דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תקיפת חיל האוויר בעזה: חשד כבד לפשע מלחמה

חיל האוויר הישראלי שיגר שלשום טילים אל שכונת מגורים בצפון העיר עזה. כתוצאה מהירי נהרגו אחד-עשר פלסטינים, מתוכם עשרה אזרחים עוברי אורח, בהם שני ילדים: מאהר אל-מור'רבי, בן 8, הישאם אל-מור'רבי, בן 14, עדנאן טאלב, בן 46, נהג אמבולנס, שווקי א-סייקלי, בן 41, רפיק אל-מבייד, בן 18, מוסא נסראללה, בן 21, עלי אל-עומרי, בן 32, חוסאם חמד, בן 37, אשרף אל-מור'רבי, בן 39 ואיבראהים א-דעאלסה, בן 40. כמו כן נהרג בתקיפה מוחמד אל-ואדייה, בן 24, שהיה במכונית אליה שוגרו הטילים.

לפי ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף גד אייזנקוט, יעד התקיפה היה מכונית מסחרית, בה נסעו חברי חולייה מהג'יהאד האיסלאמי, ובתוכה טילים מסוג "גראד". לפי אייזנקוט, חברי החוליה היו בדרכם לשגר את הטילים לישראל. מתחקיר בצלם עולה כי מן הירי הראשוני נהרג אחד מנוסעי המכונית המסחרית, מוחמד אל-ואדייה. נהג המכונית נפצע. בעקבות ירי זה הגיעו לזירת האירוע כוחות חילוץ ורופאים, וכן קהל רב. כעבור זמן קצר, שנמשך לפי גירסאות שונות בין דקה אחת לארבע דקות, נורה מכלי הטיס צמד טילים נוסף לעבר הרכב. מירי זה נהרגו עשרה פלסטינים נוספים. לטענת ראש אגף המבצעים, בעת שיגורו של צמד הטילים השני "לא זוהו אזרחים במרחב הפעולה".

נסיבות האירוע מעוררות חשד כבד כי ההתנקשות הייתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית. התקפות מסוג זה מוגדרות כפשע מלחמה. בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בבקשה כי יורה לאלתר על פתיחת חקירת מצ"ח נגד האחראים לפעולה, לרבות הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר.

ניתוח משפטי

עיקרון המידתיות, שהוא אחד מעמודי התווך של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, קובע כי אסור לבצע התקפה, גם כאשר היא מכוונת נגד יעד צבאי לגיטימי, אם ידוע שכתוצאה ממנה עלול להיגרם לאזרחים נזק שהוא מוגזם ביחס לתועלת הצבאית שצפויה מההתקפה. נטל ההוכחה לכך שהתקפה מסוימת היתה צפויה להביא לתועלת צבאית בקנה מידה כה משמעותי שיצדיק פגיעה באזרחים, לרבות הצגת הוכחות לכך שלא היתה להתקפה חלופה סבירה, מוטל על הצד המבצע את ההתקפה. הפרת עיקרון המידתיות מוגדרת במשפט ההומניטארי כפשע מלחמה, וככזו היא מטילה אחריות פלילית אישית על האחראים לביצועה.

הטילים שוגרו בשעות אחר הצהריים בלב שכונת מגורים צפופה. בהתחשב בכך, היה על מתכנני התקיפה לצפות מראש את הפגיעה באזרחים חפים מפשע. יתרה מזו, פער הזמן בין שני מטחי הירי הפך את הפגיעה באזרחים רבים, כתוצאה מהמטח השני, לוודאית כמעט. למרות הפגיעה הנרחבת באזרחים, נמנעה ישראל מחשיפת סרטי הצילום של התקיפה, ולא סיפקה הוכחות להיעדר חלופות, שיסכנו במידה פחותה את חייהם של אזרחים עוברי אורח, מבחינת זמן ומקום למשל. עובדות אלה מעוררות חשד כבד כי הפעולה אתמול הייתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית המוגדרת פשע מלחמה.

תגיות