דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד: חיילים תקפו את עודיי אבו מארייה וגרמו לו לפגיעה גופנית חמורה, 31.7.2012

עדכון: ב-5.9.12 הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם כי הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור הטענות. נכון למארס 2014, על פי עדכון הפרקליטות הצבאית לבצלם, חקירת התיק טרם הסתיימה.

,עודיי אבו מארייה בבית החולים הדסה עין כרום. צילום: עאמר עארורי, בצלם, 4.8.11בשעות הערב של יום שלישי ה-31.7.12, חיילים עכבו את עודיי אבו מארייה, בן 19, במחסום הממוקם בכניסה לכפר בית אומר במחוז חברון.

החיילים אמרו לאבו מארייה כי בדיקת תעודת הזהות שלו העלתה שהוא מבוקש לחקירה. לאחר-מכן אזקו החיילים את ידיו לאחור, כיסו את עיניו והכניסו אותו לתוך ג'יפ. בתוך הג'יפ, לדברי אבו מארייה, החיילים הכו אותו באגרופים ובאמצעות נשקם וסטרו לו. הכאתו של אבו מארייה נמשכה גם בבסיס סמוך שאליו נלקח.

אבו מארייה שוחרר בשעות הלילה המאוחרות, במקום שבו נעצר, בכניסה לכפר בית אומר, מבלי שנחקר. בשעות הבוקר, הוא החל לסבול מכאבים בבטנו ומהקאות. רופא בבית החולים "אל-אהלי" בחברון שבדק אותו החליט להפנותו להמשך טיפול בבית החולים "הדסה – עין כרם" בירושלים, שם נערך לו ניתוח דחוף לתפירת נקב שנגרם במעיו כתוצאה מהכאתו. אבו מארייה שוחרר לביתו בתום שמונה ימי אשפוז. בצלם פנה בשמו לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תיפתח חקירה לבדיקת המקרה.

תיאור האירוע

בערב יום שלישי, ה-31.7.12, בסביבות השעה 22:30, הגיע עודיי אבו מארייה, סטודנט בן 19, למחסום הצבאי שבכניסה לבית אומר, בדרכו לביתו בכפר הסמוך ח'רבת בית זעתה, לאחר שהתפלל במסגד בבית אומר את תפילת א-תראוויח, שלאחר שבירת צום הרמדאן. החיילים במחסום הורו לאבו מארייה למסור להם את תעודות הזהות שלו וערכו בדיקת קשר בנוגע לפרטיו. כמה דקות לאחר מכן הודיעו החיילים לאבו מארייה כי הוא מבוקש לחקירה. הם אזקו את ידיו לאחור, כיסו את עיניו והכניסו אותו לג'יפ.

בעדות שמסר לבצלם, סיפר אבו מארייה על מה שהתרחש לאחר מכן:

"החיילים דחפו אותי בכוח לתוך הג'יפ. אחד מהם נתן לי מכה בראש ואמר לי: "ביי ביי יא שרמוט". החיילים הושיבו אותי על כיסא בג'יפ ואחד מהם חגר לי את חגורת הבטיחות. אחר כך הוא נתן לי מכה עם הרובה שלו במותן שלי וגם מכה עם האגרוף שלו באותו המקום.

זמן קצר אחר כך נסענו משם. בדרך החיילים נתנו לי סטירות, מכות ואגרופים בראש ובגוף. הג'יפ עצר אחרי נסיעה קצרה, בערך חמש או עשר דקות. החיילים הורידו אותי מהג'יפ והובילו אותי לתוך חדר בתוך בסיס של הצבא. בתוך החדר, אחד החיילים דחף אותי על הקיר. נפלתי על הרצפה. כמה חיילים שהיו בתוך החדר התחילו להכות אותי בצורה אכזרית. הם בעטו בי, נתנו לי אגרופים והיכו אותי עם הרובים שלהם. צעקתי מכאבים וביקשתי מהם שיפסיקו אבל זה לא עזר. לא יכולתי להגן על עצמי כי הידיים שלי היו אזוקות והעיניים מכוסות. הרגשתי חסר אונים.

צעקתי על החיילים ואמרתי שאני אתלונן נגדם אם הם ימשיכו לתקוף אותי. בשלב הזה אחד החיילים נתן לי מכה חזקה בבטן. אני לא יודע אם זאת הייתה בעיטה, מכה עם רובה או משהו אחר. אחרי המכה נשמתי בקושי והתחלתי להשתעל. החיילים הפסיקו להכות אותי".

בשלב זה החיילים הותירו את אבו מארייה כשהוא שוכב במקום כלשהו בבסיס, כשידיו אזוקות ועיניו מכוסות. בעדותו סיפר כי כמה חיילים שעברו לידו בעטו בו וחלקם לעגו לו וקיללו אותו. אחד החיילים השליך על פניו קליפות גרעינים שאכל. לעיתים צעק מכאבים. הוא הפסיק לצעוק אחרי שאחד החיילים אחז בראשו, הטיח אותו בקיר והורה לו לשתוק.

בשעות הלילה המאוחרות חיילים לקחו את אבו מארייה והכניסו אותו לג'יפ. הם הורידו אותו במקום שבו נעצר כמה שעות קודם לכן, בכניסה לכפר בית אומר, הסירו את הכיסוי מעיניו והודיעו לו שהוא משוחרר. אבו מארייה, אשר נעצר לחקירה, לא נחקר כלל.

בשעות הבוקר החל אבו מארייה לסבול מכאבי בטן והקאות. הוא פנה בלוויית אחיו ואמו לבית החולים הממשלתי "עאליה" בחברון. בבדיקות שנערכו לו מצאו הרופאים כי הוא סובל מחבלות חיצוניות בלבד והוא שוחרר למרות כאביו. משהכאבים לא שכחו, פנה אבו מארייה בשעות הערב לבית החולים "אל-אהלי" בחברון. הרופא שבדק אותו התקשה לאבחן את הבעיה ממנה סבל והפנה אותו להמשך טיפול בבית החולים "הדסה – עין כרם" בירושלים, לשם הועבר באמבולנס של הסהר האדום. הרופאים ב"הדסה" קבעו כי אבו מארייה סובל מנקב במעיו וביצעו ניתוח דחוף כדי לתפור את הנקב. אבו מארייה שוחרר לביתו בתום שמונה ימי אשפוז ב"הדסה".

עם שחרורו נדרש אבו מארייה לשלם 9,000 ₪ עבור האשפוז.

בצלם פנה בשמו של אבו מארייה לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תיפתח חקירה לבדיקת המקרה.

תגיות