דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

על הרשויות לשחרר לאלתר את מוחמד עלאן ממעצרו המנהלי המחודש

עדכון: על-פי פרסומים בכלי התקשורת עלאן שוחרר ממעצרו המנהלי ב-5.11.15.

מוחמד עלאן. התמונה באדיבות המשפחה

היום (16.9) פורסם בכלי התקשורת כי מוחמד עלאן, שצו המעצר המנהלי נגדו הושעה לאחר ששבת רעב חודשיים בדרישה לשחררו, נעצר שוב בצו חדש עם שחרורו מבית החולים. הרשויות ממשיכות להתעמר בעלאן, שהגיע למצב של סכנת חיים לאחר ששבת רעב במחאה על שלילת חירותו באופן שרירותי בלי כל הליך משפטי הוגן. בצלם שב וקורא לשחרר לאלתר את מוחמד עלאן מהמעצר המנהלי.  

עלאן, תושב עינבוס שבמחוז שכם, בן 30, שבת רעב במשך חודשיים במחאה על מעצרו המנהלי השולל את חירותו מבלי שהוגש נגדו כתב אישום ומבלי שהובהרה לו העבירה שבגינה הוא כלוא. לאחר שנשקפה סכנה לחייו והיה חשש שנגרם לו נזק מוחי קבוע, השעה בג"ץ ב-19.8.15 את מעצרו המנהלי. לעלאן אין כל אפשרות להתגונן נגד החשדות שהועלו נגדו ולנסות ולהוכיח את חפותו. עלאן מוחזק במעצר מנהלי כבר למעלה מתשעה חודשים ברציפות, מאז ה-6.11.14. ב-30.4.15, עם תום מחצית השנה של תקופת המעצר המנהלי הראשונה בה היה נתון, הוארך מעצרו ברציפות עד ל-4.11.15. 

מעצר מנהלי הוא מעצר ללא משפט, שמטרתו המוצהרת היא למנוע מאדם לבצע פעולה העלולה לסכן את ביטחון הציבור. בניגוד להליך הפלילי, מעצר מנהלי אינו מיועד להעניש אדם על עבירה שביצע, אלא למנוע ממנו לבצע עבירה בעתיד. לכל אורכו, הליך המעצר המנהלי הוא חשאי: לעצירים המנהליים לא נמסרת סיבת המעצר והם אינם יודעים במה הם חשודים. העציר מובא אמנם בפני שופט, האמור לאשר את צו המעצר, אולם רוב החומר שמגישה התביעה חסוי, כך שהעצירים אינם יודעים אילו ראיות (לכאורה) קיימות נגדם, ואין ביכולתם לנסות להפריכן. מערכת הביטחון משתמשת בחשאיות ההליך כדי לנצל לרעה את סמכויות המעצר המנהלי תוך הפרה של המשפט הבינלאומי. זאת, כדי לכלוא אנשים בגין עבירות שהמדינה חושדת שכבר ביצעו, משום שמערכת הביטחון אינה מעוניינת לחשוף את הראיות נגדם, ולא כדי למנוע סכנה עתידית.

עצירים מנהליים גם אינם יכולים לדעת מתי יצאו לחופשי: למרות שכל צו מעצר מוגבל לחצי שנה, על פי החקיקה הצבאית החלה בגדה, אין הגבלה על מספר הפעמים שניתן להאריכו. במהלך השנים עצרו כוחות הביטחון אלפי פלסטינים במעצר מנהלי לתקופות שנעו בין כמה חודשים לשנים אחדות. גם כמה אזרחים ישראלים, בהם מתנחלים, הושמו במעצר מנהלי לתקופות קצרות של כמה חודשים. בתקופות מסוימות במהלך האינתיפאדה השנייה החזיקה מערכת הביטחון למעלה מאלף עצירים מנהליים. על-פי נתוני השב"ס, כ-40% מהעצירים המנהליים שהוחזקו בסוף חודש יוני 2015 הוחזקו במעצר בין חצי שנה לשנה, וכ-27% נוספים – בין שנה לשנתיים. 14 עצירים הוחזקו מעל שנתיים ברציפות במעצר מנהלי.

ב-30.7.15 אישרה הכנסת חוק המתיר בתנאים מסויימים להזין בכפייה כלואים שובתי רעב. האכלה בכוח של אסיר שובת רעב בניגוד לרצונו אסורה, מפני שהיא פוגעת בזכותו של האדם לאוטונומיה על גופו ובכבודו, ובזכותו לבטא מחאה בדרך שבה הוא בוחר. הצהרות של הקהילה הרפואית הבינלאומית משקפות הסכמה כי ככלל, האכלה בכפיה של שובתי רעב בעלי כשירות מנטלית, המסרבים מרצונם החופשי לקבלת הטיפול, היא אסורה. לפיכך מתנגדת גם ההסתדרות הרפואית לנוסח החוק באופן נחרץ.

בצלם קורא לשחרר לאלתר את מוחמד עלאן.

תגיות