3.7.08: בצלם למזוז: מנע את הריסת בית משפחתו של מבצע הפיגוע בירושלים

פורסם: 
3.7.08

בעקבות פיגוע הדריסה הקשה אתמול במרכז ירושלים, שבו נהרגו שלושה אנשים ונפצעו עשרות, קראו בכלי התקשורת פוליטיקאים ונושאי משרות ציבוריות להרוס את בית משפחתו של מבצע הפיגוע, בכפר צור באהר.

בנוסף לכך דווח כי היום יכנס המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שי ניצן, דיון על האפשרויות המשפטיות לנקוט בסנקציות נגד מבצעי פיגועים בעלי תעודת זהות ישראלית ונגד ובני משפחותיהם. בדיון צפויים להשתתף נציגים של משרדי הממשלה וזרועות הביטחון. הדיון נקבע במקור לתאריך מאוחר יותר, אך הוקדם בעקבות הפיגוע.

בצלם פנה היום ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה למנוע את ביצוע ההריסה.
בפנייה למזוז מציין בצלם כי הריסת בתים לשם ענישה היא הפרה חמורה של המשפט ההומניטרי הבינלאומי. יעדה המוצהר של מדיניות הריסת הבתים הוא פגיעה בחפים מפשע - בני משפחה של חשודים שאיש אינו טוען היו מעורבים בעבירה כלשהי. מדובר בענישה קולקטיבית מובהקת, המנוגדת לעקרון שאין מענישים אדם בשל מעשה שעשה זולתו, כך שאסור לנקוט בצעד הזה ללא קשר למידת יעילותו. יתרה מזו, מסקנותיה של ועדה שמינה הרמטכ"ל, כי הנזק שבמדיניות גדול מן התועלת, שומטות את הקרקע מתחת לטיעון ההרתעה שבו נאחזת ישראל זה שנים רבות.

רקע

מאז אוקטובר 2001 ועד סוף חודש ינואר 2005 הרסה ישראל לשם ענישה 667 בתי פלסטינים בשטחים והותירה מעל 4,200 בני אדם ללא קורת גג. כמחצית מן הבתים הללו היו בתים הסמוכים לבתי משפחתו של האדם בגינו בוצעה ההריסה.
בחודש פברואר, המליצה ועדה שמינה הרמטכ"ל דאז, רא"ל משה יעלון, לחדול מהריסת בתי משפחותיהם של פלסטינים החשודים בביצוע פיגועים נגד ישראלים. הוועדה קבעה כי הריסת הבתים אינה אמצעי הרתעה יעיל. ב-17.2.2005 קיבל שר הביטחון, שאול מופז, את ההמלצה.