דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד: שוטרים תקפו ארבעה בני משפחה בבית חנינא שבמזרח ירושלים ב- 30.1.2012

עדכון: ב-13.3.13 הודיעה מח"ש לבצלם כי התיק נסגר מחוסר ראיות. 

בשעות הבוקר של יום שני, ה-30.1.2012, הרסו פקחים של עיריית ירושלים קרוואן בשכונת בית חנינא במזרח ירושלים, תחת אבטחה של כוחות מג"ב ומשטרת ישראל. חנאן סלהב, תושבת השכונה בת 60, תלתה כביסה על גג ביתה כאשר הבחינה בשוטרים מתעמתים עם גבר ואישה בסמוך למכונית המשפחה.

חנאן סלהב. צילום: עאמר ערוריבעדותה לבצלם, תארה חנאן סלהב את שארע לאחר-מכן: "ירדתי מהגג והלכתי למקום שבו המכונית חנתה וביקשתי מהשוטרים שיזהרו על המכונית. אחד מהשוטרים ניגש אלי ותפס את הצוואר שלי בכוח. הוא גרר אותי אל מאחורי המכונית ודחף אותי על החלק האחורי שלה. הוא תפס לי עוד פעם בצוואר והרים אותי ואז דחף אותי שוב ושוב על המכונית ונתן לי אגרוף בחזה. אחר כך הוא גם הוריד לי את החיג'אב מהראש".

אחמד סלהב, בנה בן ה-26 של חנאן, העובד באיטליז, היה באותה עת בבית. הוא שמע את זעקותיה של אמו ונחלץ לעזרתה. בעדותו סיפר:

אחמד סלהב. צילום: עאמר ערורייצאתי מהבית וניגשתי לאמא שלי. אמרתי לשוטרים: "זאת אמא שלי וזה הבית שלה". תפסתי באמא שלי וניסיתי למשוך אותה אל הבית, אבל אז הרגשתי מכה חזקה בגב. הסתובבתי וראיתי הרבה שוטרים מאחורי. שוטר אחד תפס אותי בחולצה ושוטר אחר חשמל אותי עם שוקר חשמלי בירך של רגל שמאל. נפלתי על הארץ והחולצה שלי נקרעה. ראיתי שהשוטרים לוקחים את אמא שלי. אני לא יודע לאן לקחו אותה, אבל שמעתי אותה צועקת על השוטרים. ניסיתי לקום, אבל אז אחד השוטרים חשמל אותי עוד פעם באותו מקום. נפלתי שוב על הרצפה, והשוטרים קשרו לי את הידיים מאחורי הגב באזיקים. בערך עשר דקות אחר כך ראיתי את האחים שלי, עבד אל-כרים ואסעד. גם הידיים שלהם היו קשורות מאחורי הגב. לא ידעתי מתי עצרו אותם ולא הבנתי למה.

אחיו של אחמד, עבד אל-כרים סלהב, בן 21 וסטודנט באוניברסיטת ביר זית, שמע אף הוא את קולות המהומה ויצא מהבית. בעדותו סיפר:

עבד אל-כרים. צילום: עאמר ערוריהתקרבתי לאמא שלי כדי לחלץ אותה מהידיים של השוטר, אבל לפני שהספקתי להגיע אליה, השוטר שהחזיק בה נתן לי מכה עם אלה בלחי. הלכתי אחורה, אבל אז הרגשתי שדוחפים אותי קדימה. נפלתי על הארץ וארבעה שוטרים התאספו סביבי. הם הכו אותי באלות ובאגרופים ואחר כך קשרו לי את הידיים מאחורי הגב. אז ראיתי את אח שלי, אסעד. הוא עמד מול הבית ושוטרים הכו אותו.

אח נוסף, אסעד סלהב, בן 38, רופא שיניים המועסק על-ידי עיריית ירושלים ומתגורר מת
חת לבית הוריו, סיפר כי שמע צעקות ויצא החוצה כדי לבדוק במה מדובר:

אסעד סלהב. צילום: עאמר ערוריראיתי שוטר תופס את אמא שלי בצוואר ביד אחת ונותן לה אגרופים עם היד השנייה שלו. ניגשתי לאמא שלי כדי לעזור לה, אבל לא הצלחתי כי שוטרים תקפו אותי ומנעו ממני להגיע אליה. השוטרים הכו אותי באלות ובאגרופים ובעטו בי. אחד מהשוטרים חשמל אותי בבטן עם שוקר חשמלי. נפלתי על הארץ והשוטרים השכיבו אותי על הבטן וקשרו לי את הידיים מאחורי הגב. כששכבתי על הארץ, השוטר עם השוקר חשמל אותי עוד פעם בבטן. היה לו מן אקדח ששני חוטים יוצאים ממנו ואיתם הוא נגע לי בבטן. נכנסתי למצב של שיתוק ולא יכולתי לזוז. אחר כך השוטרים הרימו אותי ואז ראיתי את האחים שלי, עבד אל-כרים ואחמד, עומדים מחוץ לבית. גם הידיים שלהם היו קשורות מאחורי הגב. התפלאתי לראות אותם כי לא ידעתי שגם הם היו שם.

בהמשך לאחר-מכן שילחו השוטרים את האם לביתה ולקחו את שלושת הבנים למעצר בניידת. מעדותם עולה כי אלימות השוטרים נמשכה גם במהלך הנסיעה. אחמד סלהב סיפר בעדותו: "השוטרים העלו אותי לניידת. אחד מהם אמר לי:

אל תשב על הכיסא כדי שלא תלכלך אותו". הסתכלתי עליו מופתע ואז הוא הכה אותי בחלק האחורי של הראש עם אקדח שהיה לו ביד. נפצעתי מהמכה והרגשתי שדם נוזל לי על הצוואר. השוטרים הושיבו אותי על הברכיים. אחר כך אחד השוטרים שם לי את השוקר על הצוואר ואמר לי: "אם תדבר אני אחשמל אותך עוד פעם.

אסעד סלהב סיפר כי כאשר היה ברכב המעצר, פנה לאחר השוטרים וביקש כי ירפה מעט את האזיקים על ידיו: "בתגובה השוטר עיקם לי את האצבעות בידיים ואני צעקתי מכאב. השוטר אמר לי: 'איך אתה מרגיש עכשיו?' ובעט לי במפשעה".

שלושת האחים הובאו לתחנת המשטרה בנווה יעקב שם נחקרו בחשד לתקיפת שוטרים והפרעה לשוטרים בעת מילוי תפקידם. בתום חקירתם הם שוחררו בערבות ונדרשו להתחייב להתייצב לכל חקירה עתידית שלה יזומנו.

לאחר האירוע פנו ארבעת בני המשפחה לקבלת טיפול רפואי. מהמסמכים הרפואיים עולה כי הארבעה סובלים בעיקר ממכות יבשות בחלקים שונים בגופם.

למחרת, ב-1.2.12, הגישו ארבעת בני משפחת סלהב תלונה במח"ש נגד השוטרים המעורבים באירוע. בצלם פנה למח"ש בבקשה לקבל עדכון על מצב הטיפול בתלונה ונענה כי האירוע בחקירה.