דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ישראל נושאת באחריות להרג הילדה בעזה

אתמול ירה צה"ל פגז, שפגע בביתה של משפחת ר'יבן, בעיירה בית להיה, שברצועת עזה. מפגיעת הפגז נהרגה הילדה הדיל, בת 7, ו-12 בני אדם נוספים נפצעו. בין הנפגעים אמה ההרה של הילדה, ספיה ר'יבן, שנפצעה קשה.

הירי בוצע כחלק ממדיניותה של ישראל בחודשים האחרונים להפגיז את מה שהיא מכנה "אתרי שיגור", שמהם נורים טילי קסאם אל יישובים ישראליים. פעמים רבות אתרים אלה הם למעשה שכונות מגורים, שירי אליהן מסכן את תושביהן.

באחרונה אף החליט צה"ל, לפי דיווחים בתקשורת, להקטין את "טווח הביטחון", שנועד בעבר למנוע או לצמצם את פגיעתם של פגזים באזורים מיושבים, מ-300 מטרים למאה מטרים בלבד. ירי הפגזים אינו מדויק, והקטנתו של הטווח סיכנה ומסכנת אזרחים רבים נוספים. קצין בכיר בצבא, שהתייחס להקטנת הטווח ולהריגתה של הדיל ר'יבן, הודה באוזני כתב "הארץ", כי "אין לנו שום ודאות שלא ייפגעו אזרחים נוספים בהתקפות הבאות".

המשפט ההומניטארי הבינלאומי אוסר על התקפות מתוך בתי אזרחים או בסמוך להם ועל שימוש באזרחים כ"מגינים חיים". זאת, במטרה לחסוך פגיעה באזרחים במהלך התגובה הצפויה מהצד השני. הארגונים הפלסטיניים הבוחרים לבצע את התקפותיהם נגד ישראל מתוך אזור מיושב או בסמוך לו עוברים על איסור זה, ומפגינים בכך שוב את אדישותם לפגיעה באזרחים.

על הרשות הפלסטינית מוטלת החובה למנוע התקפות על אזרחים ישראלים, בפרט כאשר אלה מבוצעות מתוך אזור פלסטיני מיושב. בהימנעותה מנקיטת צעדים כלשהם להפסקת הירי סמוך לבתי אזרחים, מפרה הרשות הפלסטינית את חובתה להגן על האזרחים שאינם נוטלים חלק בלחימה.

יחד עם זאת, לפי המשפט ההומניטארי, אין הפרה זו מעניקה היתר לצבא להתייחס לאזור שממנו הירי מתבצע כאלמקשה אחת המהווה יעד צבאי לגיטימי. כלל היסוד בדיני הלחימה מחייב את הצדדים הלוחמים לכוון את פעולתם רק על מטרות צבאיות, לנקוט בכל אמצעי הזהירות כדי למנוע פגיעה באזרחים ולהימנע מפעולות שניתן לצפות כי יגרמו "לאובדן נלווה של חיי אזרחים", כאשר אובדן זה מופרז ביחס ליתרון הצבאי הצפוי. לפיכך, תגובתו הרשמית של הצבא, כפי שהתפרסמה בכלי התקשורת, לפיה "האחריות היא קודם כל על האזרחים עצמם", מקוממת ומחוסרת בסיס משפטי.

הפגיעה בבית משפחת ר'יבן, הריגתה של הדיל ופציעתם של שאר דיירי הבניין הן תוצאה ישירה של צמצום "טווח הביטחון" לירי הפגזים ושל מדיניותה של ישראל לירות על שכונות מגורים בנשק בלתי-מדויק. האחריות המשפטית לכך רובצת על כתפיה של ישראל, שבמדיניותה מסכנת אזרחים במודע.