מתנחלים מאיתמר תקפו מוסקים פלסטינים ומנעו מהם למסוק את יבולם, אוקטובר 2002

יאסר קוואריק, חקלאי

היום, 22.10.02, בסביבות השעה 07:00 בבוקר, יצאנו אני ובני משפחתי מביתנו לכיוון מטע הזיתים שלנו. במקביל ראיתי כשלושים משפחות נוספות מהכפר יוצאות מבתיהן למטעי הזיתים שלהן, למסיק. בסביבות השעה 9:00 בבוקר, קבוצת מתנחלים מההתנחלות איתמר, שנמצאת במרחק של קילומטר אחד ממטעי הזיתים, החלה לירות מכיוון ההתנחלות. כיוון שחששנו להיפגע התרחקנו קצת לכיוון הכפר עד שהירי פסק.

אחר כך, חזרנו למטעים והתחלנו למסוק את הזיתים. אולם, בסביבות השעה 9:30 בבוקר, מכונית מסוג מיצובישי X44 בצבע לבן הגיע למטעים ושמונה אנשים ירדו ממנה. ראיתי אותם ממרחק של כ-300 מטרים. הם היו חמושים ולבשו מדי צבא. חלקם חבשו כיפות לראשיהם ולחלק מהם היה זקן. הם נראו כאותם מתנחלים שירו עלינו לפני כן מההתנחלות. הם התחילו לצעוק עלינו וירו אש אינטנסיבית באוויר. אני מעריך שהם ירו יותר מ-500 כדורים. זה היה מפחיד.

החקלאים ברחו מהשדות שוב, כשהם משאירים מאחוריהם את רצועות הברזנטים, הסולמות וכלי העבודה שבהם הם משתמשים כדי למסוק את הזיתים. כשהמתנחלים החמושים עזבו את המקום, חזרנו שנית והמשכנו למסוק את הזיתים. בסביבות השעה 10:30, שתי מכוניות של המת"ק הישראלי ושל המנהל האזרחי הגיעו למקום בליווי משאית של חיילים ושני ג'יפים צבאיים. החיילים ירדו מהמשאית ומהג'יפים, התחילו לצעוק עלינו ולירות באוויר. הם אמרו שיש לנו חמש דקות לעזוב את המקום ושאם מישהו יישאר שם הם יירו בו. הם ממש הכריחו אותנו לעזוב את המקום ולחזור לכפר. כתוצאה מכל האירועים הללו, תושבי הכפר, שיצאו היום לאדמותיהם, חזרו בידים ריקות. הם בקושי הצליחו לקחת את כמות הזיתים שהם יכלו לשאת בידיהם וחזרו לבתיהם.

ההתנחלות איתמר נמצאת במרחק של כקילומטר אחד בלבד ממטעי הזיתים. אף אחד מאתנו לא הציק או הפריע למתנחלים, אבל הם לא רוצים לראות אותנו מוסקים את הזיתים. כשעזבנו את מטעי הזיתים, ראיתי את המתנחלים באזור שנקרא ח'ילת סלקון, מוסקים את הזיתים של התושבים הפלסטינים. אני חושב שהם הביאו אתם פועלים זרים כדי למסוק את הזיתים שבאזור ח'ילת סלקון.

יש לי חלקת אדמה נוספת שנמצאת על גבול ההתנחלות, ובה נטועים כאלף עצי זית. אני לא יכול להתקרב לשם כי אני חושש מהמתנחלים. אני מתפרנס ממסיק הזיתים ואין לי עבודה אחרת. לפני פרוץ האינתיפאדה, עבדתי בתוך ישראל וכיום אני מסתמך רק על המסיק כדי לפרנס את בני משפחתי. עד היום הצלחתי למסוק כחמישית מיבול הזיתים שלי.

יאסר חסן מוחמד קוואריק, בן 41, נשוי ואב לארבעה, הוא חקלאי תושב עוורתא. את עדותו גבה עלי דראר'מה בטלפון, ב-22.10.02