על פרויקט המצלמות

"פרויקט המצלמות" פותח על ידי בצלם ומופעל על ידו החל משנת 2007. במסגרת הפרויקט מספק בצלם מצלמות וידיאו לפלסטינים החיים באזורים מועדים לעימותים בגדה המערבית (כולל מזרח ירושלים) ומעניק להם הכשרה בצילום.

חומרי הוידיאו שצולמו על-ידי מתנדבים מספקים תיעוד שוטף של הפרות של זכויות האדם ומסייעים להביא את המציאות בשטחים לידיעה ולדיון הציבור ולטיפול הרשויות באופן המחייב אותן להתיחסות.

לא פעם יוצרת נוכחות המצלמות בשטח אפקט המרתיע אלימות והנותן כוח לצלמים לביטוי ולהגנה מפני הפרות זכויות האדם: "הפרויקט נתן לי ביטחון. פעם פחדתי כשהלכתי ברחוב הראשי אבל כיום אני מרגיש יותר בטוח... לפני שהיו לנו מצלמות מתנחלים היו באים כמעט כל יום, ועכשיו זה קורה רק לעיתים רחוקות" (מחמוד דענא, חברון).

תיעוד הווידיאו משרת את המאבק למיצוי הדין עם האחראים להפרות של זכויות האדם בשטחים ואת קידום אכיפת החוק של הרשויות שמאחריותן להתמודד עם אלימות מתנחלים. תרומה מיוחדת יש לחומרים המצולמים להתמודדות עם הכחשות של הפרות זכויות האדם מצד גורמים רשמיים ומשמשים ראיות למדיניות הממשלה והצבא הנוהגות בשטח. בצלם משתמש בחומרים המצולמים כבסיס להגשת תלונות לצבא ולמשטרה על אירועים שבהם עולה חשד להפרה של זכויות האדם. בכמה מקרים, פרסום התיעוד תרם לשינוי אמיתי במדיניות והוביל לשחרורם של פלסטינים שנעצרו על לא עוול בכפם.

חומרים המצולמים על-ידי מתנדבים משודרים תדיר ברשתות חדשות ישראליות ובינלאומיות, וחושפים קהלים נרחבים להתרחשויות שהיו קודם לכן נסתרות מהעין: ירי בלתי חוקי על מפגין כפות שעיניו מכוסות, התקפות על חקלאים פלסטינים בדרום הר חברון, מעשי אלימות של כוחות הביטחון כלפי קטינים פלסטינים בחברון ושימוש בלתי חוקי באמצעים לפיזור הפגנות נגד מפגינים, הם רק רק כמה מהאירועים שתועדו במסגרת הפרויקט,הופצו בכלי התקשורת ויצרו הד ציבורי נרחב.

באמצעות ההשתתפות בפרויקט רוכשים מתנדבי בצלם מיומנויות המועילות להם במאבקם על ההגנה על זכויות האדם שלהם ושל קהילתם. בצלם מעניק הכשרה מתקדמת והדרכה אישית למתנדבים מוכשרים ובעלי מוטיבציה גבוהה במיוחד, ובכך מאפשר להם לתעד את חיי היום יום שלהם תחת הכיבוש.

בשנת 2009 זכה הפרויקט בפרס הבריטי היוקרתי "One World Media" על עבודתו פורצת הדרך בתחום העיתונאות האזרחית. הפרס הוענק לבצלם במסגרת הקטגוריה של "פרס מיוחד", המוענק לפרויקטים יוצאי דופן בתחום התקשורת או לארגונים העובדים בשטח בעולם המתפתח, ואשר תרמו תרומה אמיתית לחיי האנשים החיים ועובדים סביבם. בחודש דצמבר 2012 זכה בצלם בפרס הראשון בקטיגוריה "תעודה חופשית" בתחרות הקולנוע הדוקומנטרי 2012 של פורום היוצרים הדוקומנטאריים.

ירי "גומי" בפלסטיני כפות בניעלין, 2008

הצבא מעיר ילדים בנבי סאלח כדי לצלמם, 2011

באמצעות מאות המצלמות שמחלק בצלם לפלסטינים החיים באזורי עימות מביאים המתנדבים תמונה חיה מהמציאות בשטח, הנעלמת בדרך כלל מעיני הציבור הישראלי.

סרט תיעודי שיתופי שיצרו משפחת אל-חדאד מחברון ואיהאב טרביה ויואב גרוס, יוצרי קולנוע ואנשי פרויקט ״חמושים במצלמות״ של ארגון בצלם. הסרט השתתף בפסטיבלים בינלאומיים וזכה בפרסים.

הצצה מרתקת לחייהם של תושבי הרצועה - בלוג וידיאו של חא׳לד אל-עזאייזה, תחקירן שטח של בצלם בעזה.

בצלם ועיתון הגרדיאן הבריטי מסרו מצלמות למספר פלסטינים הגרים במזרח ירושלים, ולישראלים המודאגים מהתנהלותה של מדינתם, על-מנת שייצרו יומני וידיאו של חייהם.

מיד אחרי מבצע "עופרת יצוקה", גייס בצלם 15 מתנדבים ומתנדבות צעירים, רובם סטודנטים לתקשורת או עיתונאים מתחילים, נתן להם מצלמות וידיאו, וביקש מהם לתעד את שגרת החיים בסביבתם.