עדות: השפעת ההגבלות הישראליות על כפר הנופש Jericho Resort Village ביריחו, מארס 2011

אני מנכ"ל כפר הנופש "ג'ריקו ריזורט" ששייך לחברת ג'ריקו מוטלס. הכפר הוקם בהשקעה של תשעה מיליון דולר מהון פלסטיני ונפתח בחודש ינואר 1999. יש בו 104 חדרים ודירות אירוח וגם בריכות שחייה, מסעדות וחדרי ישיבות. כשהכפר נפתח עבדו בו 110 אנשים והוא דורג כמלון 4 כוכבים. משנת 1999 ןעד חודש אוקטובר 2000 התפוסה בכפר הגיעה ליותר מ-75% - מעל לכל הציפיות.  45% מהאורחים היו תיירים זרים, 20% היו מתיירות פנים ועשרת האחוזים הנותרים היו משתתפי כנסים וסדנאות עבודה.

בשנת 2002, באינתיפאדה השנייה ישראל חפרה תעלה מסביב ליריחו, סגרה את הכניסה הראשית מצפון והציבה מחסומי קבע בכניסות האחרות לעיר. בעקבות זאת בוטלו כל ההזמנות לכפר הנופש. בינואר 2001 ההנהלה התכנסה והחליטה לסגור את הכפר ולהשאיר במקום רק 15 שומרים ומאבטחים. החברה ספגה הפסדים כבדים של 20 מיליון שקלים לפחות והתקשתה לפרוע את ההלוואות מהבנקים ולשלם את הריביות על החוב.

כפר הנופש ביריחו. התמונה באדיבות מזכירות כפר הנופש.

בשנת 2005 הכפר נפתח מחדש, באופן חלקי, אבל התפוסה לא עלתה על 10%. בשנת 2007 או 2008 התפוסה הגיעה ל-25%. העלייה בתפוסה נבעה מהקלות במחסומים, ובעיקר במחסום בכניסה הדרומית לעיר, שישראל התחילה לאפשר לתיירים ולתושבים מהגדה לעבור בו.

כיום יש עדיין נהלי בידוק מחמירים ועיכובים במחסומים, שמונעים מהתיירות לחזור להיקפים הקודמים שלה. לפעמים האוטובוס שמביא תיירים נאלץ להמתין במחסום שבכניסה הדרומית לעיר במשך כמה שעות עד שנותנים לו לעבור, גם בכניסה וגם ביציאה. המחסום בכניסה הצפונית עדיין סגור בפני פלסטינים תושבי הגדה שאינם תושבי הבקעה והכניסה הראשית עדיין חסומה. אני מעריך שאם היא תיפתח זה יכולה לתרום לעליית התפוסה בכ-20%. אנחנו ממוקמים ליד הכניסה הזאת. כיום, נוסע מצפון הגדה שרוצה להגיע ליריחו נאלץ לנסוע דרך כביש 60 עד המחסום בכניסה הדרומית כדי להיכנס לעיר. זה מאריך את הנסיעה בחצי שעה ומייקר אותה ואני חושב שיש אנשים שמוותרים בגלל זה.

כפר הנופש ביריחו. התמונה באדיבות מזכירות כפר הנופש.

בשנת 2009 חל שיפור נוסף ופתחנו את כל המתקנים בכפר, אבל גם היום שיעור התפוסה לא עולה על 55%, מתוכם 30% תיירים זרים ו- 15% מתיירות פנים. בשנים האחרונות אין כנסים וסדנאות עבודה בכפר הנופש. אנחנו מעסיקים עכשיו 65-60 עובדים והחברה התחילה להתאושש. חזרנו לעבוד עם הבנקים ולהחזיר את ההלוואות, אחרי שהחובות שלנו כבר הגיעו ל-3.5 מליון דולר.

למרות השיפור במצב המדיניות הישראלית עדיין פוגעת בענף התיירות. ישראל אוסרת על יהודים להיכנס לאזור יריחו ובכניסה לעיר יש שלטים שמזהירים מפני כניסה לאזורי הרשות הפלסטינית.  בגלל זה, נהגי האוטובוסים והמדריכים לא יכולים להיכנס. לפעמים אנחנו נאלצים לשלוח אוטובוסים פלסטיניים למחסום כדי לאסוף משם את התיירים ולהכניס אותם לעיר, וזה מייקר את האירוח. הכפר גם נאלץ לשלם על הלינה של הנהג או המדריך הישראלים בבתי מלון ישראליים קרוב ליריחו, במחיר גבוה בשיעור של 30% ממחיר הלינה בכפר הנופש.

בשנה האחרונה ישראל מתירה לחמישים מדריכים ישראלים להיכנס לעיר אבל לנהגי האוטובוסים עדיין אסור להיכנס וזה מגביל את הפעילות התיירותית באזור.

ריאד מחמוד מוחמד חמד, בן 50, נשוי ואב לשלושה, הוא מנכ"ל הכפר תיירות ביריחו ותושב העיר. את עדותו גבה איאד חדאד ב-7.3.11 בכפר הנופש.