"הילד מ-H2" בפסטיבל וינה לקולנוע

Published: 
17 May 2017

מוחמד בורקאן. מתוך "הילד מ-H2". צילום: הלן יאנובסקי
מוחמד בורקאן. מתוך "הילד מ-H2". צילום: הלן יאנובסקי

סרטה הדוקומנטרי הקצר של הלן יאנובסקי, הילד מ-H2, שצולם בשיתוף עם תחקירני השטח ומתנדבי פרויקט המצלמות של בצלם בחברון, והופק על ידי מחלקת הווידיאו של בצלם, יוקרן בפסטיבל קולנוע בווינה (Vienna Shorts Festival), ביום ראשון ה-4 ביוני. הסרט אף ישתתף בתחרות בינלאומית שתערך במסגרת הפסטיבל.

הסרט, שהוקרן בבכורה בפסטיבל הברלינלה שנערך בברלין בחודש פברואר האחרון, עוקב אחר מוחמד בורקאן בן ה-12, החי באזור H2 בעיר חברון, הנמצא תחת שליטה צבאית ישראלית מוחלטת. בשם ההגנה על כ-800 המתנחלים החיים באזור ישראל מטילה הגבלות קיצוניות על תנועתם ברכב וברגל של כ-43 אלף הפלסטינים החיים בו. בנוסף סובלים התושבים ממעשי אלימות תכופים מצד אנשי כוחות הביטחון והמתנחלים, שאיש אינו נותן עליהם את הדין. בשל מצב זה נטשו את האזור רבים מתושביו המקוריים ונותרו בו בעיקר משפחות מעוטות יכולות.

עיכוב של ילדים בידי חיילים בחשד ליידוי אבנים הוא עניין כמעט יומיומי באזור 2H ומוחמד, שיש לו תשעה אחים ואחיות, הוא אחד מאותם ילדים. חייו נעים בין ביתו הדל והצפוף לרחובות, בהם הוא נאלץ להתמודד עם נוכחות מתמדת של כוחות הביטחון הישראליים.

הלן יאנובסקי היא קולנוענית ומנהלת ארכיון הווידיאו של בצלם. היא בעלת תואר ראשון בתיאטרון וקולנוע מאוניברסיטת גיאורגיה בטביליסי ותואר שני בקולנוע מאוניברסיטת תל אביב. סרטה הראשון באורך מלא, "מועדון איגרוף ירושלים", הוקרן בבכורה בפסטיבל ירושלים 2015.

משלחת בצלם בבכורה בברלינלה. צילום: ברלינלה 2017
משלחת בצלם בבכורה בברלינלה. צילום: ברלינלה 2017
מימין: מוסא אבו השהש, מוחמד בורקאן (כיום בן 17), הלן יאנובסקי, מנאל אל-ג'עברי