דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

צווי הרחקה למתנחלים – אמצעי פסול להתמודדות עם מפרי חוק

על-פי דיווחים בתקשורת ביום 2.8.11, אלוף פיקוד המרכז הוציא צווי הרחקה מנהליים ל-12 מתנחלים מיצהר וממאחזים סמוכים בצפון הגדה המערבית, שתוקפם שלושה חודשים עד שנה.

בתגובה לכך מסר בצלם כי הוצאת הצווים היא אמצעי פסול להתמודדות עם מפרי חוק בשטחים. אין ספק שיש לפעול בנחישות נגד מתנחלים הפוגעים בפלסטינים וברכושם אולם הדרך להשיג מטרה זו היא באמצעות ההליך הפלילי ולא באמצעות צווים מנהליים המתבססים על חומר חסוי.

הפגיעה המתמשכת ברכושם ובגופם של פלסטינים שבסמיכות ליישוביהם הוקמו ההתנחלויות והמאחזים יצהר, חוות גלעד, סוסיא, מצפה יאיר, חוות מעון, עדי עד, מצפה אביחי וכדומה היא תוצר של מדיניות ארוכת שנים של הימנעות מאכיפת חוק על מתנחלים בשטחים. המדיניות משותפת לכל הרמות, מהחייל בשטח ועד למשטרה ולמערכת המשפט.

בשבועות האחרונים תיעד בצלם מספר מקרים בהם תקפו מתנחלים מיצהר פלסטינים ופגעו ברכושם לאור היום, ובנוכחותם של אנשי כוחות הביטחון שעמדו מנגד ולא פעלו להפסיק את ההתקפות ולעצור את מבצעיהן.

14.7.11: וידאו: חיילים עומדים מנגד בעת שמתנחלים תוקפים בכפר עסירה אל-קיבלייה

צעדים מנהליים ננקטים על-סמך הוראות של הדרג המבצע, ללא כתב אישום, ללא משפט וללא הכרעה שיפוטית. בדרך כלל הם נעשים תחת מעטה כבד של חיסיון, כך שהנפגעים אינם יכולים להתמודד עם הראיות שלכאורה קיימות נגדם ולהגן על עצמם מפני הטענות המופנות אליהם. השימוש בצווים מנהליים יכול להיחשב לחוקי בנסיבות מסוימות, אך בשל הפגיעה הקשה בזכויות להליך משפטי הוגן הטבועה באמצעי זה ונוכח הסכנה הברורה לניצולו לרעה, יש להשתמש בו במקרים חריגים בלבד, כאמצעי מניעתי בלבד, כאשר כל האמצעים האחרים נכשלו ובהיעדר כל ברירה אחרת. צווי ההרחקה שהוצאו לתושבי יצהר אינם עומדים בתנאים אלה והם עומדים בסתירה למערכת ההגנות הקבועה בחוק הישראלי ובמשפט הבינלאומי, אשר נועדה להבטיח את הזכות לחירות ולהליך הוגן, את זכות הטיעון ואת חזקת החפות.
על גורמי אכיפת החוק לחקור, לאסוף ראיות ולהעמיד לדין חשודים בביצוע הצתות מסגדים ופעולות "תג מחיר", תוך שמירה על זכותם של החשודים להליך הוגן.