של אזרחים שאינם מעורבים בלחימה כתוצאה מירי ארטילרי לעבר אזורים המאוכלסים בצפיפות, או בסמוך להם, הינו גבוה במיוחד. מקרים כאלה אכן אירעו במהלך השנה האחרונה, מספר פעמים, וניתן היה לצפות כי יישנו. יתרה מזו, באפריל 2006 פורסם באמצעי התקשורת כי צה"ל צמצם את "טווח הביטחון" בין יעדים לירי ארטילרי לבין אזורים מיושבים ברצועת עזה, מ-300 מטר ל-100 מטר. ששה ארגונים לזכויות האדם, בהם בצלם, התריעו אז על הסיכון העצום לפגיעה באזרחים חפים מפשע כתוצאה מהחלטה זו. הארגונים אף עתרו לבג"ץ בדרישה כי יורה לצה"ל לבטל את ההחלטה, אולם בג"ץ נמנע עד כה מהכרעה בסוגיה זו.

נכון לרגע זה, אין זה ברור האם ההרג בבית חאנון נגרם בשל הסטייה המובנית בירי ארטילרי או כתוצאה מטעות או מתקלה שאינם קשורים בכך. עם זאת, ירי מסיבי של פגזים לעבר אזור מאוכלס בצפיפות גורר סיכון גבוה לפגיעה באזרחים כתוצאה מטעויות או מתקלות. לכן, כפי שנראה להלן, יש להימנע מירי כזה, למעט מקרים בהם הדבר נחוץ באורח חד משמעי על-מנת להתגונן מפני התקפה.

עיקרון ההבחנה, שהוא מעמודי התווך של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, מחייב את הצדדים הלוחמים לכוון את התקפותיהם אך ורק כנגד מטרות צבאיות. בנוסף, לפי עיקרון המידתיות, אסור לבצע התקפה, גם כאשר היא מכוונת נגד יעד צבאי לגיטימי, אם כתוצאה ממנה צפוי להיגרם נזק לאזרחים, שהוא מוגזם ביחס לתועלת הצבאית הצפויה מההתקפה. משני עקרונות אלה נגזר האיסור על ביצוע התקפות חסרות הבחנה. התקפות בהן נעשה שימוש באמצעי לחימה הצפויים לגרום לפגיעה בלתי מידתית באזרחים, נחשבות לחסרות הבחנה. ביצוע התקפות כאלה מהווה הפרה חמורה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי ונחשב לפשע מלחמה.

מכלול נסיבות ההרג בבית חאנון, לרבות העובדה כי ירי הפגזים לא נועד במובהק לצורכי הגנה, מעלה חשד כבד כי מדובר בפשע מלחמה. לפיכך, אין לקבל את טענת צה"ל לפיה לא היה ההרג מכוון. טענה זו אינה אלא מס שפתיים, שאין בו כדי להצדיק את המעשה. תחקיר מבצעי, שנערך על - ידי גורמים צבאיים הכפופים לאותה שרשרת פיקוד האחראית לירי הפגזים , אינו יכול להוות תחליף לחקירה של המשטרה הצבאית החוקרת . בצלם פנה היום לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה להורות לאלתר על פתיחת חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת, במטרה להעמיד לדין את האחראים להרג בבית חאנון.