דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד: חיילים תקפו מנהל בית ספר ומורים ואיימו להטיל עליהם את האחריות ליידוי אבנים של תלמידים, תוקוע, דצמבר 2012

ביום שני ה-19.11.12 תלמידים מבית הספר התיכון לבנים של תוקוע מחו נגד מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה. בית הספר שוכן בסמוך לכביש 356, שבין בית לחם לחברון, וחלק מהתלמידים יידו אבנים לעבר הכביש. בעקבות זאת הגיע למקום כוח צבאי. בתיעוד וידיאו שצולם על-ידי צלם סוכנות "מען" ניתן לראות כי אחד החיילים פתח באש חיה על הנערים, מבלי שנשקפה למי מהחיילים סכנה, ופצע אחד מהם, מוחמד אל-בדן, בן 17, בבטנו. בעקבות פניית בצלם הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים ב-3.2.13 לבצלם כי הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור הטענות.

מעדויות נוספות שגבה בצלם עולה, כי שלושה שבועות לאחר האירוע הגיעו חיילים לבית הספר. החיילים תקפו את מנהל בית הספר ושניים מן המורים, ואיימו עליהם כי אם תלמידי בית הספר ימשיכו ליידות אבנים לעבר הכביש ולהתעמת עם הצבא, הם יישאו באחריות לכך. בצלם פנה למפקד אוגדת איו"ש בדרישה כי יורה על קיום בדיקה בנושא וכי יפעל למניעת הישנותם של מקרים דומים בעתיד.

בעדות שמסר לבצלם, סיפר סאלם אבו מפרח, מנהל בית הספר, בן 55:

סאלם אבו מפרח. צילום: סוהא זייד, בצלם

"בית הספר נמצא בכניסה לתוקוע, ליד הכביש הראשי. לפעמים יש עימותים בין תלמידי בית הספר לבין הצבא ואז הצבא יורה רימוני גז כדי לפזר אותם. לפעמים הצבא יורה רימוני גז אל המגרש בבית הספר ואז הגז חודר לכיתות הלימוד. התלמידים בכיתות נחנקים מהגז וקשה לקיים לימודים ככה.

מתוך דאגה לשלום התלמידים, אני עושה כל מה שאני יכול כדי לדאוג שהתלמידים לא ייצאו מבית הספר לפני סוף יום הלימודים. אני חושש מחיכוכים של התלמידים עם הצבא.

במהלך השנה האחרונה חיילים ניסו להיכנס לבית הספר כמה פעמים. נעלנו את השער הראשי ומנענו מהם להיכנס. מדי פעם יש עימותים עם הצבא אחרי יום הלימודים, כשהתלמידים יוצאים מבית הספר. אין לי שליטה על התלמידים אחרי שהם יוצאים מבית הספר".

נביל חג'אחג'ה, תושב תוקוע בן 38, מורה למתמטיקה בבית הספר, תאר בעדותו לבצלם את שארע בבוקר יום שני ה-10.12.12:

נביל חג'אחג'ה. צילום: סוהא זייד, בצלם"יום הלימודים התחיל רגיל, כמו כל יום אחר. אחרי שלושת השיעורים הראשונים הגיעה שעת ההפסקה. רוב התלמידים יצאו אל החצר הפנימית של בית הספר. השער החיצוני של בית הספר היה סגור. אני והמורה מחמוד זוואהרה היינו בחצר בית הספר. בכביש מול בית הספמהג'יפים והתחילו לדפוק על השער של בית הספר ולדחוף אותו כשהם מנסים לפתוח אותו.

מנהל בית הספר יצא מהמשרד שלו. אני ומחמוד זוואהרה ניגשנו ביחד עם המנהל לשער. פתחנו אותו בזריזות ויצאנו דרכו אל החיילים כדי להבין מה הם רוצים. חששנו שהם יכנסו אל חצר בית הספר. היו שם מאות תלמידים ואם הם היו נכנסים, זה היה יכול לגרום לאסון".

סאלם אבו מפרח, מנהל בית הספר, סיפר בעדותו על שארע בהמשך:

"בין החיילים היה קצין. הוא אמר לי שהם רוצים להיכנס פנימה. אני סירבתי ואמרתי לו שהתלמידים עכשיו מחוץ לכיתות ואני לא יכול להכניס חיילים. החיילים התחילו לקלל אותנו. אחד מהם תפס לי בראש. חייל אחר תפס את שתי הידיים שלי ועיקם אותן לאחור. זה כאב. אחר כך הם גררו אותי לג'יפ. הקצין ניגש אלי ואמר לי בערבית: "זאת ההזדמנות האחרונה שלך לארגן את בית הספר שלך ולהשתלט על התלמידים. אם לא תעשה זאת אנחנו נהרוס את בית הספר ונעצור אותך".

עניתי לו שאני אנסה להשתלט על התלמידים בזמן שהם נמצאים בתוך בית הספר, אבל הבהרתי לו שאחרי שהם יוצאים מבית הספר אין לי שליטה עליהם. הקצין אמר שהוא יטיל עלי את האחריות אם יהיו בעיות כמו שהיו בזמן המלחמה בעזה. אז היו פעולות מחאה של תלמידים שהתפתחו לעימותים עם חיילים ולזריקת אבנים. בעימותים האלו חיילים ירו בתלמיד מבית הספר שלנו, מוחמד אל-בדן".

המורה נביל חג'אחג'ה, סיפר בעדותו כי החיילים עזבו את המקום כעבור כרבע שעה:

"החיילים היו מחוץ לבית הספר בערך רבע שעה. מידי פעם הם דחפו אותנו ואיימו עלינו שיהיה רע יותר אם תלמידים מבית הספר ימשיכו ליידות אבנים על הכביש ועל הצבא. בסופו של דבר הם לקחו את מספרי הטלפון ומספרי תעודות הזהות שלנו, ואז עלו על הג'יפים ועזבו את המקום. אנחנו חזרנו לבית הספר. הרגענו את התלמידים והכנסנו אותם בחזרה לכיתות. אנחנו חוששים שהחיילים יחזרו שוב. הם אמרו שאם יהיו בעיות, הם יחזרו".

בצלם פנה במכתב למפקד אוגדת איו"ש, תא"ל חגי מרדכי, דיווח על האירוע וטען כי החיילים פעלו בניגוד לחוק. אם יש לחיילים מידע על תלמיד כזה או אחר שיידה אבנים, הם רשאים לנקוט שורה ארוכה של אמצעים משפטיים העומדים לרשותם. הטלת האחריות על גורמים בבית הספר, תוך שימוש באלימות, אינה אחד מאמצעים אלה.

במכתבו ביקש בצלם לבדוק את נסיבות האירוע ובמידה והדברים יימצאו נכונים לנקוט בצעדים הנדרשים נגד המעורבים. כן ביקש בצלם לבדוק האם החיילים והקצין פעלו במקרה זה מיוזמתם או שקיבלו הוראות מדרגים בכירים יותר ואם זה המצב יש לנקוט בצעדים גם נגדם.

תגיות