עדות: עשרות מתנחלים תקפו פלסטינים באבנים ליד קדומים ופצעו שלושה מהם, יוני 2009

יחיא סידה, בן 45

אני עובד בישראל אצל קבלן בניין מיפו בשם עימאד מוחמד עארף. כל יום הוא מגיע לג'ית במכונית שלו 'כדי לאסוף אותי ועוד פועלים מהכפר.

היום [יום שני ה- 1.6.2009], בין השעות 04:20- 04:30 לפנות בוקר, עימאד הגיע לבית שלי כדי לאסוף אותי במיניבוס פורד הלבן שלו. שאר הפועלים כבר ישבו במכונית. עליתי ונסענו. כמה דקות אחרי שעברנו את צומת ג'ית, כשהיינו במרחק בערך חמש מאות מטרים מהכניסה להתנחלות קדומים, שמעתי פתאום חבטות והרגשתי כאב בראש. חשבתי שיורים עלינו. שמתי את היד על הראש כי דם ניתז ממנו על הפנים שלי. בינתיים הבנתי שהרעש היה של אבנים שפגעו במכונית. זה היה ממש כמו סופה של אבנים. שמעתי מישהו אומר שעלי, שישב במושב הקדמי, ליד הנהג, נפגע. האבנים עפו בתוך המכונית, החלונות התנפצו והזכוכיות עפו עלינו.

יחיא מוסטפא סידה לאחר האירוע. צילום: זכריא סידה, שומרי משפט - רבנים לזכויות האדם, 1.6.09.
יחיא מוסטפא סידה לאחר האירוע. צילום: זכריא סידה, שומרי משפט - רבנים לזכויות האדם, 1.6.09.

עימאד ניסה להתרחק מהמתנחלים שזרקו עלינו אבנים אבל הוא לא הצליח כי הם היו יותר מדי, היו שם עשרות אנשים. ואז, אחרי כמה מטרים, המכונית נעצרה וירדנו ממנה. המתנחלים התרחקו קצת ואז ראינו ג'יפ צבאי ישראלי שחנה בצד שמאל של הכביש, בערך במרחק של עשרים מטרים מאיתנו. כשהחיילים ראו אותנו יורדים מהמכונית ארבעה מהם ירדו מהג'יפ וכיוונו עלינו את הרובים שלהם. עימאד וחלק מהפועלים צעקו בעברית שיש פצועים וביקשו עזרה ראשונה אבל לחיילים לא היה איכפת והם המשיכו לצעוק עלינו "תתרחקו מפה". כשהמתנחלים ראו את החיילים מגרשים אותנו הם המשיכו לזרוק עלינו אבנים וצעקו בערבית ועברית: "מוות לערבים". נאלצנו לחזור למכונית. שאכר עטייה סידה נפגע בפנים שלו בזמן שהיינו בחוץ.

עלי חוסיין עלי, שגולגלתו נשברה, בבית החולים בשכם, 1.6.09. צילום: זכריא סידה, שומרי משפט - רבנים לזכויות האדם.
עלי חוסיין עלי, שגולגלתו נשברה, בבית החולים בשכם, 1.6.09. צילום: זכריא סידה, שומרי משפט - רבנים לזכויות האדם.

עימאד סובב את האוטו ולקח אותנו למרכז הרפואי בכפר אל-פונדוק. הוא נהג עם הראש מחוץ לחלוון כי השמשות הקדמית והאחורית היו הרוסות והוא לא הצליח לראות. המצב של עלי החמיר וכשהגענו לאל-פונדוק, הרופאים הזעיקו אמבולנס מהסהר האדום בקלקיליה, שלקח אותנו לבית החולים הערבי המתמחה בשכם. בבית החולים טיפלו בנו ותפרו את הפצעים שלי ושל שאכר. הרופאים אמרו שעלי נפצע קשה ושיש לו שבר בגולגולת ודימום במוח. הם הכניסו אותו לחדר ניתוח. אנחנו לא יודעים מה איתו עכשיו ומתפללים לאללה שהוא יהיה בסדר. מדובר באדם טוב וישר שלא מגיע לו שיקרה לו דבר כזה. '

יחיא מוסטפא דרוויש סידה, בן 45, נשוי ואב לחמישה, הוא פועל בניין ותושב ג'ית שבמחוז קלקיליה. את עדותו גבתה סלמא א-דיבעי ב-1.6.09 בבית החולים רפידיא בשכם.