מתנחלים מטרידים תושבים וגונבים ייבולים, 2009

4,768 צפיות
אוקטובר 2009

 

בסרטון שלעיל מתועדים שלושה אירועים שהתרחשו במהלך מסיק הזיתים בגדה המערבית השנה.

באירוע הראשון, שתועד ב-15.10.09 על-ידי מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, גנבו מתנחלים זיתים ממטע השייך לתושב הכפר אל-מור'ייר שבמחוז רמאללה, שבסמוך אליו הוקם המאחז "עדי עד". בצילום הווידאו נראים שני מתנחלים כשהם מוסקים את הזיתים, גוררים אותם למכוניתם ומעמיסים עליה את היבול הגנוב. במהלך האירוע דיווח המתנדב לרשויות, וכעבור כחצי שעה הגיעו למטע ג'יפ של יחידת הקישור הישראלית וג'יפ צבאי ועצרו את המתנחלים. בעל המטע הגיש באותו יום תלונה במשטרה ולמחרת הוחזרו לו הזיתים הגנובים. ב-26.10.09 הועבר תיק החקירה לעיון תביעות ש"י, שם יוחלט בהתאם לחומר הראיות אם להגיש כתב אישום.

המקרה השני אירע גם הוא בכפר אל-מור'ייר וצולם על-ידי תחקירן של בצלם. כמה ימים לאחר שהוגשה התלונה על גניבת הזיתים, גילו תושבים בכפר כי כמה עשרות עצי זית נגדעו בשטחיהם. גם בכפרים אחרים בגדה המערבית דיווחו חקלאים על עצי זית שנכרתו או נעקרו.

באירוע השלישי, שהתרחש ב-19.10.09 באדמות הכפר סינג'ל, גם הוא במחוז רמאללה, מתנחלים הטרידו מוסקי זיתים על אף נוכחותם של חיילים במקום. האירוע צולם על-ידי תחקירן של בצלם. לפי משרד האו"ם לעניינים הומניטאריים, באותו כפר אף הותקפו פלסטינים שהיו בדרכם למסיק על-ידי כמה עשרות מתנחלים. כוחות הצבא שהיו באזור פינו את המתנחלים ואפשרו לפלסטינים שהותקפו למסוק את זיתיהם.

מהמידע שנאסף עד כה על התנהלות המסיק השנה עולה כי היקפו מצומצם יחסית עקב היבול הדל, וכי דווחו פחות התנכלויות של מתנחלים לפלסטינים מאשר בשנים קודמות. עם זאת, דווח על כריתה ועקירה של עצי זית באזורים שונים בגדה המערבית. בנוסף, ידוע לבצלם כי במהלך 2009 הוחמרו התנאים לקבלת היתרי מעבר דרך שערים במכשול ההפרדה, דבר המערים קושי נוסף על פלסטינים שהמכשול מפריד אותם מאדמותיהם.