דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תקיפות חיל האוויר בעזה: חשד כבד לפשע מלחמה

חיל האוויר הישראלי שיגר אתמול שוב טילים אל שכונת מגורים ברצועת עזה. מן הירי, שפגע בבית מגורים בח'אן יונס, נהרגו פאטמה אחמד, בת 35, ואחיה, זכריא אחמד, בן 48 ונפצעו 11 בני אדם, בהם 6 קטינים.

מאז ה-20 במאי 2006 נהרגו מירי טילים של צה"ל ברצועת עזה 25 פלסטינים שלא לקחו חלק בלחימה, בהם 7 קטינים.

נסיבות אירוע זה, ונסיבותיהם של אירועים קודמים בחודש זה, מעוררות חשד כבד כי הירי היה בבחינת התקפה בלתי-מידתית. התקפות מסוג זה מוגדרות כפשע מלחמה. בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בבקשה כי יורה לאלתר על פתיחת חקירת מצ"ח נגד האחראים לפעולה, לרבות הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר.

ניתוח משפטי

עיקרון המידתיות, שהוא אחד מעמודי התווך של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, קובע כי אסור לבצע התקפה, גם כאשר היא מכוונת נגד יעד צבאי לגיטימי, אם ידוע שכתוצאה ממנה עלול להיגרם לאזרחים נזק שהוא מוגזם ביחס לתועלת הצבאית שצפויה מההתקפה. נטל ההוכחה לכך שהתקפה מסוימת היתה צפויה להביא לתועלת צבאית בקנה מידה כה משמעותי שיצדיק פגיעה באזרחים, לרבות הצגת הוכחות לכך שלא היתה להתקפה חלופה סבירה, מוטל על הצד המבצע את ההתקפה. הפרת עיקרון המידתיות מוגדרת במשפט ההומניטארי כפשע מלחמה, וככזו היא מטילה אחריות פלילית אישית על האחראים לביצועה.

הטילים שוגרו אל תוך שכונות מגורים ובהתחשב בכך, היה על מתכנני התקיפה לצפות מראש את הפגיעה באזרחים חפים מפשע. זאת במיוחד נוכח אירועי החודש האחרון. עובדות אלה מעוררות חשד כבד כי הפעולה אתמול הייתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית המוגדרת פשע מלחמה.