דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם: לפתוח בחקירת מצ"ח על הרג האזרחים בהתנקשות בעזה

עדכון : ב-5.7.06 הודיע התובע הצבאי הראשי לבצלם כי לא תפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע. התובע נימק את החלטתו בכך שהתקיפה בוצעה בנסיבות לחימתיות, וכי מטרות התקיפה היו פעילי טרור שסיכנו בפעילותם חיי ישראלים, כי נעשה שימוש באמצעי לחימה חוקיים ולגיטימיים וכי ניתוח צילומי הפעולה מלמדים כי באותו זמן לא יכלו מקבלי ההחלטות לצפות את הפגיעה באזרחים כפי שנגרמה בפועל והתבררה לאחר מעשה. בנוסף על הדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח, פנה בצלם גם ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיוקם מנגנון בדיקה עצמאי עליו יוטל לבדוק את פעולת ההתנקשות. ב-14.11.07 דחה המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים) דרישה זו.

חיל האוויר הישראלי שיגר שלשום (20.5.06) בסביבות השעה 6 אחר הצהריים, טילים אל המכונית בה נסע מוחמד שעבאן איבראהים א-דחדוח, בן 28, פעיל בזרוע הצבאית של ארגון הג'יהאד האיסלאמי, בשכונת מגורים בעיר עזה, והרגו. הטילים פגעו גם במכונית נוספת בה נסעו שבעה מבני משפחת אמן, שלא היה להם כל קשר ליעד ההתנקשות. כתוצאה מהפגיעה נהרגו נעימה מחמוד חמדי אמן, בת 28, בנה מוהנד, בן 7, וסבתו של הילד חנאן מוחמד חוסיין אמן, בת 47. שאר בני המשפחה נפצעו, שניים מהם, מאריה אמן, בת 5, ונאהד אמן, בן 35, באורח קשה.

נסיבות האירוע מעוררות חשד כבד כי ההתנקשות הייתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית. התקפות מסוג זה מוגדרות כפשע מלחמה. בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בדרישה כי לא יסתפק בתחקיר פנימי ויורה על פתיחת חקירת מצ"ח נגד האחראים לפעולה, לרבות הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר.

ניתוח משפטי

עיקרון המידתיות, שהוא אחד מעמודי התווך של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, קובע כי אסור לבצע התקפה, גם כאשר היא מכוונת נגד יעד צבאי לגיטימי, אם ידוע שכתוצאה ממנה עלול להיגרם לאזרחים נזק שהוא מוגזם ביחס לתועלת הצבאית שצפויה מההתקפה. נטל ההוכחה לכך שהתקפה מסוימת היתה צפויה להביא לתועלת צבאית בקנה מידה כה משמעותי שיצדיק פגיעה באזרחים, מוטל על הצד המבצע את ההתקפה. הפרת עיקרון המידתיות מוגדרת במשפט ההומניטארי כפשע מלחמה, וככזו היא מטילה אחריות פלילית אישית על האחראים לביצועה.

פעולת ההתנקשות בוצעה בשעות אחר הצהריים בליבה של שכונת מגורים צפופה (שכונת תל אל-הווא). בהתחשב בכך, היה על מתכנני ההתנקשות לדעת כי כתוצאה ממנה ייפגעו אזרחים חפים מפשע רבים. למרות זאת, מעבר לטענות בדבר השתייכותו הארגונית של א-דחרוח, נמנעה ישראל כבעבר מלספק הוכחות לחיוניות הפעולה או להיעדר חלופות שיסכנו במידה פחותה את חייהם של אזרחים עוברי אורח. עובדות אלה מעוררות חשד כבד כי ההתנקשות אתמול היתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית ועל כן נחשבת לפשע מלחמה.