דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שבע שנים אחרי פציעת מפגין בבילעין, מצ"ח פתחה מחדש בחקירת חומרי וידיאו שהועברו לידה זמן קצר אחרי האירוע

ביום ה-10.3.15 הודיע לבצלם רס"ן הראל וינברג, סגן הפרקליט לעניינים מבצעיים, כי הוחלט על פתיחה מחדש של תיק החקירה בעניין פציעתו של ערן כהן מכדור מתכת מצופה גומי ב-14.03.08, כשבע שנים קודם לכן, במהלך הפגנה בבילעין נגד בניית גדר ההפרדה על אדמות הכפר. רס"ן וינברג מסר כי הוחלט על "ביצוע מספר פעולות טכניות לבחינה מחודשת של הסרטונים שבתיק החקירה. זאת, לשם בחינת האפשרות לדלות מסרטונים אלו ראיות נוספות שיאפשרו את קידום ההליכים בתיק". הוא הוסיף כי חוקרי מצ"ח הונחו לסיים את הפעולות בהקדם האפשרי, בין היתר, בשל הזמן הרב שחלף ממועד האירוע.

תשובה זו התקבלה במענה לערר שהוגש על ידי בצלם ב-3.3.13, באמצעות עו"ד גבי לסקי, כנגד ההחלטה על סגירת תיק החקירה. בערר טענה לסקי כי בתיק החקירה ישנן כבר די ראיות על מנת להעמיד לדין את הקצין שירה בכהן. לסקי הדגישה בערר כי בחומר החקירה שבתיק, הכולל שני סרטוני וידיאו שצולמו בהפגנה ושאותם העביר בצלם לידי החוקרים כחודש לאחר האירוע, קיימות ראיות חד-משמעיות לכך שהקצין ירה בכהן מטווח קצר, ובניגוד מוחלט להוראות הפתיחה באש, כדור מתכת מצופה גומי שפצע אותו ברגלו. לפיכך, ההחלטה לסגור את התיק היא בלתי סבירה בעליל ודינה להתבטל.


תיעוד האירוע בווידיאו על-ידי לי לוריאן
 


תיעוד האירוע בווידאו על-ידי עימאד בורנאט

תשובתו זו של רס"ן וינברג תמוהה. הרי אם אכן ניתן לאסוף ראיות נוספות מסרטוני הווידיאו, לא ברור מדוע הן לא בוצעו במסגרת חקירת המצ"ח שנמשכה שנים ארוכות. לא ברור גם מדוע נדרשו לפרקליטות הצבאית שנתיים כדי לקבל החלטה זו. בהתחשב בעיכובים בלתי סבירים אלה, הוראתו של רס"ן וינברג למצ"ח לפעול "בהקדם האפשרי" ריקה מתוכן.

הסחבת שנוקטת הפרקליטות הצבאית בתיק זה אינה חריגה, אולם היא בוטה במיוחד בתיק זה שכן קיימות בו ראיות חד משמעיות לירי בלתי חוקי של כדורי מתכת מצופים גומי. גם אם בסופו של דבר יוחלט להגיש כתב אישום נגד מי מהמעורבים בתיק זה, הרי שהתנהלות כזו מונעת כל אפשרות שמערכת אכיפת החוק תצליח להרתיע מי מאנשי כוחות הביטחון הפועלים בשטחים מלנהוג באופן דומה. בכך, מסכנת מדיניותה זו של הפרקליטות הצבאית את גופם ואת חייהם של אזרחים.

רקע על המקרה ועל הערר שהוגש:

ב-14.3.08, במהלך הפגנה נגד מכשול ההפרדה על אדמות הכפר בילעין, ירה קצין כדור מתכת מצופה גומי מטווח קרוב על ערן כהן, מפגין ישראלי שהיה אז בן 18. כהן פונה לבית החולים אסף הרופא, שם נותח להוצאת הכדור מירכו.

