דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ניוזלטר 30.04.2012


אם אינך רואה אי-מייל זה בצורה תקינה לחצ/י כאן
B'Tselem
ניוזלטר, 30.04.2012
בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים
רשאד שאוואח'ה, שמת מפצעיו לאחר שנורה בידי מסתערבים בכפר רמון, בתמונה משפחתית עם אשתו תר'ריד ובתם.
רשאד שאוואח'ה, שמת מפצעיו לאחר שנורה בידי מסתערבים בכפר רמון, בתמונה משפחתית עם אשתו תר'ריד ובתם
שלום רבהחודש פרסמנו ממצאי תחקיר על אירוע שהתרחש בכפר רמון בסוף חודש מארס: ב-27.3.12, באישון לילה, נכנסו שני חיילים בלבוש אזרחי לרמון בסמוך לבית משפחת שאוואח'ה. שלושה אחים מהמשפחה, שחשדו כי מדובר בגנבים, יצאו מביתם כשהם חמושים בסכינים ובאלה ודרשו מהחיילים להזדהות. בשלב זה החיילים ירו על אחד האחים. שני האחים הנוספים התנפלו עליהם, אז ירו החיילים גם בהם ופצעו אותם. חיילים נוספים, במדים, שהגיעו למקום ירו גם הם בשניים מהפצועים. רשאד שאוואח'ה מת מפצעיו בבית החולים. על פי התקשורת החיילים לא נכנסו לכפר בשל צורך צבאי דחוף אלא במסגרת אימון. אם הדבר נכון, זוהי החלטה חמורה במיוחד המבטאת זלזול עמוק בחיי אזרחים פלסטינים. לפני מספר ימים, בעקבות פניות חוזרות ונשנות של בצלם, הודיעה הפרקליטות הצבאית כי תפתח חקירה. בצלם ידרוש כי במסגרתה תיבחן גם החלטת הדרג הפיקודי להכניס לכפר חיילים במסווה אזרחי.נועה טל,
מנהלת ריכוז מידע
חיילים בלבוש אזרחי ירו בפלסטינים שחשדו שהם שודדים ויצאו להגן על רכושם, והרגו אחד מהם

בליל ה-27.3.12 נכנסו חיילים בלבוש אזרחי לכפר רמון שבאזור רמאללה. מתחקיר בצלם עולה כי שלושה אחים תושבי הכפר שחשדו כי מדובר בגנבים יצאו להגן על רכושם כשהם חמושים בסכינים ואלה. על-פי התחקיר, החיילים, שלא הזדהו, ירו בהם וחיילים במדים שהגיעו למקום במהלך האירוע ירו גם הם בשניים מהאחים, שכבר היו פצועים. מהירי נהרג אחד האחים, ושני האחרים נפצעו. מפרסומים בתקשורת עולה כי מדובר בחיילים מיחידת "דובדבן" שנכנסו לכפר במסגרת אימון. בצלם דרש מהפרקליטות הצבאית לפתוח מיד בחקירת מצ"ח של האירוע, וזו הודיעה היום, 24.4.12, כי הורתה על פתיחת חקירה.

להצגת ההמשך >>
חיילים ממשיכים לירות רימוני גז בכינון ישיר על בני אדם, על אף הכחשת הצבא

ביום שישי 9.3.2012 תיעד בצלם שני אירועים חמורים של ירי רימוני גז בכינון ישיר על מפגינים, בשני מקומות בגדה המערבית.על אף התיעוד הנרחב של ירי בכינון ישיר של רימוני גז לעבר אנשים, הרשויות ממשיכות להכחיש את קיומה של התופעה.

להצגת ההמשך >>
תיעוד חדש שולל גרסת הסמח"ט וחייליו שהם הותקפו באלימות

מתוך תיעוד הווידיאוסרטון חדש שהגיע לידי בצלם חושף את השניות שלפני התקרית האלימה שבה היכה סמח"ט הבקעה מפגינים בינלאומיים ופלסטינים בשבת שעברה (14.4.2012). בתגובה לחשיפת הסרטון אמרה מנכ"לית בצלם ג'סיקה מונטל: "התיעוד מפריך את הטענות כאילו המפגינים הפעילו אלימות בטרם תקפו אותם החיילים. האירוע החמור ממחיש את תחושת החסינות מפני העמדה לדין שחש הסמח"ט, בהיעדר מנגנון הרתעה יעיל - שכן כמעט ואין אכיפת חוק במקרי אלימות של חיילים כלפי פלסטינים בשטחים."

להצגת ההמשך >>
חמאס הוציא להורג שלושה בני אדם ברצועת עזה

ב-7.4.12 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג שלושה פלסטינים שנידונו למוות בבתי המשפט בעזה. מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 32 בני אדם, והוצאו להורג עשרה בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני השתלטות חמאס על רצועת עזה. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה הפרה של הזכות לחיים. לעונש כזה אין מקום בספר החוקים, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

להצגת ההמשך >>
לחקור ירי חי על מפגינים ברצועת עזה שהביא להרג אדם ולפציעת עשרות ב"יום האדמה"

בצלם פנה למשטרה הצבאית ולפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה לפתוח בחקירת מצ"ח לנסיבות הריגתו של מפגין פלסטיני מאש חיה ולנסיבות פציעתם של עשרות אחרים, בהפגנות "יום האדמה" ברצועת עזה ביום שישי, 30.3.12.

להצגת ההמשך >>
עדות: השב"כ מונע מצעיר מעזה החולה במחלה נדירה לקבל טיפול במזרח ירושלים

כמאל א-תראמסיכמאל א-תראמסי, בן 24, חולה במחלה נדירה בשם אקרומגליה הגורמת לגדילה מוגברת של עצמות הגפיים והראש. לאחר שנים של אבחונים שגויים הופנה א-תראמסי לבסוף לטיפול בבית החולים אל-מקאסד שבמזרח ירושלים, מכיוון שברצועת עזה לא ניתן לטפל במחלתו. א-תראמסי ביקש היתר כניסה לישראל כדי להגיע למזרח ירושלים ונמסר לו כי כניסתו אושרה. מעדות שמסר לבצלם עולה כי כשהגיע למחסום ארז, נלקח א-תראמסי לחקירה בשב"כ, שם עוכב במשך שעות ארוכות ללא התחשבות במצבו ונחקר תוך איומים במעצר. בסופו של דבר שוחרר א-תראמסי אך לא הורשה לעבור במחסום ונשלח בחזרה לביתו. מאז, לא הצליח לשוב ולקבל היתר.

להצגת ההמשך >>
שתף עם Facebook Twitter
 בצלם בתקשורת
 
   הצטרפו אלינו בפייסבוק >>
   עקבו אחרינו בטוויטר >>
צפו בסרטים החדשים שלנו
   שלחו לחבר >>
 תרמו לבצלם >>