רקע על הפרות חמורות של זכויות האדם בעימותים פנים-פלסטיניים

במהלך שנת 2007 וסביבה ניטש מאבק אלים בין התנועות הפלסטיניות פתח וחמאס, בעיקר ברצועת עזה . מאבק זה הגיע לשיאו בחודש יוני 2007 עם תפיסת חמאס את השלטון ברצועת עזה. בשנת 2008 פחתה עוצמתו אך הוא טרם הסתיים לחלוטין. במסגרת המאבק התעצמו הפרות זכויות האדם של פלסטינים בידי פלסטינים, הן בהיקפן והן בחומרתן.

בשנת 2007 נהרגו במסגרת מאבק זה 353 תושבים פלסטינים, 349 מתוכם ברצועה, ואלפים נוספים נפצעו. מנתוני בצלם עולה כי לפחות 86 מההרוגים היו עוברי אורח - בהם 23 ילדים - שלא השתתפו בלחימה ונפגעו במהלך קרבות רחוב בין חמושים או מירי בהפגנות. כ-300 מכלל ההרוגים נהרגו במחצית הראשונה של השנה, רובם המכריע ברצועת עזה (160 בחודש יוני בלבד). מקרים אלה התרחשו במהלך עימותים אלימים בין חברי המנגנונים הביטחוניים של הרשות הפלסטינית, שבדרך כלל משתייכים לפתח ונאמנים ליו"ר הרשות מחמוד עבאס, לבין מיליציות חמושות של חמאס, בראשן "הכוח הביצועי" שפעל תחת משרד הפנים ו"גדודי עז א-דין אל-קסאם".

בשנת 2008 נהרגו 18 פלסטינים במסגרת עימותים אלה, כולם ברצועת עזה. 15 מתוכם נהרגו באירוע אחד באוגוסט, בחילופי אש עם שוטרים שהגיעו לעצור מבוקשים מבני משפחת חילס.

מדיווחים באמצעי התקשורת ומתחקירים של ארגונים פלסטיניים ובינלאומיים לזכויות האדם עולה כי בשבועות שקדמו להשתלטות חמאס על מנגנוני הביטחון ברצועה, חטפו אנשי המיליציות החמושות של התנועה כמה מבכירי המנגנונים והוציאו אותם להורג, ללא כל הליך משפטי. חברים אחרים במנגנונים אלה שנחטפו על-ידי אנשי חמאס נחקרו בעינויים. אחד מדפוסי הפעולה החמורים שליוו את גל החטיפות היה ירי "עונשי" ברגליהם של החטופים טרם שחרורם.

Related Updates