דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעקבות פניית בצלם נפתחו חקירות מצ"ח ומח"ש בנוגע לחשד להתעללות בפלסטינים באזור חברון בחודשים האחרונים

בחודשים האחרונים גבה בצלם עדויות בנוגע לשלושה מקרים שבהם על-פי החשד תקפו אנשי כוחות הביטחון פלסטינים והתעללו בהם קשות, לאחר שנחשדו בשהייה בישראל ללא היתר. האירועים, כפי שתוארו על-ידי העדים, כללו מכות קשות, השפלות והתעללויות ופגיעה גופנית שבגינה נזקקו הנפגעים לטיפול רפואי. בחודש אוקטובר האחרון חשף בצלם סדרה דומה של מקרי התעללות בדרום הר חברון.

אשרף אעמרהמקרה הראשון אירע ב-10.1.2010. על פי עדויות שגבה בצלם, חיילים עצרו את אשרף אעמר בחלקת קרקע של משפחתו בסמוך לח'ירבת ג'ינבה שבמחוז חברון, ככל הנראה 'בטענה כי הוא שהה בישראל ללא היתר. לפי עדותו של אעמר הובילו אותו החיילים לחקירה, ככל הנראה בישראל, בידי גורם ביטחוני שזהותו איננה ידועה לבצלם. אעמר מסר בעדותו לבצלם כי במהלך חקירתו הוא הוכה בידי חוקריו עד לאיבוד הכרה. מה שהתרחש לאחר-מכן אינו ברור. ידוע כי בשעה 19:45 ביום האירוע התקבלה במד"א קריאה על אדם מעורפל הכרה המוטל בכניסה לישוב ערוער בנגב וכי חובשי מד"א שהגיעו למקום פינו את אשרף אעמר כאלמוני לבית החולים סורוקה בבאר שבע שם טופל בחדר המיון. כעבור שעות ספורות בלבד הוא נלקח מבית החולים בידי שוטרים אשר לקחו אותו לחקירה בתחנת משטרת מרחב הנגב. למחרת בבוקר שוחרר אעמר מבלי שננקטו נגדו צעדים משפטיים כלשהם. עם שחרורו אושפז אעמר בבית החולים הממשלתי "עאליה" בחברון למשך 12 ימים. בצלם פנה לפרקליטות הצבאית, למחלקה לחקירות שוטרים וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את נסיבות האירוע. המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה כי פתחה בחקירה. עדכון, ספטמבר 2013: תיקים מקבילים שנפתחו במח"ש ובמצ"ח לבירור נסיבות האירוע נסגרו עם סיום החקירות. 

זידאן א-סמאמרההמקרה השני אירע ב-7.3.2010 כשחיילים עצרו את זידאן א-סמאמרה ומוחמד א-סמאמרה בעת שניסו להיכנס לשטח ישראל. מעדותם של השניים עולה כי החיילים הורו להם לפשוט את בגדיהם ולהישאר בתחתונים בלבד. על-פי העדויות חייל אחר שהגיע למקום כעבור זמן קצר כבל באזיקים את ידי השניים וכיסה את עיניהם ולאחר מכן החל לבעוט בהם ולהכותם באמצעות רובהו. במהלך התקיפה שבר החייל את ידו של זידאן א-סמאמרה. בשלב מסוים החיילים הובילו את השניים למקום סמוך ואפשרו להם ללבוש את בגדיהם. לאחר שהחיילים החזיקו בשניים במשך כמה שעות, שבמהלכן הכו אותם לסירוגין וסרבו לתת להם מים לשתיה, הם שוחררו מבלי שננקטו נגדם צעדים משפטיים כלשהם. זידאן א-סמאמרה טופל בבית החולים הממשלתי "עאליה" בחברון לאחר שאובחן שבר בידו. בעקבות פניית בצלם לפרקליטות הצבאית לעניינים מבצעיים בדרישה לחקור לאלתר את נסיבות האירוע, נפתחה חקירת מצ"ח. עדכון: ב-13.5.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר. לא נמסרו הנימוקים לסגירת התיק. 

פואאד א-ר'ניימאתבמקרה שלישי, שארע ב-9.5.2010, עצרו שוטרים את פואאד א-ר'ניימאת בבית שמש. על-פי עדותו של א-ר'ניימאת תקפו אותו השוטרים, הכו אותו בידיהם ובאמצעות אלה ולקחו אותו לחקירה בתחנת המשטרה המקומית. מהעדות עולה כי בתחנת המשטרה הטיח אחד השוטרים את ראשו של א-ר'ניימאת בקיר, שאיבד את הכרתו. כששבה אליו הכרתו המשיך השוטר להכותו. מוכה וחבול הוכנס א-ר'ניימאת לחקירה שבסופה אולץ באיומים לחתום על הצהרה לפיה לא הוכה על ידי שוטרים. בשעות הלילה שוחרר א-ר'ניימאת לביתו, מבלי שהוענק לו כל טיפול רפואי. בעקבות פניית בצלם למחלקה לחקירות שוטרים, נפתחה חקירה לבדיקת נסיבות האירוע. עדכון, ספטמבר 2013: תיק החקירה שנפתח במח"ש נסגר עם סיום החקירה מחוסר אשמה. ערר שהגישה עו"ד גבי לסקי מטעם בצלם לפרקליט המדינה בעניין ההחלטה לסגור את התיק נדחה. 

תגיות