חומר רקע לעיתונאים-אזרחים הפועלים בגדה המערבית

במהלך השנים האחרונות צבר בצלם ניסיון רב בכל הקשור לעיתונאות אזרחית, לצילום ולתיעוד בשטחי הגדה המערבית. בעמוד זה נחלוק אתכם את הידע שצברנו על מנת לסייע לפעילים ולצלמים העובדים באיזור, שצילומיהם עוזרים לקדם את המאבק למען זכויות האדם בשטחים. 

על חשיבות המצלמה בפעילות לקידום זכויות האדם ולשינוי חברתי אין צורך להרחיב. מצלמה – או טלפון נייד – וערוץ יוטיוב (או Ustream למתקדמים) הפכו בשנים האחרונות לכלי בסיסי כמעט בכל מאבק חברתי בעולם.

התיעוד חיוני גם על מנת להפיץ את הידע הלאה – דרך רשתות חברתיות וכלי תקשורתוגם כדי לשמש כראיה אם נתקלתם בפגיעה בזכויותיכם או בזכויות של אחרים. עצם נוכחותה של המצלמה מייצרת פעמים רבות שינוי משמעותי, וגורמת לכל הצדדים המעורבים לחשוב פעמיים לפני גלישה לאלימות.

הנה כמה עקרונות מנחים שאנו חולקים עם מתנדבי בצלם:

  • הכירו את החוק. צירפנו בהמשך כמה עקרונות משפטיים בסיסיים לצילום בגדה המערבית ובישראל. מעבר לכך, השתדלו להצטייד במספר טלפון של עורכ/ת דין שמתמחה בנושא זה.
  • נסו להתרכז בצילום ולשמור מרחק מההתרחשות. כמה צעדים אחורה יוכלו לעזור לכם לתת מבט מקיף ולהשיג חומרים איכותיים יותר. אם לקחתם על עצמכם את תפקיד הצלמ/ת עשו אותו עד הסוף – והשאירו את ההתערבות באירוע לפעילים אחרים
  • הקפידו לשמור על החומר המצולם לטווח רחוק. הנה כמה עקרונות בסיסיים לטיפול בוידאו ולשימורו. 
  • למדו לצלם. באתר הארגון האמריקאי "Witness" תוכלו למצוא סרטוני הדרכה לצלמים מתחילים. 
  • השתמשו במצלמה ולא בטלפון נייד (במידת האפשר). הדבר חשוב לא רק מפני שברוב המקרים מצלמות מפיקות חומרים טובים יותר – אלא גם מכיוון שכך תתרכזו בעבודת התיעוד, ואיכות הצילומים תשתפר בהתאם.
  • פתחו ערוץ יוטיוב. היתרונות בפרסום החומר ברורים – אך מעבר לכך, גם אם אינכם רוצים לפרסם את החומר, יוטיוב יכול להיות כלי מצוין להעברה מהירה של חומרי וידאו באינטרנט בין פעילים. חשוב לזכור להגדיר את הסרטון כ"unlisted" כדי שרק מי שקיבל מכם את הלינק יוכל לצפות בו

לחצו כאן לטיפים נוספים שנכתבו עבור פעילי "Occupy Wall Street"  וחלקם הגדול רוולנטים גם עבור פעילים מקומיים.

 

 צילום בגדה המערבית: עקרונות משפטיים בסיסיים

חשוב לזכור שאלה העקרונות הבסיסיים בלבד. בעניינים מהותיים חשוב להתייעץ עם עורך דין.

 הזכות לצלם בגדה המערבית

מתוך  מכתב לבצלם מקצין פניות הציבור בפיקוד מרכז:


"ככלל הצילום במרחב יהודה ושומרון מותר, לרבות צילומם של חיילי צה"ל, ובלבד שאין בצילום בכדי להפריע לפעולתם של הכוחות או כדי לאסוף מידע בטחוני מסווג"


 מה אסור לצלם?

  • מתקנים צבאיים
  • דיון בבתי משפט
  • אנשי שב"כ 

 החרמת חומר מצולם

למשטרה מותר להחרים חומר מצולם, גם ללא צו, אם יש חשד שהוא מתעד ביצוע עבירה. לכוחות הצבא אין סמכות כזו, אך יש בסמכותם לעכב צלמים עד בוא המשטרה.

  צילום במחסום

בעוד שצילום הפגנות, מעצרים, צווים צבאיים ועימותים עם חיילים או מתנחלים מותר, ניתן לטעון כי צילום במחסום נועד לאסוף מידע על שיטות הבידוק והאבטחה ולכן עשוי להיחשב כ"ידיעה בעלת ערך צבאי". נוסף על כך יש לציין שנהלי המשטרה אוסרים על צילום במחסומים המופעלים על ידה.

 פגיעה בצלמים

אם שוטרים או חיילים מתנהלים בניגוד לכללים אלה ופוגעים בעבודת צלם, ניתן להגיש נגדם תלונה. למידע נוסף בנושא ראו את הזכותון למפגין בשטחים הכבושים שפרסמה האגודה לזכויות האזרח.

 

 במידה ונתקלתם בסוגיה שאין עליה מענה בדף זה, אנא צרו קשר עם   yoav@btselem.org  

בהצלחה!

באמצעות מאות המצלמות שמחלק בצלם לפלסטינים החיים באזורי עימות מביאים המתנדבים תמונה חיה מהמציאות בשטח, הנעלמת בדרך כלל מעיני הציבור הישראלי.

סרט תיעודי שיתופי שיצרו משפחת אל-חדאד מחברון ואיהאב טרביה ויואב גרוס, יוצרי קולנוע ואנשי פרויקט ״חמושים במצלמות״ של ארגון בצלם. הסרט השתתף בפסטיבלים בינלאומיים וזכה בפרסים.

הצצה מרתקת לחייהם של תושבי הרצועה - בלוג וידיאו של חא׳לד אל-עזאייזה, תחקירן שטח של בצלם בעזה.

בצלם ועיתון הגרדיאן הבריטי מסרו מצלמות למספר פלסטינים הגרים במזרח ירושלים, ולישראלים המודאגים מהתנהלותה של מדינתם, על-מנת שייצרו יומני וידיאו של חייהם.

מיד אחרי מבצע "עופרת יצוקה", גייס בצלם 15 מתנדבים ומתנדבות צעירים, רובם סטודנטים לתקשורת או עיתונאים מתחילים, נתן להם מצלמות וידיאו, וביקש מהם לתעד את שגרת החיים בסביבתם.