דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כפר קדום, 26.7.06: ניסיון מעצר או הוצאה להורג?

ב-26.7.06 ירו חיילים בחמאדה שתיווי, בן 18, במרכז כפר קדום שבאזור שכם. שתיווי, שנפצע קשה, טופל על-ידי חיילים במקום ופונה באמבולנס צבאי לבית-החולים בלינסון, שם מת מפצעיו.

בתקשורת פורסם כי שתיווי היה חשוד בכוונה לחדור לישראל ולבצע פיגוע, וכי כוחות צה"ל כיתרו את הבית שבו שהה, וכשניסה להימלט, ירו לעברו.

מתחקיר בצלם עולה תמונה שונה בתכלית. כוח צבאי שנכנס לכפר קדום בשעות הערב המוקדמות עצר תשעה מתושבי הכפר, ובהם שתיווי. העצורים נלקחו לשני מבנים במרכז הכפר, שם נחקרו. חלק מן העצורים נכפתו, ועיניהם כוסו. מסיבה כלשהי לא נכבל שתיווי, ועיניו לא כוסו.

בסביבות השעה 23:00 ראו עדים את שתיווי יוצא מן המבנה שבו הוחזק והולך ברחוב. אחד מהם, תיאר כך את שהתרחש:

"ראיתי את חמאדה שתיווי יוצא מבית הבד מוקף בחיילים. ראיתי חייל עושה תנועה ביד, שנראתה כאילו הוא מסמן לחמאדה ללכת. חמאדה התחיל ללכת לכיוון הצד הדרומי של הכיכר. אחרי דקה בערך, כשכבר לא יכולתי לראות אותו, שמעתי ירי של כמה קליעים מנשק אוטומטי ונשכבתי על הקרקע".

עד נוסף מאשר כי שתיווי לא נמלט, ואיש לא קרא לו לעצור. כשהגיע למרחק של כ-30 מטרים מהחיילים, נפתחה לעברו אש. שתיווי נפגע מכדורים בראשו, זרועו ורגלו ונפל במקום. כאמור, הגישו החיילים לא-שתיווי עזרה ראשונה, ולאחר מכן, פינו אותו באמבולנס לבית-חולים בישראל, שם מת מפצעיו.

הפער בין הגרסה שפורסמה בתקשורת מפי מקורות צבאיים לבין עדויות תושבי הכפר תמוה ביותר. לפי העדויות שתיווי לא התבצר בבית, אלא נתפס ברחוב, ולא נמלט, אלא יצא מהמבנה שבו הוחזק בהליכה מתונה ולעיני החיילים, שלא ניסו לעצור בעדו. אם אכן היה שתיווי עצור בחשד לכוונה לבצע פיגוע, לא ברור מדוע לא נכבל כמו העצורים האחרים. נסיבות האירוע מעלות חשד כי שתיווי הוצא להורג בכוונה תחילה וכי החיילים שהיו מעורבים במעשה איפשרו לו לצאת מן המבנה שבו הוחזק, במטרה לירות בו למוות ולטעון לאחר-מכן כי ניסה להימלט. אם אכן כך היו פני הדברים, מדובר בהפרה חמורה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, המוגדרת כפשע מלחמה.

גם אם אכן ניסה שתיווי להימלט, ולא נכבל כתוצאה מרשלנות של החיילים, מעוררת הפגיעה בראשו חשד כבד כי הירי בוצע באופן בלתי-חוקי, הן לפי המשפט הבינלאומי והן לפי נוהל מעצר חשוד של צה"ל.

בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה כי יורה למשטרה הצבאית החוקרת על פתיחת חקירת האירוע.