דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעקבות חשיפת בצלם: כתב אישום לחיילים המתעללים

הפרקליטות הצבאית הגישה ב-18.9.06 כתב אישום נגד שני חיילים מגדוד חרוב, שהתעללו בפלסטינים במחוז שכם בחודש אוגוסט השנה. החיילים הואשמו בתקיפה בנסיבות מחמירות ובהתנהגות שאינה הולמת.

לאחרונה חשף בצלם, כי בסוף חודש אוגוסט התעללה קבוצת חיילים מגדוד חרוב בשני פלסטינים בסמוך לכפר א-נאקורה שבמחוז שכם. השניים הגישו תלונות ופנו לבצלם, שפנה בעניין לפרקליטות הצבאית. בעקבות פניית הארגון בנוגע למקרה זה ולמקרים נוספים פתחה המשטרה הצבאית בחקירת שמונה מקרים שבהם פלסטינים התלוננו כי חיילי צה"ל הכו אותם והתעללו בהם.

אחד החיילים המואשמים לקח מת'אאר מוחסן, אחד מקורבנות המכות, את הטלפון הנייד שלו, וצילם את חבריו החיילים במצלמת הטלפון. בעדותו לבצלם, תיאר מוחסן את אחד משלבי ההתעללות: "הקצין נתן את הרובה לחייל, התרחק כמה מטרים, רץ לכיוון שלי ובעט בי בראש. הוא עשה את זה כמה פעמים כאילו שהראש שלי הוא כדור משחק. אחר כך, הקצין תפס את הראש שלי, הטיח אותו ברכב המשוריין ועזב אותי."

תמונתם של שניים מן החיילים החשודים בהתעללות כפי שצולמה על-ידי חייל שלישי, באמצעות הטלפון הסלולארי של ת'אאיר מוחסן.
תמונתם של שניים מן החיילים החשודים בהתעללות כפי שצולמה על-ידי חייל שלישי, באמצעות הטלפון הסלולארי של ת'אאיר מוחסן.

זה שנים רבות שבצלם מדווח על מקרים חוזרים ונשנים של אלימות אנשי כוחות הביטחון כלפי אזרחים פלסטינים. לאחרונה, ניכרה עלייה משמעותית במספר הדיווחים המגיעים לארגון על מקרי אלימות מסוג זה. באופן מסורתי, המערכת הצבאית מקילה ראש באירועים שכאלה, ובכך משדרת לחיילים מסר לפיו ההתעללות בפלסטינים אינה מעשה חמור, ואינה כרוכה בענישה.

בצלם מברך על הגשת כתבי האישום במקרה זה, וקורא לפרקליטות הצבאית להתמיד בחקירת מקרי האלימות, ולפעול למען ענישה מרתיעה לאחראים להם.

תגיות