דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הוצאה להורג ללא משפט - פשע מלחמה

גדודי אל-אקצא הוציאו אתמול להורג, ללא משפט, גבר ואישה שנחשדו בכך שמסרו לישראל מידע שסייע להתנקשות באחד מאנשי הארגון. בצלם מגנה בחריפות את הוצאת החשודים להורג. נטילת חייו של אדם בשל חשד כלשהו כלפיו, מנוגדת לכללים משפטיים ומוסריים בסיסיים ביותר. היא מהווה הפרה חמורה של ארבעת אמנות ג'נבה ומוגדרת בחוקת בית הדין הפלילי הבינלאומי כפשע מלחמה. אותם כללים חלים על כל מדינה, ארגון או אדם, ללא קשר להצטרפותם הפורמלית להסכמים אלה.

כמו כן, קובע המשפט הבינלאומי כי ניתן להעניש אדם רק לאחר שאותו אדם הואשם בעבירה פלילית מוכרת ולאחר שהורשע במסגרת הליך משפטי הוגן, במסגרתו ניתנה לו הזדמנות להגן על עצמו כראוי.

בצלם קורא לארגונים הפלסטיניים השונים לחדול לאלתר מחטיפתם והוצאתם להורג של חשודים בשיתוף פעולה, ולהתנער באופן חד וברור מהעושים מעשים אלה בשמם.

בצלם קורא לרשות הפלסטינית להקפיד על שמירת שלומם וביטחונם של החשודים שעצרה בחשד לשיתוף פעולה עם ישראל ועל הגנתם מפני חטיפה בידי גורמים לא מוסמכים. במקרים בהם ישנו חשד ממשי שאדם הנחשד בשיתוף פעולה ביצע פשע, זכותה של הרשות הפלסטינית לעצור אותו ולנקוט נגדו בצעדים משפטיים, וזאת אך ורק על-פי כללי ההליך ההוגן.

כמו כן קורא בצלם לממשלת ישראל להימנע מהפעלת לחצים פסולים כדי לכפות על פלסטינים לשתף עימם פעולה. ישראל מגייסת פלסטינים לשרותיה באמצעות ניצול מצוקה כלכלית, הבטחת טובות הנאה או חסינות מפני מאסר על עבירות פליליות. הדבר חמור במיוחד כאשר מנצלים כוחות הביטחון את משתפי הפעולה על- מנת שיבצעו או יסייעו בביצוע מעשים האסורים על-פי החוק הבינלאומי.