דילוג לתוכן העיקרי
הבונדסטאג בברלין. צילום: פבריציו בנץ', 16.5.19
תפריט
מהשטח
נושאים

ארגונים לזכויות האדם פנו לנשיא הפרלמנט הגרמני כדי להביע דאגה מאישור החלטה המגדירה את ה-BDS כאנטישמית

לפני כחודש פנינו יחד עם שישה ארגונים נוספים לזכויות האדם במכתב לד"ר וולפגאנג שאובל, נשיא הבונדסטאג, בית מחוקקים התחתון של גרמניה, כדי להביע את דאגתנו העמוקה מאישור החלטה בבונדסטאג המגנה את את תנועת ה-BDS ואף מרחיק לכת עד כדי הגדרתה כאנטישמית. ההחלטה התקבלה עקב קמפיין שמנהלים גורמים ישראלים רשמיים, שאף בירכו עליה, כדי להשתיק ביקורת על ישראל, ובכלל זה על מדיניות הכיבוש, על הפרת זכויות האדם ועל צמצום מרחב הפעולה של ארגוני חברה אזרחית.

במכתב, שנשלח גם לשר החוץ הגרמני הייקו מאס, כותבים מנכ"לי הארגונים בצלם, גישה, המוקד להגנת הפרט, יש דין, עדאלה, רופאים לזכויות אדם-ישראל ושוברים שתיקה כי, ״למרות שאיננו מהווים חלק מתנועת ה-BDS, אנו מודאגים מאוד מהמגמה ההולכת וגוברת לטעון כי כל מי שתומך במימוש זכויות האדם של פלסטינים הוא אנטישמי. אנו דוחים מכל וכל את הרעיון לפיו חרם, מניעת השקעות, ועיצומים, הם אנטישמיים כשלעצמם. למעשה, תנועת ה-BDS מתנגדת במפורש לכל צורות הגזענות, לרבות האנטישמיות".

במכתב נאמר עוד: "האנטישמיות היא אמיתית ונוכחת. יש להיאבק בה - ולהביסה - בכל מקום שבו היא מתקיימת. אולם השוואתה של האנטישמיות ל-BDS פוגעת במאבק באנטישמיות עצמה. ה-BDS היא טקטיקה לא אלימה ותנועה שיזמה החברה האזרחית הפלסטינית, ואשר נתמכת על-ידי עשרות אלפי אנשים בעולם. זאת, כחלק מהמאבק לסיום הכיבוש הישראלי וכפעילות למען שוויון, חופש, כבוד וצדק לכל הפלסטינים".

כותבי המכתב קובעים כי בכך שההחלטה משווה את ה-BDS לאנטישמיות, היא מהדהדת את עמדתה של ממשלת ישראל, שהשקיעה מאמצים רבים בהכפשת המאבק הפלסטיני למען חירות תוך שימוש בהאשמות שווא בדבר אנטישמיות - ובה בעת טיפחה קשרים עם כמה וכמה מהמפלגות הלאומניות ביותר באירופה, לרבות כאלה ששורשיהן גזעניים בבירור. התנהלות זו עולה בקנה אחד עם מטרתה האסטרטגית של ממשלת ישראל, שאותה אסור לקבל - לשמר לנצח את שלטון הכיבוש על מיליוני פלסטינים נטולי זכויות פוליטיות, תוך השתקת כל צורה של התנגדות לעוול זה.

תגיות