דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ההתנקשות בעזה: חשד כבד לפשע מלחמה

חיל האוויר הישראלי שיגר אתמול טיל אל שכונת מגורים בצפון העיר עזה והרג חמישה פלסטינים. שניים מבין ההרוגים היוו יעד להתנקשות ונחשדו על-ידי ישראל בירי רקטות קסאם על יישובים ישראליים. בפעולת ההתנקשות נהרגו גם שלושה אזרחים עוברי אורח, כולם קטינים: האחים ראיד אחמד אל-בטש, בן 8, ומחמוד אחמד אל-בטש, בן 15, וכן אחמד א-סוויסי , בן 14 . תשעה אזרחים עוברי אורח נוספים נפצעו, אחד מהם באורח אנוש.

נסיבות האירוע מעוררות חשד כבד כי ההתנקשות הייתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית. התקפות מסוג זה מוגדרות כפשע מלחמה. בצלם פנה לפרקליט הצבאי הראשי בבקשה כי יורה על פתיחת חקירת מצ"ח נגד האחראים לפעולה, לרבות הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר.

ניתוח משפטי

עיקרון המידתיות, שהוא אחד מעמודי התווך של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, קובע כי אסור לבצע התקפה, גם כאשר היא מכוונת נגד יעד צבאי לגיטימי, אם ידוע שכתוצאה ממנה עלול להיגרם לאזרחים נזק שהוא מוגזם ביחס לתועלת הצבאית שצפויה מההתקפה. נטל ההוכחה לכך שהתקפה מסוימת היתה צפויה להביא לתועלת צבאית בקנה מידה כה משמעותי שיצדיק פגיעה באזרחים, מוטל על הצד המבצע את ההתקפה. הפרת עיקרון המידתיות מוגדרת במשפט ההומניטארי כפשע מלחמה, וככזו היא מטילה אחריות פלילית אישית על האחראים לביצועה.

פעולת ההתנקשות בוצעה בשעות אחר הצהריים בליבה של שכונת מגורים צפופה (שכונת א-תופאח). בהתחשב בכך, היה על מתכנני ההתנקשות לדעת כי כתוצאה ממנה עלולים להיפגע אזרחים חפים מפשע רבים. למרות היקף הפגיעה הנרחב באזרחים, נמנעה ישראל כבעבר מלספק הוכחות כלשהן לחיוניות הפעולה או להיעדר חלופות שיסכנו במידה פחותה את חייהם של אזרחים עוברי אורח. עובדות אלה מעוררות חשד כבד כי ההתנקשות אתמול היתה בבחינת התקפה בלתי-מידתית ועל כן נחשבת לפשע מלחמה.