דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חייל תקף עובד בצלם שצילם אלימות מתנחלים ולקח את הקלטת

ביום שישי, ה-20.6.08, בסביבות השעה 18:20, צילם נסר א-נוואג'עה, הרכז המקומי של פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם בדרום הר חברון, אירוע מדרום מערב להתנחלות סוסיא, במהלכו התנכלו שלושה מתנחלים לרועים פלסטינים בדחיפות ובצעקות וניסו להבריח את עדרם. א-נוואג'עה אף צילם חיילים שנכחו במקום, בשני ג'יפים צבאיים, ונמנעו מלהגן על הרועים מפני תוקפיהם.

מספר דקות לאחר שהחל א-נוואג'עה לתעד את האירוע במצלמת הוידאו שלו, הכריזו החיילים על האזור כשטח צבאי סגור והרחיקו אותו מן המקום. הוא הוסיף לצלם את האירוע ממרחק. אחד החיילים עקב אחריו, החל לקלל אותו ואת ארגון בצלם, ואיים עליו כי יגיע לביתו מאוחר יותר. זאת על אף הסבריו של א-נוואג'עה כי מותר לו לצלם על-פי חוק.

צילום: נסר א-נוואג'עה (מימין), רכז פרויקט חמושים במצלמות בדרום הר חברון, ועימאד רשיד, אחד המשתתפים. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 11.6.08
צילום: נסר א-נוואג'עה (מימין), רכז פרויקט חמושים במצלמות בדרום הר חברון, ועימאד רשיד, אחד המשתתפים. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 11.6.08/>

כאשר ניסה א-נוואג'עה לעזוב את המקום במכוניתו, חסמו שני הג'יפים את דרכו. א-נוואג'עה צילם שלושה חיילים, בהם קצין, יוצאים מהג'יפים וצועדים לעברו. משהגיעו אליו, אחד החיילים חטף את מצלמתו והעביר אותה לחייל אחר. חייל שלישי הוציא מתוכה את קלטת הוידאו. לאחד מכן הכה אחד החיילים את א-נוואג'עה באגרוף בצד הראש, וכמה דקות אחר כך עזבו החיילים את המקום. א-נוואג'עה מצא את המצלמה הריקה מושלכת בקרבת מקום.

בצלם דיווח מייד על התקיפה לחטיבת יהודה ולמוקד ההומניטארי של המנהל האזרחי. בשיחה הראשונה הכחישו כוחות הביטחון את עצם קיומו של האירוע, אולם מאוחר יותר הודו כי חיילים מגדוד המילואים "פוריה" היו מעורבים במפגש עם איש שטח של בצלם. בעקבות דרישה של בצלם כי הנושא יתוחקר מיד, נפתחה חקירת מצ"ח בנושא.

בצלם דורש מהצבא למצות את הדין עם שלושת החיילים שהיו מעורבים במקרה ולהשיב את הקלטת המתעדת את אי ההתערבות של החיילים למניעת ההתנכלות לרועי הצאן הפלסטינים. הארגון אמר כי לא יסבול אלימות של כוחות הביטחון כלפי אנשיו והחרמה של רכושו, והוסיף כי קיים היתר חוקי מפורש לתיעוד בוידאו של הפרות של זכויות האדם בשטחים.