דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

מחמוד א-סרסכ, העצור בישראל מזה שלוש שנים, שובת רעב כבר כ-80 יום ונשקפת סכנה לחייו

ב-10.7.12 שוחרר מחמוד א-סרסק. זאת לאחר שב-19.6.12 פורסם באמצעי התקשורת כי עו"ד מוחמד ג'בארין, פרקליטו של מחמוד א-סרסכ, הגיע להסכם עם הרשויות הישראליות שלפיו מרשו יפסיק את שביתת הרעב וישוחרר ב-10 ביולי, וכי עד אז יהיה נתון להשגחה רפואית. בעקבות זאת הפסיק א-סרסכ את שביתת הרעב.

מחמוד א-סרסכ, מתוך כרזה של נבחרת הכדורגלמחמוד א-סרסכ, בן 25, תושב מחנה הפליטים רפיח שברצועת עזה, עצור בישראל מזה כמעט שלוש שנים מתוקף החוק לכליאתם של לוחמים בלתי חוקיים. לפי דיווח של ארגון רופאים לזכויות אדם א-סרסכ שובת רעב מזה כ-80 יום והוא איבד משקל רב ונמצא בסכנת חיים.

לאחר שהשב"כ לא התיר לא-סרסכ להיבדק על-ידי רופאים עצמאיים עתר ארגון רופאים לזכויות אדם לבית המשפט בדרישה להתיר לרופא מטעמו לבדוק אותו. ב-30 במאי התקיים בבית המשפט המחוזי מרכז בפ"ת דיון בעתירה והשופט אברהם טל פסק כי על השב"כ לקבוע מועד לקיום הבדיקה. בעקבות זאת הודיע השב"ס אתמול לארגון כי הבדיקה תתקיים מחר, 6.6.12.

א-סרסכ, שחקן בנבחרת הכדורגל הפלסטינית הלאומית, נעצר ב-22 ביולי 2009 במחסום ארז בעת שהיה בדרכו להצטרף לקבוצת הכדורגל של מועדון הכדורגל בלאטה בשכם. מאז נעצר לא הורשה א-סרסכ לשוחח עם בני משפחתו בטלפון, בשל האיסור שמטיל השב"ס על שימוש של אסירים ביטחוניים בטלפון, ומשפחתו לא הורשתה לבקרו בשל האיסור הגורף המוטל על ביקורי משפחות של אסירים מרצועת עזה.


בני משפחתו של מחמוד א-סרסכ מספרים על תחושותיהם בסרטון שהפיק בנושא ארגון IMEU

ב-23 באוגוסט 2009 נמסר לא-סרסכ צו מעצר מתוקף חוק כליאתם של לוחמים בלתי חוקיים. חוק זה מאפשר להחזיק אדם במעצר ללא כתב אישום או משפט, בדומה למעצר מנהלי. אולם, בניגוד לצווי מעצר מנהלי, שתוקפם שישה חודשים לכל היותר , מעצר של לוחם בלתי חוקי אינו מוגבל בזמן. בחוק נקבע אמנם כי אחת לחצי שנה יובא העציר בפני שופט לביקורת שיפוטית , אולם על פי החוק נטל ההוכחה שהוא אינו מסוכן מוטל על העציר, שאינו יודע מהן ההאשמות הקיימות נגדו וממילא אינו יכול להפריך אותן. על-פי נתוני השב"ס, נכון לסוף חודש אפריל א-סרסכ הוא האדם היחיד המוחזק כיום במעצר מתוקף חוק זה..

כאמל א-סרסכ, אביו של מחמוד, סיפר בעדותו לבצלם: ככל שהזמן עוברים אנחנו דואגים יותר ויותר למצב הנפשי והבריאותי של מחמוד. כרגע אנחנו יודעים רק מה שמתפרסם באמצעי התקשורת. עצרו את מחמוד באופן שרירותי כ"לוחם". מחמוד הוא רק שחקן כדורגל. הוא משחק בנבחרת והוא כבר השתתף במשחקים בחו"ל. בנוסף הוא עזר לאחיו עימאד שמוכר ירקות בשוק, והיה סטודנט שנה ג' למחשבים באוניברסיטה הפתוחה אל-קודס. אני ואמא שלו מאוד עצובים דואגים לו בגלל שביתת הרעב. בחודש אפריל אמא שלו הגיע לבית חולים בגלל המתח והלחץ שהיא מרגישה.

חוק זה אינו עומד בדרישות המשפט הבינלאומי, אינו חוקתי, וממילא מיותר שכן ישנן מסגרות חוקיות אחרות שמתוקפן ניתן להחזיק את האנשים שהחוק חל עליהם במשמורת, ואשר פגיעתן בזכויות האדם פחותה. לכן קורא בצלם לבטל את חוק כליאתם של לוחמים בלתי חוקיים. כן דורש בצלם לשחרר את א-סרסכ או לחלופין, להעמידו לדין בהתאם לכללי ההליך ההוגן.