מסיק אלים: 35 אירועי פגיעה בעצי זית בתוך חודש וחצי

פורסם: 
28.10.10

על רקע ההסלמה במעשי אלימות של אזרחים ישראלים כלפי רכושם של פלסטינים, שיגרו ארבעה ארגוני זכויות אדם ישראלים מכתב דחוף לאלוף פיקוד מרכז ולמפקד כוחות צה"ל באיו"ש, שבו מנו 35 תקריות אלימות של פגיעה בעצי זית, ודרשו מצה"ל לנקוט צעדים דחופים כדי לספק הגנה לפלסטינים ורכושם בתקופת המסיק.

ארבעה ארגוני זכויות אדם ישראליים - האגודה לזכויות האזרח, שומרי משפט - רבנים לזכויות אדם, יש דין - מתנדבים לזכויות אדם ובצלם - שיגרו היום (חמישי) מכתב דחוף לאלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי ולמפקד כוחות צה"ל באיו"ש תא"ל ניצן אלון, שבו דרשו מהשניים לנקוט את כל הצעדים הנדרשים כדי להבטיח שפלסטינים יקבלו הגנה מלאה מפני פגיעה ברכושם בתקופת המסיק - ובפרט הגנה מפני גניבת זיתים ומפגיעה בעצי זית.

במכתב, שעליו חתומים עו"ד משכית בנדל מהאגודה לזכויות האזרח, עו"ד מיכאל ספרד מיש דין, ג'סיקה מונטל מבצלם והרב אריק אשרמן משומרי משפט, מפורטת רשימה של 29 אירועים שבהם גרמו אזרחים ישראלים נזק למטעי זיתים של פלסטינים, ובמקרים מסוימים גם נזק גופני לבעליהם. האירועים התרחשו בתקופה של חודש וחצי, בין תחילת ספטמבר לאמצע חודש אוקטובר, בפתח עונת המסיק. כל המקרים נבדקו בדיקה ראשונית על ידי ארגוני זכויות אדם ופעילים של קואליציית המסיק, וברובם הוגשו כבר תלונות למשטרה (הרשימה מופיעה במכתב המצורף).

שבע מתוך 35 התקריות אירעו בכפרים בורין וחווארה הגובלים בהתנחלות יצהר; כפרים אחרים שבהם נרשמו אירועים של פגיעה בעצי זית הם תורמוס עיא ואל-מור'ייר הסמוכים לעדי עד, וכן הכפרים פרעתה, תל, אמאתין וינון הסובבים את חוות גלעד. בארבעת הכפרים האחרונים הוצתו ב-15 באוקטובר מאות עצי זית - ומדובר בתקרית החמורה ביותר שנרשמה בשבועות האחרונים.

במכתבם, ציינו נציגי הארגונים כי לדברי עדי ראייה הצתת העצים ב-15 באוקטובר התבצעה לעיני כוחות צה"ל שנכחו במקום, בשעה שחיילים לא עשו דבר כדי לעצור את המתרחש, ובנוסף אף מנעו משירותי הכבאות הפלסטינים להגיע למקום ולכבות את האש. "מדיווחים על האירוע עולה, כי הצתת העצים נעשתה לעיני כוחות צה"ל שנכחו במקום, ללא שאלו נקפו אצבע על מנת לעצור את המתרחש, תוך שהם מונעים משירותי הכבאות הפלסטינים להגיע לכרם הזיתים על מנת לכבות את האש ומעכבים דווקא מספר פלסטינים שאצו למקום בניסיון להציל את מטעיהם", כתבו נציגי הארגונים במכתבם.

הכותבים מזכירים כי הפגיעה במטעי זיתים של פלסטינים אינה תופעה חדשה, וכי היא מתגברת מדי שנה בתקופה הסמוכה למסיק, ומציינים כי דרשו מהשלטונות הישראלים פעמים רבות להיערך בהתאם, לכל הפחות במקומות המועדים לפורענות, "על מנת למלא את חובתכם לשמירת החוק והביטחון באזור, ולהגן על זכויותיהם של התושבים המוגנים בשטח הכבוש". אך למרות הבקשות המרובות, "התוצאות העגומות מוכיחות פעם אחר פעם, כי האמצעים שנוקטים כוחות הביטחון אינם מהווים מענה הולם למקרי העבריינות המתוארים לעיל, והתוצאה היא פגיעה ברכוש פלסטיני ובמקור חיותם המרכזי של חלק גדול מן התושבים", מציינים נציגי הארגונים.

לסיכום מכתבם, קוראים הארגונים לצה"ל להציב כוחות שיטור ושמירה קבועים באזורים המועדים לפורענות ולתגבר את הפטרולים הקיימים, לסגור שטחים שלגביהם קיים חשש שיתנכלו לפלסטינים במקום, להעביר הוראות ברורות למפקדים ולחיילים באשר לסמכויותיהם וחובותיהם בנוגע לאכיפת החוק כלפי אזרחים ישראלים מפרי חוק, ולנקוט הליכים פליליים נגד ישראלים החשודים בביצוע מעשי אלימות כנגד פלסטינים ורכושם.

במקביל, ידרשו הארגונים לקיים דיון דחוף בנושא בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת.