דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

ניוזלטר 01.07.2012


אם אינך רואה אי-מייל זה בצורה תקינה לחצ/י כאן
ניוזלטר, 01.07.2012
בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים
המנהל האזרחי מאיים להרוס חלק ניכר מהכפר ח'רבת סוסיא שבדרום הר חברון
שלום רב,
נסר א-נוואג'עהאני תושב סוסיא, ועובד בבצלם כבר חמש שנים כאחראי על פרויקט חמושים במצלמות בדרום הר חברון. במסגרת העבודה שלי יוצא לי לתעד לעיתים קרובות הריסות של בתים, מכלאות צאן ובורות מים באזור, ולשמוע את הצעקות של הילדים, הנשים והזקנים.  עכשיו האיום הזה הגיע אלי הביתה, אל המשפחה שלי והילדים שלי. אני מרגיש כמה זה עצוב וקשה כשהמקום שבו אני חי נמצא בסכנת הריסה. את המשפחה שלי גירשו כבר שלוש פעמים מהבית שלה, פעם אחת לפני שנולדתי ופעמיים כשהייתי ילד. 

 מאז 2001, אחרי שבג"ץ הרשה לנו לחזור לכפר ולא הרסו שוב את הבתים שלנו, העזנו לקוות שאולי זה נגמר. צווי ההריסה החדשים הביאו את אבא שלי לייאוש ולעצב גדולים.  ילדי, אחמד בן החמש ולית' בן השלוש, לא חוו הריסה. אני מאד מקווה שנצליח לחסוך מהם את החויה הזו. למאמר דעה שלי ב-Ynet הקליקו כאן

נסר א-נוואג'עה, תחקירן בצלם
מעקב בצלם - עצורים ללא משפט

עצורים ללא משפטבשבועות הקרובים נקיים מעקב יומיומי בעניין העצורים המנהליים שתוקף צו המעצר שלהם עומד לפוג.

המשפט הבינלאומי מתיר לעצור אנשים במעצר מנהלי רק במקרים חריגים ביותר, כאשר נשקפת מהאדם סכנה שלא ניתן לסכל באמצעים אחרים. השימוש שעושות הרשויות במעצר מנהלי עומד בניגוד לכך. על הצבא לשחרר את כל העצירים המנהליים. אם קיימות ראיות נגדם, יש להעמידם לדין, תוך קיום משפט הוגן.

להצגת ההמשך >>
חשד: חיילים עצרו נער בן 13 ולאחר מכן הפקירו אותו בשעות הלילה בכפר אחר כשידיו אזוקות
מוחמד א-זיר, בן 13. צילום: סוהא זיידמעדויות שגבה בצלם עולה כי במהלך חודש אפריל 2012 חיילים עצרו את מוחמד א-זיר, בן 13, שלוש פעמים בכפרו חרמלה שבמחוז בית לחם. על-פי העדויות החיילים הכו את א-זיר במהלך מעצרו הראשון, במהלכו הוא נחקר בניגוד להוראות חוק הנוער – ללא נוכחות הוריו ומבלי שניתן לו להתייעץ עם עורך דין. בשני המעצרים שבאו לאחר מכן הפקירו אותו החיילים בשעות הלילה, כשידיו אזוקות, במקום לא ידוע לו, המרוחק מביתו. בצלם פנה ב-13.6.12 למצ"ח בדרישה כי תיפתח חקירה לבדיקת המקרים. עד כה, טרם נתקבלה בבצלם תגובת מצ"ח בעניין.
להצגת ההמשך >>
ארגוני ז"א למערכת הביטחון: הכתובת על הקיר - עליכם למנוע את פעולת "תג מחיר" הבאה

חמישה ארגוני זכויות אדם פנו במכתב דחוף לשר הביטחון אהוד ברק, מפקד מחוז ש"י של המשטרה ניצב עמוס יעקב ואלוף פיקוד המרכז אלוף ניצן אלון בדרישה להיערך מראש ובאופן פרו-אקטיבי לפעולות אלימות מצד פעילי ימין קיצוניים כנגד פלסטינים – לקראת פינוי חמשת הבתים מגבעת האולפנה בבית אל.

להצגת ההמשך >>
תג המחיר של ממשלת ישראל

בתים בהתנחלות בית אל. צילום: סילאן דלאל, בצלם, 29.6.10.ביום רביעי, 20.6.12, אישרה ועדת השרים לענייני התיישבות את ההסכם לפינוי חמשת המבנים בשכונת גבעת האולפנה בהתנחלות בית אל. לאחר האישור, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מתווה ההסכם מסמן "שמירה על החוק". אלא שלא ברור לאיזה חוק מתכוון ראש הממשלה, וההסכם שנחתם אינו חוקי, לא לפי פסיקת בג"ץ ולא לפי המשפט הבינלאומי.

להצגת ההמשך >>
בעקבות חשיפת בצלם: הצבא החליט להפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות בגדה

תקיפת המפגין בכפר קדום על-ידי כלב של הצבא, מתוך תיעוד הווידיאו. צילום: עודיי קדומי, פרויקט חמושים במצלמות של בצלם, 16.3.12 ב-15.6.12 פורסם בעיתון הארץ כי בעקבות פציעתו של מפגין בכפר קדום, לאחר שחייל שיסה לעברו כלב, החליט הצבא להפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות בגדה. האירוע תועד על ידי מתנדב בבצלם והאגודה לזכויות האזרח פנתה לגביו למפקד אוגדת איו"ש בדרישה כי יובהר לחיילים כי חל איסור להשתמש בכלבים לתקיפת אזרחים בכלל ומפגינים בפרט.בצלם מברך על החלטה זו, אולם קורא לצבא להפסיק לחלוטין את המדיניות הפסולה של שימוש בכלבים לתקיפת אזרחים.

להצגת ההמשך >>
לקסיקון הכיבוש הלא שלם

לקסיקון הכיבוש הלא שלם67 שניות על... לקסיקון בהתהוות – בצלם מגיש את לקסיקון הכיבוש הלא שלם. במסגרת זו נפרסם מדי שבוע מונחים הנוגעים לדיון על הכיבוש. אתם מוזמנים להשתתף: אם חסר לכם מידע, אתם מוזמנים לשאול ואנו נענה כמיטב יכולתנו. אם ברצונכם להציע מונחים נוספים –כתבו לנו במייל או בפייסבוק.

להצגת ההמשך >>
שתף עם Facebook Twitter
 בצלם בתקשורת
 
   הצטרפו אלינו בפייסבוק >>
   עקבו אחרינו בטוויטר >>
צפו בסרטים החדשים שלנו
   שלחו לחבר >>
 תרמו לבצלם >>