דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כמעט מחצית ההרוגים בחודש יולי ברצועת עזה - אזרחים שלא השתתפו בלחימה

בחודש יולי הרגו כוחות הביטחון הישראליים ברצועת עזה 163 פלסטינים, 78 מהם, (48 אחוז) לא השתתפו בלחימה בעת שנהרגו. 36 מן ההרוגים היו קטינים, ו-20 מהם, נשים. בגדה המערבית נהרגו 15 פלסטינים באותה תקופה בידי כוחות הביטחון. מספר ההרוגים הפלסטינים בחודש יולי הוא הגבוה ביותר בחודש אחד, מאז אפריל 2002.

בין האירועים שאותם תיחקר בצלם, שלושה מקרים בהם עולה חשד להפרות חמורות של דיני הלחימה. באירועים נהרגו 13 אזרחים פלסטינים, בהם 6 קטינים:

בין האירועים שאותם תיחקר בצלם, שלושה מקרים בהם עולה חשד להפרות חמורות של דיני הלחימה. באירועים נהרגו 12 אזרחים פלסטינים, בהם 5 קטינים:

 • טיל שירה חיל האוויר פגע בקבוצת נערים והרג שישה מהם
  />
  ב-12.7.06 חיפשה קבוצת נערים מחסה קבוצת נערים מפני הפגזה של צה"ל. 10 מהנערים נכנסו לבור גדול במיוחד בקרקע, והסתתרו בתוכו. טיל ששיגר כלי טיס של חיל האוויר פגע בבוקר והרג שישה מהם, בהם חמישה קטינים: מחמוד אל-עסר, איבראהים א-נבאהין ואיבראהים קטוש, בני 15, אחמד אבו חג'אג', בן 16, סלאח אבו מכתומה בן 17, ו-חסן אבו עבייד, בן 18. עדותו של עבדאללה מר'ייסב

  />/>
 • צה"ל ירה שני פגזים על בית מגורים והרג ארבעה בני משפחה
  />
  ב-21.7.06 עלו כמה מבני משפחת חרארה על גג הבית בשכונת א-שג'אעייה בעזה, כדי לצפות בטנקים שהתקדמו לעבר השכונה. אחד הטנקים ירה על הבית פגז, אשר פגע בחדר המדרגות והרג את מוחמד חרארה, בן 45, אחיו של בעל הבית. מיד לאחר מכן פגע פגז נוסף באותה נקודה עצמה, והרג את אם המשפחה, סבאח, בת 45, ושניים

  מבניה, מואמן, בן 16, ועאמר, בן 23. עדותו של מוחמד חרארה

  />/>/>
 • פגז שירה טנק של צה"ל נחת בסמוך לשיכון והרג שלושה אזרחים

  ב-24.7.06 ירה טנק של צה"ל פגז שנפל בסמוך לשיכון "מגדלי א-נדא" שבצפון רצועת עזה. מפגיעת הפגז נהרגו שלושה אזרחים, בהם נער: סאלח נאסר, בן 14, סאדק נאסר, בן 33, וסעדי נעים, בן 29.

  עדותו של אחמד עבייד />
  />

צה"ל נמנע ממסירת גרסה כלשהי בנוגע לאירועים אלה, ובחר שלא להתייחס לעובדה שבמהלך התקיפות נהרגו אזרחים רבים. לפיכך, לא ניתן לקבוע בוודאות מדוע ירו כוחות הביטחון לעבר אזרחים לא חמושים ולעבר דירות מגורים בהן, על פי התחקירים שערך בצלם, לא אוחסנו אמצעי לחימה ולא שהו פלסטינים חמושים.

גורמים בכירים בממשלה ובצה"ל חוזרים ומצהירים כי לצה"ל אין כוונה לפגוע באזרחים. אולם, ממצאי התחקירים עולה חשד כבד כי תקיפות אלה בוצעו מבלי שננקטו אמצעי הזהירות המתחייבים על פי דיני הלחימה, ואשר נועדו לוודא כי מטרות התקיפה אינן מטרות אזרחיות.

יתרה מזאת, עיקרון המידתיות שבדיני הלחימה אוסר לבצע גם התקפה המכוונת נגד יעד צבאי, אם ידוע שכתוצאה ממנה תיגרם פגיעה נלווית באזרחים, שהינה מופרזת ביחס לתועלת הצבאית הצפויה מההתקפה. לפיכך, גם אם יתברר כי התקיפות בהן נהרגו 15 האזרחים בוצעו בשל הימצאותם של פלסטינים חמושים או אמצעי לחימה בקרבת מקום, עדיין קיים חשד כבד כי תקיפות אלה בוצעו בניגוד לעקרון המידתיות נוכח היקף הפגיעה באזרחים.

בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות המקרים, ולהעמיד לדין את האחראים, אם יתאמתו החשדות.

תגיות