עינויים והתעללות בחקירה

בין התעללות לעינויים במתקן החקירות שקמה
דצמבר 2015

מניעת שינה, כבילות ממושכות, אלימות מילולית ולעיתים פיזית; חשיפה לקור וחום; מזון מועט וגרוע; צינוק מצחין, בידוד, היגיינה ירודה. כך נראית חקירה שגרתית במתקן השב"כ בבית הסוהר שקמה, כפי שעולה מדו"ח חדש של המוקד להגנת הפרט ובצלם. הדו"ח מבוסס על תצהירים ועדויות של 116 עצירים ביטחוניים פלסטינים שנחקרו במקום בין אוגוסט 2013 למארס 2014. לפחות 14 מהם נחקרו בעינויים בידי הרשות הפלסטינית זמן קצר קודם לכן. משטר חקירות זה של השב"כ מופעל באישור רשויות המדינה, לרבות בג"ץ

ההתנהלות כלפי עצורים פלסטינים במתקן החקירות של השב"כ בפתח-תקווה
דו"ח משותף עם המוקד להגנת הפרט
אוקטובר 2010

הדו"ח חושף את שגרת ההתעללות במתקן המעצר אפוף החשאיות של השב"כ בפתח תקווה. המחקר מבוסס על עדויותיהם של 121 פלסטינים ועולה ממנו כי נגד הכלואים הופעלו אמצעים האסורים באופן מוחלט על-פי המשפט הישראלי והבינלאומי ואשר מהווים יחס אכזרי, בלתי-אנושי ומשפיל ובחלק מהמקרים גם עינויים. הדו"ח קורא לישראל לעקור את השימוש באמצעים אסורים אלה מהשורש.

סיכום לשנת 2007
דצמבר 2007

מהדו"ח עולה כי בשנת 2007 ירד מספר הישראלים והפלסטינים שנהרגו כתוצאה מהעימות בשטחים. לעומת זאת, חלה הרעה במדדים רבים אחרים של זכויות האדם בשטחים. העיקרי שבהם הוא המצב ההומניטארי ברצועת עזה, שהידרדר לשפל חסר תקדים עקב המצור הישראלי.

עינוי עצירים פלסטינים והתעללות בהם על-ידי כוחות הביטחון של ישראל
דו"ח משותף עם המוקד להגנת הפרט
מאי 2007

השב"כ נוהג להתעלל כשגרה בעצירים פלסטינים הנחקרים על-ידו ומיעוטם אף נחקר בעינויים. כך עולה מדו"ח חדש שמפרסמים היום המוקד להגנת הפרט ובצלם. פרקליטות המדינה, מטייחת חקירות בנושא ובכך נותנת חסות להפרה של בג"ץ ושל המשפט הבינלאומי.

הוראות הפתיחה באש, מעצר מינהלי, עינויים, הריסות בתים, תכנון ובנייה, תושבות, גירוש, הגבלות על תנועה, ירושלים, אלימות מתנחלים
ינואר 1998
החלטות בג"צ בעניין בילביסי, חמדאן ומובארכ; מקורות והערות
ינואר 1997
תמונת מצב
עם הקבוצה הפלסטינית לפיקוח על זכויות האדם
דצמבר 1996

עם הקבוצה הפלסטינית לפיקוח על זכויות האדם

ענישה ללא משפט, חטיפה, מעצר בלתי-חוקי ועינויים של פלסטינים תושבי הגדה המערבית בידי מנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני
אוגוסט 1995
עדויות נחקרים פלסטינים, עדויות חוקרים
נובמבר 1994