דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד: חיילים שיסו כלבי תקיפה בצעירים תושבי בית אולא שניסו לעבור את גדר ההפרדה לישראל לצורך עבודה

עדכון: ב-23 ביוני הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע. נכון לאוקטובר 2014, על פי הידוע לבצלם, החקירה עודנה מתנהלת. 

ביום רביעי, ה-15.5.13, בסביבות השעה 19:00, הגיעו מוחמד אל-עמלה, קרוב משפחתו, עומר אל-עמלה וצעיר נוסף, תושבי העיירה בית אולא, לגדר ההפרדה הסמוכה לעיירה, במטרה להיכנס לישראל. לשלושה אין היתרי כניסה לישראל והם התכוונו לעבור את הגדר לצורכי עבודה.

מוחמד אל-עמלה, בן 28, אב לשלושה, סיפר בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש כי לאחר שהתקרבו לפרצה בגדר, הם וידאו כי השטח פנוי והחלו להתקדם לעברה. כשהגיעו למרחק של כעשרים מטרים מהגדר, הם הופתעו מצעקות של חיילים שקראו להם לעצור ופתחו באש:

מוחמד אל-עמלה. צילום: מוסא אבו השהש, 17.5.13כששמענו את היריות, שלושתנו התחלנו לרוץ בחזרה לכיוון בית אולא. אחרי בערך 50 מטר בערך, שמתי לב שרודף אחרי כלב. ניסיתי לברוח ממנו, אבל הוא היה מהיר ממני. הוא תפס אותי בעורף והפיל אותי על הארץ. הכלב נעץ את השיניים שלו בעורף שלי ובגב. הנשיכה הכאיבה לי מאוד וצעקתי. ניסיתי ללא הצלחה להרחיק אותו ממני אבל לא הצלחתי.

עומר אל-עמלה, בן 31, סיפר כי הקדים את מוחמד במטרים ספורים וכי במהלך מרוצתו שמע את מוחמד צועק. לדבריו:

צילום: מוסא אבו השהש, 17.5.13ראיתי כלב גדול תוקף את מוחמד. עצרתי וחזרתי אחורה כדי לעזור לו. ניסיתי לשחרר אותו מהשיניים של הכלב. זרקתי על הכלב אבנים, אבל זה לא עזר. פתאום הגיע מאחורי כלב אחר והתנפל עלי. הוא נעץ את השיניים שלו בזרוע ימין שלי. היד התחילה לדמם ואני ניסיתי לשחרר אותה מהכלב.

אחרי כמה דקות הגיעו חיילים. הם נתנו לכלבים שתפסו אותי ואת ומוחמד מכות על הראש, עד שהכלבים שחררו אותנו. שנינו דיממנו מהפצעים וכאב לנו מאוד. החיילים השכיבו אותנו על הארץ. הם קשרו את הידיים שלנו מאחורה עם אזיקונים מפלסטיק וכיסו לנו את העיניים. תוך כדי כך הם הכו אותנו ובעטו בנו.

החיילים הובילו את שני העצורים למחסום תרקומיא הסמוך, לשם הוזעק אמבולנס צבאי. החובשים מצוות האמבולנס הגישו לשניים טיפול ראשוני ופינה אותם הורו לפנות אותם מיד לבית חולים בישראל. השניים הועברו על ידי החיילים למרכז הרפואי ע"ש ברזילי באשקלון, שם טופלו ואושפזו למשך הלילה, תחת שמירה של חיילים. למחרת, בשעות הצהריים, נלקחו השניים למשטרת חברון בקריית ארבע. מוחמד ועומר אל-עמלה הוכנסו לחקירה רק הסביבות השעה 1:00 לפנות בוקר, לאחר המתנה ארוכה. הם נחקרו, כל אחד בנפרד, בחשד לניסיוןשניסו להיכנס לישראל באופן לא חוקי ושוחררו בערבות, עם זימון להישפט בבית המשפט הצבאי בעופר. הצעיר השלישי נפגע באופן קל ברגלו מכדור מתכת מצופה גומי ונתפס גם הוא על ידי החיילים, ששחררו אותו כעבור מספר שעות, בסביבות חצות הליל, במחסום תרקומיא, מבלי שנחקר.

מקרה זה מצטרף לעשרה מקרים קודמים שתיעד בצלם במהלך השנתיים האחרונות, שבהם תקפו כלבים ברשות הצבא 11 אזרחים פלסטינים: בחמישה מהמקרים, כלבים תקפו פלסטינים שניסו להיכנס לישראל למטרות עבודה; במקרה אחד כלב תקף מפגין פלסטיני ובמקרה נוסף, הותקף צעיר פלסטיני שנקלע לעימותים בין צעירים אחרים לבין הצבא; בשלושה מקרים נוספים, כלבים תקפו אזרחים, בהם אישה בת 88, במהלך פעילויות צבאיות באזורי מגורים.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור את נסיבות השימוש בכלבים וכן את החשד לאלימות החיילים באירוע. כמו כן, פנה בצלם ליועץ המשפטי לאוגדת איו"ש בדרישה לאסור על השימוש בכלבים לתקיפת אזרחים לא חמושים. טרם התקבל מענה לפניות.

תגיות