האירוע תועד בווידיאו על ידי שני צלמים, ישראלית ופלסטיני. בתיעוד זה נראה בבירור כי כהן לא עשה דבר שהיה בו כדי לסכן את החיילים. בנוסף, מהתיעוד עולה כי המרחק בין הקצין היורה למפגין בעת הירי לא עלה על מטרים ספורים ועל פי פקודות הצבא חל איסור על ירי של כדורים מצופים גומי מטווח של פחות מחמישים מטרים, כיוון שהוא עלול להיות קטלני.

בעקבות פניית בצלם, הודיעה הפרקליטות הצבאית ב-1.5.08 כי נפתחה חקירת מצ"ח לבירור נסיבות המקרה. ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית כי החליטה לסגור את תיק החקירה. ב-3.3.13, לאחר התכתבות ממושכת עם הפרקליטות הצבאית בדרישה לקבל את נימוקי סגירת התיק ואת חומרי החקירה המלאים בתיק, הגיש בצלם באמצעות עו"ד גבי לסקי ערר לפרקליט הצבאי הראשי נגד ההחלטה. הערר הוגש לבסוף בלי שהפרקליטות הצבאית מסרה לבצלם את נימוקיה לסגירת התיק, בטענה שאין זה מחובתה.

בערר טענה עו"ד לסקי כי קיימות די ראיות בחומר החקירה שבתיק, ובכלל זה שני סרטוני וידיאו, המאמתות את זהות הקצין שפצע את כהן ומוכיחות שהוא ביצע ירי בלתי חוקי, ודרשה להעמיד לדין את הקצין היורה. עו"ד לסקי ציינה גם כי החקירה נמנעה מבחינתן של סוגיות רחבות יותר: בחומרי החקירה לא הייתה כל התייחסות לשאלת מתן האישור לירי כדורי מתכת מצופי גומי ולנחיצותו של ירי זה באותה הפגנה, לסוגיית ההכשרה של הכוחות והידע שלהם בדבר נהלי הפתיחה באש, ואף לא לכך שלפצוע, ערן כהן, לא ניתן כל סיוע רפואי, בניגוד לפקודות.

בצלם התריע לא פעם בעבר על כך שאנשי כוחות הביטחון משתמשים לעיתים מזומנות בכדורי מתכת מצופים גומי בניגוד להנחיות ולנהלים. מאז שנת 2000 נהרגו מפגיעת תחמושת זו 23 פלסטינים, בהם 13 קטינים. עקב הסיכון הנשקף מהשימוש באמצעי זה, ובהתאם להמלצת ועדת אור, נאסר השימוש בכדורי מתכת מצופים גומי בתחומי ישראל. בגדה המערבית, לעומת זאת, ממשיכים כוחות הביטחון להשתמש בתחמושת זו.

בתשובה למכתב ששלח בצלם ב-31.8.08 ליועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, בדרישה לאכוף את הוראות הפתיחה באש לגבי כדורי מתכת מצופים גומי ולמצות את הדין במקרים שבהם הפרו אנשי כוחות הביטחון הוראות אלה, השיב המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים) דאז שי ניצן, ב-29.2.12 כך:

נמסר לנו כי צה"ל בכלל, והפרקליטות הצבאית בפרט, רואים בחומרה כל חריגה מכללי הפתיחה באש, ועל כן כל טענה המועברת לפרקליטות הצבאית, ממנה עולה חשד לכך שחיילי צה"ל עשו שימוש בחימוש גומי שלא בהתאם לכללי הפתיחה באש, לרבות במסגרת התמודדות עם הפרות סדר, נבדקת בכובד ראש ובקפידה. נמסר לנו, כי במקרים המתאימים ניתנת על ידי הפרקליטות הצבאית הוראה לפתיחה בחקירת מצ"ח, ומקום בו קיימות ראיות לכך שבוצעה עבירה- פועלת הפרקליטות הצבאית למיצוי הדין עם האחראים לכך.

החלטת הפרקליטות הצבאית במקרה הנוכחי ממחישה היטב כי הצהרות לחוד ומעשים לחוד. פניה נוספת בעניין זה של בצלם ושל האגודה לזכויות האזרח בישראל למשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים) דאז ניצן, שנשלחה ב-28.7.13 לא נענתה.