דילוג לתוכן העיקרי
החיילים, הנער שהותקף וכלבי התקיפה בבית אומר. צילום: מוחמד עווד, בצלם, 23.12.14
תפריט
מהשטח
נושאים

וידיאו: הצבא ממשיך להשתמש בכלבים לתקיפת אזרחים פלסטינים

עדכון: ב-2.3.15 התפרסם באינטרנט תיעוד וידיאו של תקיפת חמזה אבו האשם, בן 16, בידי כלב של הצבא שצולם ככל-הנראה בידי אחד החיילים. בעקבות זאת נמסר בתקשורת כי ״עם קבלת הסרטון הנחה מפקד המרכז להטסה והכשרות מיוחדות על ביצוע תחקיר מיידי של האירוע בסיומו יופקו הלקחים וינקטו הצעדים הנדרשים למניעת הישנות מקרים מסוג זה.״

ביום שלישי ה-23.12.14 בסביבות השעה 14:00 התפתח עימות בין כמה עשרות פלסטינים לבין חיילים באזור "השטח הבטחוני המיוחד" (שב״מ) של ההתנחלות כרמי צור, מדרום לבית אומר. באזור מתנהלים עימותים חוזרים ונשנים בין פלסטינים תושבי בית אומר, שאדמותיהם נגזלו מהם לטובת ההתנחלות והשב"מ המקיף אותה, לבין חיילים.

השב"מ, שאמור לשמש אזור חיץ שאיש אינו רשאי להיכנס אליו ללא אישור למעט אנשי כוחות הביטחון, הוקם על קרקעות פרטיות של פלסטינים. בעלי הקרקע נדרשים להיתרים מיוחדים כדי להגיע לאדמותיהם ולעבדן, ואלה ניתנים לימים ספורים בשנה בלבד. בה בעת, כוחות הביטחון מאפשרים למתנחלים גישה חופשית לאדמות הגזולות.


תיעוד הווידיאו שצילם מתנדב בצלם מוחמד עווד. בסרטון נראים החיילים עם כלבי התקיפה בשטח הכפר. כמו כן ניתן לראות בו את מעצרו של חמזה אבו האשם בן ה-16, אולם התקיפה עצמה אינה מתועדת בו. בהמשך הסרטון חיילים לוקחים את הנער לתוך השב"ם, ונועלים אותו מאחוריהם ובמקום מתפתח עימות מילולי בין פלסטינים הדורשים לשחררו לבין החיילים. מתנחל שנכח במקום, ככל הנראה רבש"ץ ההתנחלות, דורך את נשקו מבלי שמי מהחיילים יתערב במעשיו.

במהלך העימות יידו פלסטינים אבנים לעבר החיילים, שהגיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות. כשעה לאחר תחילת העימות, בסביבות השעה 15:00, הגיעו לאזור שני חיילים ועמם שני כלבים שתועדו בווידיאו על-ידי מתנדב בצלם מוחמד עווד. לדברי עדי ראייה, אחד הכלבים (שנראה בתחילת הסרטון כשהוא מזנק) תקף את אחד הצעירים שהתעמתו עם החיילים, חמזה אבו האשם, בן 16, ונשך אותו. לאחר מכן הרחיקו החיילים את הכלבים מהמקום, אזקו את אבו האשם ולקחו אותו להתנחלות כרמי צור, ממנה פונה באמבולנס לבית חולים ישראלי. ממשפחתו של אבו האשם נמסר כי מבית החולים הוא נלקח למעצר בכלא עופר.

בתיעוד הווידיאו ניתן לראות את החיילים והכלבים מגיעים לאזור. כמו כן נראה בו אחד המתנחלים, ככל הנראה רבש"צ ההתנחלות, כשהוא דורך נשק ומכוון אותו אל הפלסטינים, כשלצדו עומדים חיילים מבלי להתערב במעשיו. לפני חודשיים, ב-20.10.14, תיעד בצלם מקרה דומה של שיסוי כלבים בצעיר פלסטיני מול השב"מ של כרמי צור. זאת בנוסף למקרים קודמים של שימוש בכלבים לתקיפת מפגינים פלסטינים או למעצר פלסטינים שנכנסו לישראל כדי לעבוד בה ללא רישיון.

השימוש בכלבים מסוכן ומביא לפגיעה חמורה ומזעזעת באזרחים לא חמושים. בצלם שב וקורא לצבא להפסיק את השימוש המחריד באמצעי זה. שיסוי כלבים בבני אדם הינו שיטת פעולה מעוררת חלחלה, פסולה מוסרית וחוקית.

תגיות