דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הריגת 9 בני משפחת אבו סלמייה בהפצצה בעזה: חשד כבד לפשע מלחמה

מטוס חיל האוויר הפציץ היום, 12.7, בסביבות השעה 4 לפנות בוקר, בניין בן שלוש קומות בשכונת שיח' רדואן בעיר עזה, וגרם לקריסתו. כתוצאה מההפצצה נהרגו בני הזוג נביל וסלווה אבו סלמייה, שהתגוררו במבנה שהופצץ, ושבעה מילדיהם: נסראללה, בן 4, איה, בת 7, יחיא, בן 9, אימאן, בת 12, הודא, בת 14, סומייה, בת 16 ובסמה, בת 17. בן נוסף למשפחת אבו סלמייה, עוואד, בן 19, נפצע באורח בינוני. כמו כן, נפצעו כתוצאה מההפצצה כ-40 אזרחים נוספים שהתגוררו בבתים הסמוכים לביתה של משפחת אבו סלמייה.

לפי הודעת דובר צה"ל, הבית שהופצץ "שימש כמסתור לפעילים בכירים בזרוע הצבאית של חמאס, בינהם מוחמד דף ששהה בבית בזמן התקיפה. בפגישה שנערכה בבית באותה השעה עסקו הנוכחים בתכנון המשך הפעילות הצבאית של ארגון חמאס". לפי דיווחים בתקשורת היה נביל אבו סלמייה, אבי המשפחה, שנהרג, "מרצה באוניברסיטה האיסלאמית ופעיל בחמאס". עם זאת, בהודעת דובר צה"ל לא הוזכרו שמותיהם של נביל וסלווה אבו סלמיה או של מי משבעת ילדיהם שנהרגו בהפצצה. כמו במקרים דומים אחרים, נמנע הצבא מלספק ראיות או פרטים נוספים שיסבירו או יצדיקו את הריגתם של האזרחים החפים מפשע.

בהתחשב במיקום הבניין, בלב שכונת מגורים צפופה, בעובדה שבמבנה עצמו התגוררה משפחה בת עשר נפשות ובמועד שנחבר לביצוע הפעולה - בשעות הבוקר המוקדמות - היה על מתכנני התקיפה לדעת כי הפגיעה הנרחבת באזרחים המתגוררים בבניין ודאית כמעט.

עיקרון המידתיות, שהוא אחד מעמודי התווך של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, קובע כי אסור לבצע התקפה, גם כאשר היא מכוונת נגד יעד צבאי לגיטימי, אם ידוע שכתוצאה ממנה ייגרם לאזרחים נזק שהוא מוגזם ביחס לתועלת הצבאית שצפויה מההתקפה. נטל ההוכחה לכך שהתקפה מסוימת הייתה צפויה להביא לתועלת צבאית בקנה מידה כה משמעותי שיצדיק פגיעה באזרחים, לרבות הצגת הוכחות לכך שלא הייתה להתקפה חלופה סבירה, מוטל על הצד המבצע את ההתקפה. הפרת עיקרון המידתיות מוגדרת במשפט ההומניטארי כפשע מלחמה, וככזו היא מטילה אחריות פלילית אישית על האחראים לביצועה.

נסיבות האירוע ותוצאותיו מעוררות חשד כבד כי ההפצצה הייתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית, המוגדרת פשע מלחמה. בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בבקשה כי יורה לאלתר על פתיחת חקירת מצ"ח נגד האחראים לפעולה, לרבות הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר.