דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ניוזלטר 10.12.13


אם אינך רואה אי-מייל זה בצורה תקינה לחצ/י כאן
B'Tselem
ניוזלטר, 10.12.2013
בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים
נלסון מנדלה. צילום: רויטרס
"להיות חופשי אין משמעו רק להתיר את הכבלים, אלא לחיות באופן שיכבד ויחזק את חירותו של הזולת."  נלסון מנדלה
שלום לכן ולכם,
ג'סיקה מונטלהיום, 10.12.13, מצוין ברחבי העולם יום זכויות האדם הבינלאומי. בצלם פועל במהלך כל ימות השנה לקידום ההגנה על זכויות האדם בשטחים. היום, אני מבקשת להסתכל אל מעבר למציאות הקרובה והמיידית שלנו. בצלם הוא חלק מקהילת זכויות האדם, המורכבת מעשרות אלפי ארגונים מקומיים הפועלים למען זכויות האדם במדינות שונות בעולם וכן מארגונים בינלאומיים הפועלים לחזק את המאבק המקומי ולחייב את המעצמות הגדולות להפוך את זכויות האדם למרכיב מרכזי במדיניות החוץ שלהן. 
אי אפשר לדבר על זכויות האדם בלי להזכיר את אחד מלוחמי החירות וזכויות האדם הגדולים ביותר שידע העולם והלך לעולמו בשבוע שעבר – נלסון מנדלה. מאבקו האמיץ של מנדלה ימשיך להאיר לנו וללוחמי זכויות האדם בכל העולם את הדרך. הליכתו מאיתנו לא גורעת ממורשתו, שלא תישכח אלא תמשיך ותחזק מאבקים לשוויון לחירות ולצדק. במילותיו: "להיות חופשי אין משמעו רק להתיר את הכבלים, אלא לחיות באופן שיכבד ויחזק את חירותו של הזולת." 
זכויות האדם מבוססות על העיקרון האוניברסאלי שלפיו לכל בני האדם מגיעות אותן זכויות וכל הרשויות חייבות לכבדן. זוהי התפיסה העומדת ביסוד ההצהרה האוניברסאלית בדבר זכויות האדם, שהתקבלה בעצרת הכללית של האו"ם בשנת 1948. זוועות מלחמת העולם השנייה הבהירו כי יש למנוע מצב שבו המדינות עצמן הן אלה שיופקדו על השמירה על זכויות האדם בשטחן וכי יש צורך במחוייבות אוניברסאלית על מנת להבטיח את השמירה עליהן. 
המאבק על זכויות האדם הוא עיקש וממושך ולעיתים גם מסוכן. ארגונים רבים ברחבי העולם פועלים בסביבה עוינת: מדי יום נאלצים פעילים לזכויות האדם לסכן את חירותם ואת חייהם כדי לתעד את ההפרות, להעביר הלאה את המידע עליהן, למתוח ביקורת על מדיניות ממשלותיהם ולהגן על הקורבנות. אני מודעת היטב לכך שאנחנו פועלים במציאות אחרת, המאפשרת לנו חופש פעולה מלא. על אף הניסיונות בממשלה ובכנסת להגביל בחוק את פעולתנו, עודנו חופשיים למתוח ביקורת על מדיניות הממשלה ולפרסם את המידע שברשותנו ואת עמדותינו. אנו פועלים ללא חשש ממעצר, מעינויים או מפגיעה בבני משפחותינו, כפי שקורה לעמיתינו במדינות אחרות. 
לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי החלטנו להקדיש את הניוזלטר למאבקם של מגיני זכויות אדם אמיצים ברחבי העולם, הפועלים בתנאים בלתי אפשריים כדי לממש את החזון של עולם שבו יישמרו זכויותיו של כל אדם, ברוח התפיסה כי כל בני האדם נבראו בצלם. 
ג'סיקה מונטל
מנכ"ל בצלם
קונסואלו מוראלס קונסואלו מוראלס היא נזירה שהקימה בשנת 1992 במקסיקו סיטי את הארגון "אזרחים למען זכויות האדם" (CADHAC), שבראשו היא עומדת מאז. מזה שני עשורים שהארגון עוסק בקשת רחבה של הפרות של זכויות האדם, החל ביחס ליתומים במוסדות המנוהלים על-ידי המדינה וכלה בעקירה כפויה של אנשים מאדמתם. הארגון פועל להגנה אנשים שנפלו קורבן להפרות וכדי לדאוג לכך שהאחראים לפגיעה בהם יידרשו לתת על-כך את הדין. מוראלס נבחרה בשנת 2012 לקבל את פרס אליסון דס פורג'ס עבור פעילות יוצאת דופן בתחום זכויות האדם מטעם ארגון Human Rights Watch. 
עוד בנושא >>
מרתנה תולנה תולנה עומדת בראש הארגון לזכויות הומואים ולסביות בזימבבואה (GALZ). הארגון, שהוקם בשנת 1990 פועל לקידום הסובלנות כלפי מיעוטים מיניים ולביטול החקיקה ההומופובית במדינה. ת'ולאנה מועמדת לדין בזימבבואה בגין "עמידה בראש ארגון לא רשום".
עוד בנושא >>
די ניין לןשני הפעילים, הנאבקים למען חופש הביטוי וכיבוד זכויות האדם במדינה נידונו לעונשי מאסר על השתתפות ב"הפגנה ללא רישיון" במסגרת המאבק נגד מכרה נחושת הגורם להתפשטות אבק רעיל באזור ומסכן את תושביו.
עוד בנושא >>
שתף עם Facebook Twitter
 בצלם בתקשורת
 
   הצטרפו אלינו בפייסבוק >>
   עקבו אחרינו בטוויטר >>
צפו בסרטים החדשים שלנו
 תרמו לבצלם >>