עדות: ניצול פועלים פלסטינים בהתנחלויות הבקעה, נובמבר 2010

אני תושב אל-ג'יפתליק. סיימתי תיכון בשנה שעברה והתחלתי ללמוד באוניברסיטה הפתוחה אל-קודס בשכם. במקביל, אני עובד בעונות החקלאיות כדי לממן את הלימודים. בגלל שבכפר שלי אין עבודה אני עובד בהתנחלויות הקרובות. עד עכשיו עבדתי בהתנחלויות רועי, משואה, ארגמן, בקעות ונירן. העבודה בהתנחלויות, היא בעיקר בחקלאות ולכן היא לא סדירה ותלויה בעונות השנה. בעבודות האלה לא שומרים על הזכויות של העובדים ואף אחד לא מפקח על תנאי העבודה.

במהלך השנים עבדתי בגידולים של פלפלים, ענבים ותמרים. עבדתי גם בלולים של עופות ובמשך תקופה קצרה עבדתי עם מסגר. הכי הרבה יצא לי לעבוד בתמרים. עבדתי בענף הזה דרך קבלן מהכפר שעובד בהתנחלות ארגמן. יש לו משאית שבה הוא מסיע את הפועלים להתנחלות, בערך 50-40 אנשים. עשרה בערך יושבים בקבינה הקדמית והשאר, בין 35 ל-40, בארגז האחורי של המשאית. הוא מכסה את הארגז בבד גס וסוגר את הדלת האחורית כדי שאף פועל לא ייפול. לפי החוק, מותר להסיע במשאית עד ארבעה נוסעים. הקבלן נמצא בקשר עם נהגים אחרים בדרך, וככה הוא מצליח להימנע מהיתקלות עם המשטרה. לאורך כל התקופה שעבדתי אצלו הוא מעולם לא קיבל דוח תנועה.

העבודה האחרונה שלי הייתה אצל בעל בית יהודי בהתנחלות ארגמן, במטעי דקלים. במסגרת העבודה חתכנו קוצים עם סכינים ארוכות, דיללנו את כמות התמרים באשכול, קשרנו את האשכולות, עטפנו אותם וקטפנו אותם כשהבשילו. בסוף העונה אספנו את עלי הדקל. בשביל להגיע לחלק העליון של העצים יש מנופים, ולדקלים הנמוכים, השתמשנו בסולמות מברזל. חלק מהסכינים שנתנו לנו בעבודה היו ישנות ולא טובות.

יום העבודה מתחיל בשעה 05:00 בבוקר. הקבלן אוסף אותנו ומסיע אותנו אל מקום העבודה. מתחילים לעבוד בשעה 06:00 בבוקר ועובדים שש שעות כל יום, לא כולל הפסקה של חצי שעה לארוחת הבוקר, כלומר, עובדים שש וחצי שעות. על כל יום עבודה מקבלים 60 שקלים*. יש פועלים שעובדים אצל מעסיקים אחרים ומקבלים 55 שקלים, ויש גם  את הפועלים הקבועים שמקבלים שכר של 70-65 שקלים, זה תלוי בוותק שלהם ובסוג העבודה. פועל מקצועי מקבל 70 שקלים. לא מקבלים שכר על יום שלא עובדים ואם עובדים חצי יום, מכל סיבה שהיא, מקבלים חצי שכר.

השכר לא מגיע בצורה סדירה, אבל בסופו של דבר אני תמיד מקבל אותו.

אין ביטוח על פציעה בזמן העבודה ואין פיצויים ותגמולים בסיום העבודה.

למרות התנאים האלה בעבודה, אני חייב לעבוד ואמשיך לעבוד אצל אותו מעסיק או אצל אחד אחר, כי אין לי ברירה אחרת. אחרי הכול, עדיף לקבל 60 שקלים מאשר לא לקבל כלום.

* נכון לתאריך גביית העדות עמד שכר המינימום לשעה על 20.7 ש"ח.

וליד ח'ליל עלי אבו שאהין, בן 20 הוא פועל חקלאי תושב אל-ג'יפתליק במחוז יריחו שבגדה המערבית. את עדותו גבה עאטף אבו א-רוב ב-7.11.10 בכפר אל-ג'יפתליק.